Tonkinese Kedi Cinsi: Özellikleri ve Bakımı İle İlgili 14 Bilgi

Tonkinese Kedi Cinsi: Özellikleri ve Bakımı İle İlgili 14 Bilgi

Asya kökenli olan tonkinese cinsi kediler burmese ve siyam kedisinin çiftleştirilmesi ile elde edilmiş bir ırktır. 1880’li yıllarda İngiltere’ye getirildiğinde çikolata siyamı denilen tonkinese kedilerinin, zamanla tüy rengi mutasyon sonucu değişerek açılmış ve bugünkü halini almıştır. Bu kedi cinsini sahiplenmeyi düşünüyorsanız özellikleri ve bakımı ile ilgili bilgilere sahip olmanız bakımı için size yardımcı olacaktır.

İlgi delisi olan ve çocuklarla çok iyi anlaşabilen tonkinese cinsi kediler, cana yakın ve oyuncu karakterleri sayesinde sahipleri ile aralarında derin bir bağ kurma özelliğine sahiptir.


Tonkinese cinsi kediler genellikle ağır bir vücut yapısına sahiptir ve bazen 10 kg üzerine bile çıkabilirler.

Fazlası ile enerjik olan bu kedi cinsi enerjisini harcayabilecek alanlara ve ortama ihtiyaç duyarlar.

Ona ne kadar çok alan ve özgürlük sağlarsanız o derece mutlu olacaktır.

Her zaman yanınızda ve yakınınızda olmak isteyen tonkineseler kucağınızda, omzunuzda yatarken yanınızda olmazsa mutlu olmayacaktır.

Eğer ona yeterli ilgi gösterecek zamanınız yoksa mutlu olması için yanında bir kedi daha olması önerilmektedir.

Tonkineseler konuşmayı ve gevezeliği severler ve bu yüzden devamlı miyavlamalarına, ilginç sesler çıkartmalarına alışmanız gerekecektir.


Bu kedi ırkı genel olarak siyam kedilerinin genetik özelliklerini taşıdıklarından, sağlık sorunları da benzerlik göstermektedir.

Karaciğer rahatsızlıkları, astım ve kalp rahatsızlıkları görülebilir. Ortalama yaşam süreleri ise 12-16 yıl arasındadır.

Tonkinese cinsi kedilerde diş ve dişeti rahatsızlıklarına da sık rastlamaktadır.

Bu sebeple düzenli ağız bakımının yapılması ve belirli aralıklarla veteriner hekim kontrolünden geçmeleri gereklidir.

Standart boyutlardaki bu kedi ırkı uzun kafa yapısıyla dikkat çekmektedir.


Birbirine yakın gözler ve dik kulaklarla göz alıcı bir güzelliği vardır. Anatomik yapısını siyamlardan ve eşsiz güzelliğini de burmeseden alan bu cins en güzel kedi ırklarından birisidir.

Eğer evde çocuğunuz ve köpeğiniz varsa size en uygun kedi tonkinese olabilir.

Bu kedinin anlaşamayacağı ve kendini sevdiremeyeceği hiçbir canlı yoktur diyebiliriz.

Tüyleri kısa ve yumuşak olan tonkineselerin haftada bir kere fırçalanması bile yeterli olduğundan, bakımı oldukça kolaydır.

Kıvrak zekaları sayesinde onlara öğretmek isteyeceğiniz hatta daha fazla numarayı kolaylıkla öğrenirler.


Özellikle meraklı ve enerjik yapıları yüzünden kendini riskli duruma kolaylıkla sokabilen tonkinese cinsi kedi sahipleri, eğer yüksek dairelerde oturuyorlarsa düşme tehlikesine karşı mutlaka önlem almalıdır.


Bu cinsin kulak yapısı itibari ile kulak mantarı yaşama riski yüksek olduğundan, haftalık bakımlarının aksatılmaması önemlidir.


Tonkinese cinsi bir kediniz varsa ona yeterli zaman ayırmalı ve ilgi göstermelisiniz aksi halde depresyona girme riskleri çok yüksektir.Pinterest'de Paylaş