Kedinizi Mutlu Etmenin 14 Güzel Yolu

Kedinizi Mutlu Etmenin 14 Güzel Yolu

Kediler, bizi karşılıksızca seven ve mutlu eden evcil dostlarımızdandır. Oyunları, mızmızlıkları ve yaramazlıkları ile her yerde varlıklarını bir şekilde hissettiren pisiciklerinde mutlu olmaları, tabi ki hepimizin ortak isteklerinden birisidir. Aslında onlar bizimle birlikte iken mutlular ancak, yalnız kaldıklarında ya da doğal ihtiyaçları söz konusu olduğunda, farklı etkinliklere ihtiyaç duyarlar. Kedinizi mutlu etmenin 14 güzel yolu olarak hazırlanan rehber, kedinizin sizinle ya da sizsiz geçirdiği zamanlarda, daha mutlu ve sağlıklı olmalarının anahtarı olacak.

Kediler karakteristik canlılardır ve bazen istenmeyen davranışlarda buluna bilirler.

İstenmeyen davranışların nedenini tespit edin ve kedini cezalandırmayın. Cezalandırma ya da davranışını fiziksel olarak engelleme, korkması ve size karşı güvensizlik hissetmesine sebep olabilir.

Evcil hayvanlar olsalar da kediler, avlanma içgüdüleri olan yırtıcı hayvanlardır.

Avlanma terapisi ile oyunlar oynamak doğalarında var. Avcılık oyunlarına izin verin bu şekilde kendine güvenen ve obezite sorunları yaşamayan daha sağlıklı dostlarınız olur.

İnsanlarda belirgin olan karakter durumları, kedilerde daha etkili olarak kendini gösterir.

Her kedi her zaman kaşınmak ya da sevilmekten, kucakta tutulmaktan hoşlanmayabilir. İçgüdüsel olarak bazı davranışlar sergilemelerine izin verin. Zaman zaman sizden uzaklaşıp yüksek yerlerden etrafa bakmaları onlar için ayrı bir mutluluk kaynağı olabilir.

İnsanlar gibi kedilerde mama ve su kaplarının temiz ve hijyenik olmasını beklerler.

Hiçbir kedi suyu ve maması ile aynı yerde tuvaletlerinin olmasını istemez. Doğada bile avlanan vahşi kedi suyun yanında yemek yemez su, onlar için hayatidir. Bu sebepten yaramazlık yapan ve akan musluktan su içmeye çalışan kedilere izin verin bu durum onları mutlu eder.

Kediler doğada vahşilerdir ve bu evcil kedilerde de bazı durumlarda kendini gösterir.

Doğada kendiliğinden aşınma yolu ile belli uzunlukta kalabilen tırnakları, uzayarak onları rahatsız eder. Onlar için yürüyüş yolları üzerine tırmalama tahtaları ve setleri koymanız ve belirli aralıklarla tırnaklarını kısaltmanız, evinizdeki mobilyalar kadar kedinizin tırnak sağlığını da korur ve mutlu olmalarını sağlar.

İlginç gelebilir ancak klasik müzik gibi hafif tempolu müzikler, kedilerin daha sakin kalmalarına yardımcı olur. Siz evde yokken klasik müzik ile yaramazlık ve avlanma içgüdüleri bastırılacak olan kediniz, mutlu ve hafif bir gün geçirecektir.

Uyku kediler için oldukça önemlidir.

Uyurken oldukça şirin şekillere giren kedinizi, aniden uyandıracak hareketlerden kaçının. Kedinizi mutlu etmenin 14 güzel yolu içerisinde belki de en önemli mutluluk kaynağı, tatlı bir uyandırma operasyonudur. Özellikle yavru kediler uyku anında farklı travmatik ve sezgisel durumlar ile karşılaştıklarında, ömürleri boyunca bu psikolojiyi üzerlerinden atamayabilirler.

Kediniz ilgi beklediğinde mutlaka onunla ilgilenin ve ona, kendisi gibi özel hissettirecek sevgi dokunuşları gösterin ki, sizinle olan mutluluğu başkasında aramasın. Sevilmek bir kedi için hangi yaşta olursa olsun, anne şefkati kadar etkili bir harekettir.

Evlerde olsalar da özgürlük kediler için önemlidir.

Dışarı çıkamıyor ise farklı görüntüler ile mutlu olacağı pencere kenarlarında, ona uygun yerler hazırlayın. O pencereye bir de güneş ışığı vuruyorsa ondan daha mutlu bir kedi yoktur.

Evinizde mutlaka kedi çimi bitkisi bulundurun. Sindirim sistemi ihtiyaçları için oldukça önemlidir. Tatları ise kedileri cezp eder. Yalanarak yutulan tüy yumakları, bu çim bitkisi ile daha kolay çıkartılır. Kısacası kedi çimi bitkisi kedinizin farklı bir mutluluk kaynağıdır.

Evinizde birden fazla kedi var ise onların daha rahat hareket edebilecekleri bir alan oluşturmak önemlidir. Kedifikasyon olarak adlandırılan bu alanlar, yüksek duvar kenarları ve kedilerin kolay tırmanabileceği yerler olmalıdır. Yüksekte olan kedi, kendini güvende hisseden kedidir, korkusuz ve mutludur.

Tabi ki, onunla farklı oyunlar oynamalısınız.

Oyunlar kedinizi mutlu etmenin 14 güzel yolu olabilir, hatta sizin bile farklı mutluluklar yaşamanızı sağlar. Kedinizin size olan bağlılığı artar. Sahibi olmanız yanısıra onun oyun arkadaşı olmanızda önemlidir.

Onu şaşırtmak denince aklınıza ne gelir?

Çok sevdiği birkaç oyuncağı hiç ummadığı yerlere saklayıp bulmasını sağlaya bilirsiniz. Meraklı olan evcil kediler için büyük bir mutluluk kaynağı olan bu araştırma oyunları, evinizde yalnız kalan kediler için oldukça ideal sürprizlerdir.

Oyunculuk yeteneği ve merak konusunda kediniz tembellik ve uykucuk yapıyorsa, içlerine mama konulabilen oyuncaklar alın. Oyun ile dökülen mamalar onun için başka bir sürpriz kaynağı olacaktır. Ayrıca aktivite olarak oldukça eğlenceli ve sağlıklı kalmasını sağlayacak bir yoldur.

Pinterest'de Paylaş