Kedi Sahiplendikten Sonra Mutlaka Bilmeniz Gereken 13 Temel Adım

Kedi Sahiplendikten Sonra Mutlaka Bilmeniz Gereken 13 Temel Adım

Evcil hayvanların evlere ve hayata kattıkları güzellikleri sadece deneyimleyenler bilir. 500 milyondan fazla kedinin evlerde hayat sürdüğü dünyamızda,
varlıkları ile sıcacık ve karşılıksız sevginin kaynağı olarak görülen kediler için daha mutlu ve daha sağlıklı bir hayatın anahtarı,
onları iyi anlamak ve onlar ile hayatın tadını en iyi şekilde çıkartmaktan geçer.Kedi sahiplendikten sonra mutlaka bilmeniz gereken 13 temel adım ile onlarla nasıl etkileşimli ve neşeli hayat sürülür daha iyi anlaşılacaktır.
İlk olarak, sahiplenilen kedi ile bir ömür birlikte olunacağı unutulmamalıdır.
O artık ailenizin bir parçası olarak hayatını sürdürecek.Yavru ya da yetişkin olsun sahiplenilmiş minnoşun mutlaka düzenli olarak veteriner kontrolünde olması önemlidir.
Size olan bağlılığını arttıran en iyi şey oyundur.
Mutlaka boş zamanlarınızda oyunlar oynayarak arkadaşlık ve sevgi bağlarını güçlendirmelisiniz.Mama seçiminde de cömert davranmak gerekir.
Yağ, protein ve diğer besin oranları kedinizin cinsi, yaş ve sağlık durumuna uygun olmalıdır ki, daha zinde ve sağlıklı bir yaşam sürsün.
Ayrıca mama ve su kaplarının temiz ve birbirinden ayrı konumlandırılması gerekir.Eğer sahiplenilen kedi uygun yaş ve sağlık durumuna gelmiş ise kısırlaştırma ameliyatı yaptırılabilir.
Ancak etraftan duyulan farklı tavsiyelere uyarak veteriner hekiminize ısrarla erken yaşta kısırlaştırma baskısı yapılmamalıdır.
Anlaşılacağı gibi bir çok temel adım kedinizin daha sağlıklı ve mutlu olmasına yönelik.Bu noktada tuvalet kumu ve kabının da uygun boylarda ve her zaman temiz olması önemlidir.
Kedi sahiplendikten sonra mutlaka bilmeniz gereken 13 temel adım içerisinde,
Kedinizin ev hayatına ayak uydurası kadar, sizinde bazı alışkanlıklara yönelmeniz gerekecektir.Artık evinizde farklı huyları olan bir canlı ile birlikte yaşayacaksınız.
Geceleri insanlar gibi yatıp uyumayan kediler, yalnızlık yaşamaya başladıklarında, yaramazlıklara girişirler.
Oyun ve eğlence adına her türlü gürültüye hazırlanın.Tırmalama ihtiyacı kedilerin doğasında var.
Tırnak bakımı olarak görülen bu durum için evlerinizde mutlaka uygun tırmala setleri koymalısınız zira onlar, kendilerine en uygun mobilya kenarında bu ihtiyaçlarını gidermeye çalışacaklardır.
Meraklı ve oldukça enerjik olan sağlıklı kediler;Olmadık yere girer, yükseklere çıkar ve özellikle cam kenarları ve balkonlarda aksiyonlar yaratabilirler.
Özellikle evde olmadığınız anlarda yüksekten düşme gibi olumsuzluklara sebebiyet vermemek için her türlü önlemi gözden geçirmelisiniz.
Eğer sahiplendiğiniz tüylü dostunuz, evden dışarı çıkmak gibi özel izinlere sahip ise mutlaka kolay ayırt edilebileceği tasmalara(zil, çıngırak, vb.) alıştırmalısınız.Özellikle ergenlik dönemlerinde beklenen saatlerde eve dönmeyebilir, bu durumda aranırken daha kolay bulunması adına çipli ya da geceleri kolay fark edilen fosforlu tasmalar işinizi kolaylaştıracaktır.
Sizi kendi ailesinden gören kediniz, kıskanacak, yakınlarınıza hırçınlık yapacak, olmadık alanlara tuvalet yapmak gibi dikkatinizi çekecek hareketlere girecektir.Bu durumda onu cezalandırmamalı ve ödüllendirmemelisiniz. İki zıt durumda mental olarak kedinizi olumsuz etkiler ve bazı huylar alışkanlık halinde aklına yerleşebilir.
Ev temizliği konusunda da bir miktar artış yaşanabilir.
Özellikle sıcak bahar ve yaz dönemlerinde beslenme düzenine dikkat edilmediğinde, tüy dökülmeleri gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.
 
Pinterest'de Paylaş