Kediniz İle Daha İyi Anlaşmanız İçin Bilmeniz Gereken 15 Şey

Kediniz İle Daha İyi Anlaşmanız İçin Bilmeniz Gereken 15 Şey


Yıllarca beraber yaşamış kişilerin bile çözemediği gizemli dostlarımız kediler, aslında karakteristik özelliklerinin dışında, belli kalıplar çerçevesinde hareket etmektedir.
Eğer onların bu davranış şekillerini ve sebeplerini daha iyi anlayabilirsek, onlarla da daha iyi anlaşabiliriz. İşte, kediniz ile daha iyi anlaşmanız için bilmeniz gereken 15 şey.
Kedilerin koku alma duyuları insanlarınkine oranla 20 kat daha güçlüdür.Bir kedi eğer evde ve bulunduğu çevrede yoğun kokulara maruz kalırsa, huzursuzlaşabilir hatta saldırganlık gösterebilir.
Bu sebeple oda spreyleri, kokulu deterjanlar ve parfümler çok fazla kullanılmamalıdır.
Kedilerimiz içgüdüsel olarak avcı canlılardır.Onların avlanma içgüdüsünün tatmin edilmesi, mutlu olmalarının anahtarlarından biridir.
Ev ortamında ise bunu oyunla yapmak, bilindik en etkili ve kolay yoldur.
Özellikle lazer ışığı ile oynatarak hem kedinizin mutlu olmasını, hem de sizinle daha iyi anlaşmasını sağlayabilirsiniz.Kediler günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler.
Bunun en büyük sebeplerinden biri ise bazı hormonel salınımların, sadece kediler uyurken olmasıdır.
Bu sebeple kedinizin ihtiyacı olduğu kadar uyumasına, izin vermelisiniz.Kedilerimizin su ve mama kaplarının birbirinden farklı yerlerde olmasına özen gösterilmelidir.
Su ve mama kapları yan yana olduğunda, bu onları rahatsız eder.
Evinizde birden çok kediniz var ise mama kaplarını ve tuvaletlerini mutlaka ayırın.Kedilerin en mutsuz olduğu konulardan birisi de, özel kullanım alanlarının olmamasıdır.
Kediler, yüksek yerlerde kendilerini daha güvende ve huzurlu hissederler.
Onlara yüksek yerlerde olmaları için fırsat tanır ve alanlar yaratırsanız, daha mutlu ve uyumlu bir kediniz olur.Bazı kediler hatta çoğu, kapalı ve korunaklı yerlerde uyumayı severler.
Onlara uyumaları için kapalı ve korunaklı şekilde yataklar almanız çok mutlu olmalarını sağlayacaktır.
Kedinizin yapısına ve cinsine uygun mamalar verilmesi önemlidir.Vereceğiniz mama için bir veteriner hekimden öneri almanız doğru olacaktır.
Kedilerinizin sağlık kontrolleri ve aşıları mutlaka yapılmalıdır.
Unutmayalım ki sağlıklı kediler mutludur. Eğer kedinizi ev ortamında besliyor ve çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız, mutlaka kısırlaştırın.Aksi halde kontrolsüz ve mutsuz olacaktır.
Kediler sudan ve yıkanmaktan nefret ederler.
Zaten sağlıklı olanı da yıkanmamasıdır. Kedinizi temizlemek için kuru şampuanlar kullanmanız önerilir.Kedilerinizin tasmalarında çıngırak olmamasına özen gösterin.
Bu ses onları çok rahatsız eder ve agresif bir yapıda olmalarına sebep olabilir.
Kedi çimi kedilerin sağlığı ve mutluluğu için önemlidir.Onlar için kedi çimi yetiştirmeyi ihmal etmeyin. Kediniz dışarı çıkmıyorsa, balkonda ona hazırlayacağınız korunaklı bir ortam, çok mutlu olmasını sağlayacaktır.
Her şeyden önemlisi kedinize sevginizi her fırsatta gösterin.Onlarda bizim gibi sevildiğini ve önemsendiğini hissetmekten mutlu olurlar.
Paylaştığımız bu bilgiler ışığında, kediniz ile daha iyi anlaşmanız için bilmeniz gereken 15 şey nedir, anlatmaya çalıştık. 
Bu konulara dikkat edersek, daha mutlu ve sevgi dolu kedilerimiz olacaktır.
Pinterest'de Paylaş