Kedinizi Daha Mutlu Etmek İçin İzlemeniz Gereken 9 Adım

Kedinizi Daha Mutlu Etmek İçin İzlemeniz Gereken 9 Adım

“Hayat çok tuhaf, vapurlar filan” lafını “kediler filan” olarak değiştirmemiz lazım. Evet çok tuhaflar; onları çok seviyoruz, her istediklerini yapıyoruz, tırmık yiyoruz, patileniyoruz, yalanıyoruz, besliyoruz, seviliyoruz, kumlarını ellerimizle temizliyoruz. Anneciğimizin “misafirler gelince çıkarıyorum ben onları” dediği porselen takımının en nadide eserini umarsızca bir pati darbesiyle kırsalar bile onlara kızamıyoruz. Kedimizi daha mutlu etmek için yaşıyoruz. Birlikte, mutlu ve ortak bir hayat için.

Peki tüylü dostlarımızı daha mutlu edebilmek için uygulayabileceğimiz basit değişiklikler nelerdir? Hadi bakalım, hem onların hem de sizin yüzünüze gülücükler konduralım.

1. Kedinizin karakter sahibi olduğunu kabul etmekle başlayın

mutlu-kediler-kedileri-mutlu-etme-yolları-patiliyo-1
Kediler, tıpkı insanlar gibi farklı karakterlere sahiplerdir. Her kedi saatlerce okşanmaktan, kucağa alınıp sevilmekten hoşlanmayabilirler. Kediler doğal iç güdülerini tıpkı insanlar gibi değiştirmezler. Kediniz yalnız kalmayı ve sizden kaçmayı tercih ediyorsa buna saygı duyun.

2. Kedinizi cezalandırmayın

mutlu-kediler-kedileri-mutlu-etme-yolları-patiliyo-2
Kediniz sizin istemediğiniz davranışlar gösterebilir. Kedinizin neden ısrarla bu davranışları yapmak istediğini tespit etmeye çalışın. Cezalandırmak bazen onun kendisini daha güvensiz hissetmesine ve korkmasına neden olacağı için amacına ulaşmayacaktır.

3. Mama kabı ve su kabını uygun bir bölgeye koyun, kum kabının hijyenik olmasına dikkat edin

mutlu kediler
Kimse tuvaletinin yanında yemeğini yemek istemez, dolayısıyla mama kabı ve su kabını kedinin tuvalet kabına yakın yerlere koymayınız. Su kabını mama kabının hemen yanına koymanız kedinizin daha az su içmesine neden olacaktır. Su kaplarını evin belli yerlerine koyun suyu daha çok içtiğini fark edeceksizin. Ayrıca kediler akan suya bayılırlar kedinizin musluktan su içmesine izin verin. Kum kabının hijyenine oldukça dikkat edin. Sık sık kumunu değiştirin ve sakin bir yere koyun. Kediler rahatsız edilmekten hoşlanmazlar.

4. Sık kullandıkları yürüyüş yollarında tırmalama tahtaları bulundurun

mutlu-kediler-kedileri-mutlu-etme-yolları-patiliyo-4
Kediler yüksek ve/ veya yatay tırmalama tahtalarına bayılırlar.
Bu metaryelleri koyacağınız yer onların rutin yürüme yollarında ya da uyuma alanlarına yakın bir yerde olmasına özen gösterin. Eğer kediniz bunun yerine koltuklarınızı tercih ediyorsa ya tırmalama tahtası ona uygun değildir ya da doğru yerde olmayabilir. Bazı kediler tırmalama tahtasını duvara monte ettiğinizde daha rahat ederler. Kediler tırmalama sırasında büyük bir güç uygularlar. Bir yere sabitlenmemiş tırmalama tahtası, üzerine düşebileceği için tırmalamayı gücünü uygulamayı sevdiği koltuğunuza yapabilirler.

5. Klasik müzik ve aroma terapisi yapın

mutlu-kediler-kedileri-mutlu-etme-yolları-patiliyo-5
Yapılan araştırmalar kedilerin klasik müzikten çok hoşlandıklarını belirlemiştir. Özellikle uzun çalışma saatleri olan bir yaşantınız varsa siz evde yokken kedinize Beethoven, Brahms, Mozart’dan bir müzik dinletisi yapabilirsiniz. Kediler lavanta kokusuna bayılırlar. Lavanta yağı emdirilmiş bir bez parçasını en sık bulunduğu bir odaya koyabilirsiniz.

6. Kedinizin avlanma iç güdüsüne izin verin

mutlu-kediler-kedileri-mutlu-etme-yolları-patiliyo-6
Kediler predatör yani yırtıcı hayvanlardır. Avlanmak ve oyun oynamak onların doğal avlanma iç güdülerinin harekete geçmesine neden olur. Buna izin vermediğinizde hem davranış problemlerine hem de obeziteye davetiye çıkarmış olursunuz. Kedinizi oyun oynaması için çeşitli oyuncaklarla teşvik edebilirsiniz. Örneğin göz hasarına sebep olmadan uygulayacağınız ışıklı lazerler, kedinizin sevdiği iplik, kurdale ya da benzeri kumaş ve kağıt parçaları ile onlara zaman ayırın.

7. Kedinizi aniden uyandırmayın

mutlu-kediler-kedileri-mutlu-etme-yolları-patiliyo-7
Kediler günlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Özellikle yavru kediler gelişimlerinin büyük bir kısmını uyuyarak tamamlarlar. Dolayısıyla kedinize rahat uyuyabileceği sakin bir ortam yaratmaya çalışın. Çadır şeklinde üstü kapalı ya da kedi sepetlerini evin sessiz bölgelerine koyarak onların daha sakin olmalarını sağlayabilirsiniz. Sürekli rahatsız edilen bir kedi agresif davranışlar sergileyebilir. Kediler sıcağa bayılırlar. Kalorifer üzerine koyacağınız askı minderleri de deneyebilirsiniz.

8. Kedinizle kaliteli vakit geçirin

mutlu-kediler-kedileri-mutlu-etme-yolları-patiliyo-8
Kedinize ayırdığınız zamanın onun için en uygun zaman diliminde olmasına özen gösterin. Kediler rutin uygulamaları çok severler. Kedinizle geçirdiğiniz saatleri hep aynı zaman diliminde yapmanız ona güven vereceği gibi mutlu da edecektir. Kediler değişikliklerden hoşlanmaz. Evinizle ilgili yapacağınız değişikliklerde onun ortamını çok fazla değiştirmemeye özen gösterin.

9. Ve kedinize sadece “kedi çimi” yedirin

mutlu-kediler-kedileri-mutlu-etme-yolları-patiliyo-9
Kediler doğaları gereği çim yerler. Bu çim onların sindirim sistemini rahatlatır, tüy yumaklarının atılmasına yardımcı olur. Ayrıca tadını çok sevdileri için onları mutlu eder. Kediler için özel kedi çimleri vardır. Dışarıdan bulacağınız çimler onların kusmasına neden olacaktır. Ayrıca kedinizin evinizdeki diğer bitkileri yemesi zehirlenmesine neden olabilir. Kedi çimi harici diğer bitkileri yemesine izin vermeyin. Eğer tüy yumaklarını çıkarmasında problem olduğunu düşünüyorsanız. Malt macunlarını bu yumakları atmasına dışkılama ile atmasına yardımcı olacaktır.

Alıntı: PatiSev Veteriner Kliniği.

Pinterest'de Paylaş