Beyaz Kedi Cinsleri: 13 Tür ve Özellikleri

Beyaz Kedi Cinsleri: 13 Tür ve Özellikleri

Beyaz kedi denildiğinde akla ilk gelen ırkların başında Ankara kedisi ve Van kedisi gelmektedir. Tüm kediler içinde en çok tercih edilen ve göz dolduran güzellikleri ile beyaz kedilerin yeri bir başkadır. Diğer kedi cinsleri arasında da beyaz renk görülmektedir ve o cinsler içinde de yine en çok tercih edilenler, hep beyaz renkte olanlarıdır. Beyaz kediler ile ilgili yapılan araştırmalar ise göstermektedir ki beyaz kedi cinslerinin kendilerine özgü ön plana çıkmış bazı özellikleri vardır ve eğer beyaz kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bunları bilmeniz yararlı olabilir.Beyaz kedilerin en popülerlerinden biri olan Ankara kedisinin en büyük özelliği göz renklerinin birbirinden farklı oluşudur.
Aslında genetik bir hata olan bu durum onların en büyük tercih edilme sebeplerinden birisidir.
Ankara kedisinin uzun ve ipeksi beyaz tüyleri ona göz alıcı bir güzellik verir.Adından da anlaşılacağı üzere Ankara ve iç Anadolu bölgesinde ortaya çıkmış bu cins Dünya’nın her yerinden sahiplenilerek bakılmaktadır.
Enerjik sosyal ve zeki bir kedi cinsi olan Ankara kedisi evini sahiplenen ve sahibine bağlı bir kedidir.
Ancak yeterince ilgi görmezse psikolojik bozukluklar yaşayabilir.Ankara kedilerinin çoğu sağır olabilmektedir ve bu durum sahibi tarafından fark edilmediği taktirde kedi ile sahibi arasında kopukluklar yaşanabilir.
Ankara kedilerinin tüyleri uzun olmasına rağmen diğer kedilerinki kadar çok dökülmez ve bakımları oldukça kolaydır.
Tüm beyaz kediler güneşe karşı oldukça hassastır ve kedilerde rastlanılan cilt kanseri vakalarının çoğu beyaz kedilerde yaşanmaktadır.Tüm dünyadaki kedilerin sadece %5 i beyaz renktedir ve bu oranın büyük bir çoğunluğunu da Ankara ve Van kedileri oluşturmaktadır.
Beyaz kedi ırklarının diğer örnekleri ise Sibirya kedisi, İran kedisi ve Maine coon olarak verilebilir.
Bu kedi ırklarının farklı renkleri de mevcuttur.Beyaz kedilerin en güzel örneklerinden olan Van kedileri, diğer kedilerin aksine suyla oynamayı seven ve yüzmeyi kolaylıkla öğrenebilen bir kedi cinsidir.
Van kedisi, tüm diğer kedi ırkları arasındaki en zeki kedi cinsidir diyebiliriz.
Biraz uğraşı ile bir Van kedisine köpeğinize öğretebileceğiniz her şeyi öğretebilirsiniz.Van kedilerinin en ilginç özelliklerinden biri kızdıkları zaman burunlarının koyu kırmızı bir renge dönmesidir.
Normalde pembe olan burunları, kızdıkları zaman bu şekilde renk değiştiriyor.
Beyaz kedi ırklarının örneklerinden biri olan İran kedilerinin en büyük özelliği yuvarlak ve basık kafa yapısıdır.İri, güzel gözleri yuvarlak ve minik burnu ise normalden daha basıktır.
İran kedilerinin tüyleri sık ve uzun olduğu için yapı itibari ile devamlı fırçalanıp ilgi gösterilmesi gereklidir.
Özellikle 4-5 yaşlarından sonra İran kedileri daha çok bakıma ihtiyaç duymaktadır.
Pinterest'de Paylaş