Öksüz Yavru Kedi Sahiplenenlerin Pür Dikkat Okuması Gereken 6 Öneri

Öksüz Yavru Kedi Sahiplenenlerin Pür Dikkat Okuması Gereken 6 Öneri

Eğer annesi tarafından terk edilmiş bir öksüz yavru kedi veya ailesini bir nedenle kaybetmiş yavru bir kedi buldunuz ise yapabilecekleriniz ile ilgili tüm detayları bu rehberden öğrenebilirsiniz ve umarız size yardımcı olabiliriz.

İlk kez kedi sahiplenen tatlış hayvanseverler; işte size yavru kedinizi büyütürken uyabileceğiniz evde kedi bakımı rehberi.

1. Yavru kedinin yalnız ve terk edilmiş olduğundan emin olun

oksuz yavru kedi
Bu büyük sorumluluğun altına girmeden yani yavru kediyi bulunduğu yerden almadan önce annesinin o bölgede olmadığından emin olmanız en doğru sonucu doğuracaktır. Zira bizlerin yapmaya çalıştığı bakım ve beslenme desteği hiçbir zaman Anne Bakımının yerine geçemez. Bu yüzden anne nerede sorusunu sormanızda fayda var. Anne kedi; beslenme, çevre kontrolü ve yavruları koruma amaçlı bölgeden uzaklaşabilir. Burada dikkat edilecek ilk husus yavruların uzaktan kontrolüdür. Eğer yavrular temiz, bir arada sessizce yatıyorlarsa, karınları da hafif şişkin ise anne kedi büyük ihtimal bebekleri ile ilgileniyor ve yukarıda saydığımız amaçlar doğrultusunda yuvadan uzaklaşmış ve başına kötü bir durum gelmemiş ise (trafik kazası, insan ve hayvan saldırıları gibi.) mutlaka geri dönecektir. Birkaç saat o bölgeyi takip etmenizde fayda bulunmaktadır. Yavruların yanına 3 saatten uzun bir süre annenin gelmediğini görürseniz veya yavrular pis, bakımsız, devamlı miyavlayan ve karınlarında bir şişlik yok ise bu yavruların öksüz olma ihtimalleri yüksektir. 4 haftalıktan küçük yavru kedilerin bakımları ciddi özveri ve ilgi isteyen bir durumdur. Eğer böyle bir sorumluluğun altına giremeyeceğinizi düşünüyorsanız annenin gelmesini beklemeniz en ideal davranış olacaktır.

2. Vücut sıcaklığı ve ilk yardım

oksuz-yavru-kedi-patiliyo-2
Yavru kediyi elinize aldığınızda hissedeceğiniz ilk şey düşük vücut sıcaklığıdır. Uzun süre yalnız ve anne bakımından uzak kalan yavrulardaki ilk değişiklik vücut ısılarında olmaktadır. Zira 3 haftalıktan küçük yavrularda vücut ısısının korunmasına yönelik sistemler çalışmamaktadır. Bu yüzden yavrularda kısa sürede vücut ısısı düşer. İlk önce onu sıcak tutacak bir battaniye içine koyun. Battaniyenin altına varsa sıcak su torbası yoksa sıcak su doldurulmuş bir pet şişe konulmalıdır. Yoğun sıcak su ile direkt temas ettirmeyin. Battaniyenin üstünden torbaya elinizi değdiğinizde elinizi yakmayacak bir sıcaklık sağlamanız gerekmekte. Eğer yavru kedi halsiz ve kendini bırakmış halde ise vücut ısısını yükseltmeye çalışmaktan sonra kan şekerini arttırmaya çalışmalı yani beslemeye çalışmalısınız. İlk destek olarak biraz şekerli sudan (%5-10) birkaç damla ağzına damlatabilirsiniz. Bir su bardağına(200 ml) ½ veya 1 tatlı kaşığı(10 gr) bal bu orana yakın bir değer sağlar. Eğer yavru yutkunamayacak şekilde halsiz ise balı parmağınızla ağız kenarına sürerek yalanma refleksini oluşturmayı deneyin.

3. Besleme

oksuz-yavru-kedi-patiliyo-3
Beslenmede ilk akla gelen pastörize inek sütü kullanımıdır. Fakat inek sütü kediler hem yeteri kadar besleyici değil hem de ishale neden olabilecek özelliktedir. En ideali kolay hazırlanabilir yavru kedi/köpek süt tozlarından kullanmaktır. Bunu herhangi bir Veteriner Kliniğinden veya Pet mağazasından temin edebilirsiniz. Yine aynı yerlerde satılan yavru kedi/köpek biberon setlerinden de almanız gerekmekte. Eğer bunları bulamıyorsanız keçi sütü ufaklıklar için en idealidir.

Biberon seti ve süt tozunu temin ettiyseniz ilk olarak biberon ağızlığının açılması gerekiyor. Biberon ağızlığının en üstüne ‘’X’’ harfi şeklinde makasla bir delik açmanız gerekir. Eğer çok küçük bir delik açarsanız yavrunun zor süt içmesine ve çabuk yorulmasına. Büyük bir delik açarsanız sütün yavrunun ağzına dolmasına ve nefes alamamasına neden olacaktır.

Biberonu hazırladıktan sonra içine aldığınız süt tozunun karışım oranlarına uygun süt hazırlanır. Yavru baş tarafı hafif yukarıda olacak şekilde eğimli; sırtüstü yatar pozisyonda bir elinize alınır. Diğer elinize alacağınız biberon ile yavaşça beslenmeye çalışılır. Biberon yaklaşık 45 derece açı ile tutulmalı ve sıkılmamalıdır. Yavru emebileceği kuvvette sütü çekmelidir. Sizin şişeyi sıkarak yoğun bir basınçla emzirmeye çalışmamanız gerekir. Zira sütü akciğerlerine kaçırma riskiniz bulunmaktadır. Eğer böyle bir şey gelişirse ufaklığı baş aşağı tutarak göğsüne hafif masaj yapmanız gerekir. Tüm uğraşlarınıza rağmen ufaklık yemiyorsa bir Veteriner Hekim ile görüşmeniz doğru olacaktır.

4. İdrar ve dışkı yaptırma

oksuz-yavru-kedi-patiliyo-4
Normal ortamlarında anne kediler yavruların idrar ve dışkı yapma isteklerini tetiklemek için yavruların arka bölgelerini yalarlar. Öksüz yavrularda bu uyarımı hafif ıslak mendilin bu bölgenin yavaşça silinmesi ile sağlanır. Her öğün sonrası nemli bir pamuk veya bebekler için özel olarak hazırlanmış ıslak mendil (alkolsüz) ile bölge yavaşça silinir. Birkaç silme sonrası ufaklığın idrar yapması gözlenir. Dışkılama için buna ek olarak karın bölgesine de aynı anda masaj uygulanabilir. Çok hızlı ve sık olarak yapılan silme hareketi deride tahrişe neden olabilir. Yine bölgede dışkı ve idrarla bulaşık alanlar tahrişe sebep olur. İdrar yapımı ve dışkılama sonrası bölge iyice temizlendikten sonra temiz bir bez bölgedeki nem alınır.

4 Haftalıktan büyük yavrular artık kuma yapabilecek pozisyona gelmişlerdir. 4 haftalıktan sonra yavrular öğünleri sonrası bentonit denilen hazır doğal kedi kumları üzerine konularak orda zaman geçirmesi sağlanmalıdır. Başlangıç için kristal kum kullanımı çok iyi değildir. 8 haftalık olmasına rağmen hala kuma yapmayı öğrenememiş kedi yavruları için görsel bir örnek gerekmektedir. Yani ondan büyük ve kuma tuvalet yapmasını bilen bir başka kedi ile birlikte yaşaması ona bakarak kısa sürede tuvalet eğitimini ufaklığa kazandıracaktır.

5. Genel temizlik ve parazit kontrolü

oksuz-yavru-kedi-patiliyo-5
Dışarıdan aldığınız yavru kedi çok ama çok kirli olsa bile ilk birkaç gün yıkanmamalıdır. Bebekler için hazırlanmış bebek ıslak mendilleri ile genel bir temizliği yapılabilir. Bunun dışında her besleme sonrasında ufaklıkların anneleri gibi; kirli olabilecek bölgeleri hafif nemli bir bez ile silmeniz faydalı olacaktır. Özellikle ağız kenarlarında bulaşık olabilecek süt artıkları yavaş hareketler ile çok bastırmadan nemli bez ile silinmelidir. 1 Haftalık bakım sonrası her şey yolunda gidiyor ise ufaklığa cereyan aldırmadan hızlıca yıkanıp kurutulabilir.

İshal olan yavruların popoları dışkı ile bulaşık ise o bölgenin ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Yıkama sonrası fön makinesi en düşük hızda ve yakıcı olmayan sıcaklıkta kullanılabilir.

Yavruların temizliği amaçlı kulak içleri de kontrol edilmelidir. Yoğun siyah pisliğin varlığı normal bir kir olabileceği gibi bazı kulak akarlarının varlığına da işaret olabilir. Böyle bir durum varlığında bir Veteriner Hekim ile diyaloğa geçmelisiniz.

Eğer yavru kedinizin üzerinde pire görürseniz bir Veteriner Hekim ile görüşerek yaşına uygun pire ilaçlarından birini kullanınız. Eğer yavrunuz pire ilacı kullanamayacağınız kadar ufak ise pire tarağı ile pireleri uzaklaştırmaya çalışın. Bunun için önce ufaklığı tekrar kullanmayacağınız beyaz bir havlu-bez içine koyun yavaşça tarayın. Dökülen pirelerin üzerine havlu ile kapatıp işlem bitince havluyu dış ortamdaki bir çöpe atın. Pire temizliği sonrası isterseniz ufaklığı özel bebek şampuanları ile yıkayabilirsiniz. Ufaklık pire ilacı kullanabilecek yaştaysa Veteriner Hekiminizin önereceği bir ilacı kullanmanız yeterli olacaktır.

6. Ve oyun…

oksuz-yavru-kedi-patiliyo-6
Sizin için en kolay kısmı bu bölüm büyük ihtimalle. Ufaklığın temel ihtiyaçları olan sıcak bir yuva ve beslenme dışında onun sosyalizasyonu ve mutlu bir ruh hali için ihtiyacı olan en temel şeylerden biri oyundur. Özel bir oyuncağa ihtiyacınız yok, parmaklarınızı önünde gezdirmeniz bile oyun için yeterlidir. Ufak bir ip, küçük bir ambalaj oyun için yeterlidir. Genlerinde var olan avcılık yeteneği, ufak bir nesnenin önünden geçmesi ile aktive olacaktır. Beslenme ve dinlenme zamanları dışında yapacağınız oyun oynama aktivitesi hem onun vücut kondisyonunu iyi tutacak hem de mental becerilerini arttıracaktır.

6 Haftalıktan büyük yavrular için artık rutin yavru kedi bakım prosedürlerini takip edebilirsiniz.

Kaynak: Petist Veteriner Kliniği

Pinterest'de Paylaş