Kedi Yatağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 9 Kural

Kedi Yatağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 9 Kural

Kediler günün büyük bir kısmında, uyuyarak ya da yatarak keyif yaparlar. Birçok kişi onların her ortamda ve her yerde uyuyabileceklerini düşünse de, aslında kediler bu konuda seçici ve ısrarcıdır. Evinde kedilerle yaşayanlar bunu çok iyi bilirler, onları istemedikleri bir yerde uyumaya teşvik edebilmek, neredeyse imkânsızdır. Her seferinde bir fırsatını bulup istediği yerde yatan kedilerin, belirli bir yerde yatmalarını istiyorsanız, bunun en iyi çözümü ona seveceği ve uyumak isteyeceği bir kedi yatağı temin etmek olacaktır. Ancak belirtmekte yarar var ki eğer onun için hazırladığınız yatağı sevmezse, kediniz orda da yatmayacaktır. Bu sebeple size kedinizin beğeneceği ve yatmak isteyeceği bir kedi yatağının nasıl olması gerektiği hakkında, bilgi vermek ve önerilerde bulunmak istedik.

Kediler kapalı ve korunaklı alanlarda kendilerini daha rahat ve güvende hissederler.Özellikle kedinizde kapalı alanlarda uyuma eğilimi varsa, alacağınız kedi yatağının üzeri kapalı ve giriş kısmının da çok açık olmamasına özen göstermelisiniz.

Kediler yumuşak dokulu ve tüylü kumaşları çok severler. Peluş, polar ve kadife türü kumaşlardan yapılmış bir kedi yatağına, kolay kolay hayır diyemezler.

Kedi yataklarının dayanıklı kumaştan olup olmadığına ve sağlam dikilip dikilmediğine dikkat etmeliyiz.


Uzun süre dayanabilecek bir kedi yatağı seçmeniz, kedinizin alıştığı yatağı sık sık değiştirmek zorunda kalmamanızı sağlayacaktır.

Kediler, kendi renklerine yakın renkli yerlerde uyumayı, daha çok tercih ederler ve o ortamda kendilerini daha rahat hissederler. Özellikle kedinizin tüy renginde bir kedi yatağı seçmeniz, kedinizin daha huzurlu uyumasını sağlayacaktır.

Kedi yataklarında, özellikle yatılan kısmın yıkanabilir ve ayrı şekilde olmasına dikkat edelim. Kediler temiz yerlerde yatmayı ve zaman geçirmeyi çok severler.

Kedi yatağı alırken çok büyük ve hantal olmamasına dikkat edin. Bu sayede yerini değiştirdiğiniz de alan problemi yaşamamış olursunuz. 

Yüksek platformlu kedi yatakları, kedilerin daha çok tercih ettiği yatak türlerinin başında gelir. Bu şekilde hazır satılanların yanı sıra, aldığınız kedi yatağını da yüksek bir yere koyarak, aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

Kedi yatakları, deri görünümlü malzemeler ile yapıldığında estetik bir görünüm sunsa da, çok kullanışlı olmamaktadır.

Bu sebeple kedi yatağı alırken deri ve vinleks kullanılmış kedi yataklarını tercih etmenizi önermiyoruz.

Kedilerin genel özelliklerini baz alarak verdiğimiz örneklerde, istisnai durumlarda yaşanabilmektedir.

 Her kedinin kendine özgü bir karakterinin ve seçiciliğinin olduğunu da unutmamak gerekir. Bu sebeple kedinizin yatmaktan hoşlandığı yerleri göz önünde bulundurarak alacağınız bir kedi yatağı, bazen daha iyi sonuç verebilmektedir.


Pinterest'de Paylaş