Obez Kedi Nasıl Zayıflatılır?

Obez Kedi Nasıl Zayıflatılır?

Kedilerde obezite çok sık görülen bir durumdur. Kediniz obezite hastalığına yakalanmışsa yapılması gereken hastalığın tedavi edilmesi ve kedinin sağlığını kavuşturulmasıdır. Obez kedinizin zayıflaması ve ideal kilosuna kavuşması için uygulanacak tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavi yöntemleri veteriner kontrolünde diyet uygulamak, kedinize egzersiz yaptırmaktır. Bu iki tedavi yöntemi ile kediniz sağlığına kavuşacağı gibi eski ve sağlıklı kilosuna geri dönecektir.

Eğer obezite çok ilerlemiş bir aşamaya gelmişse ve tedavi yöntemleri cevap vermiyorsa veteriner önerisi ile cerrahi müdahale yöntemi uygulanabilir. Bu durumda yapılması gereken veteriner kontrolünden sonra  yağ aldırma işlemi yapılarak kedinizin sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Yine veteriner önerisi ile zayıflatıcı ve yağ yakıcı vitaminler  tercih edebilir ve kedinizin egzersizlerine devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Veteriner kontrolünde diyet

Obezite hastalığına yakalanan kediler için veterinerlerin ilk tercih ettikleri tedavi yöntemi  diyet yaptırmaktır. Kedinizi veterinere götürdüğünüzde kalori değerleri daha düşük mamaları önerecek, kedinize ev yemeği vermenizi yasaklayacak ve abur cubur yedirmemenizi içerek paket bir diyet programı verecektir. Bu paket kedinizin yaşı ve kilosu ile ilgili olarak değişkenlik gösterebilir.

Veterinere kontrole götürdüğünüz kedinizde ileri derece de obezite varsa veteriner kedinizin gözetim altında belirli süre beslenmesi gerektiğini söyleyebilir. Bu durumda yapmanız gereken kedinizi veterinere emanet etmek ve belirli süre kedinizden uzak durarak düzenli bir beslenme programına tabi olmasını sağlamaktır.

Diyet uygulanan kedilerde beslenme kalorisi düşeceği için metobolizmaları da hızlanacaktır. Hızlanan metobolizmaları nedeniyle daha fazla hareket edecek ve aldıkları kaloriden fazlasını dışarı atacaklardır.  Bu hareketlilik esnasında daha hızlı yağ yakımı için takviye ilaç tedavisi uygulayabilir veya kedinize oyunlar oynattırarak yağ yakımını artırabilirsiniz.

Egzersizler

Kedinizin kilo vermesini hızlandırmak adına çeşitli egzersizler uygulayabilir, hareket saatini artırarak kalori yakmasını sağlayabilirsiniz.  Günlük yürüyüş saatleri belirleyerek kedinizi yürütebilir, çeşitli oyuncaklar tedarik ederek kedinizin daha hızlı kalori yakmasını sağlayabilirsiniz.  Egzersiz dışında kedinizin obeziteden kurtulması için sizlere de görevler düşüyor: Sürekli kedinizin hareketli olacağı oyun alanları oluşturmalı, kedinizi beslemek için belirli mesafeleri kat edeceği bir yemek alanı oluşturarak hareket etmesini sağlamalısınız.

Kedinizin yanında yemekler yemek yerine kediniz acıktığında dikkatini dağıtacak hareketler ve oyunlar yaparak kedinizin açlık hissetmesini önleyebilir, sık sık tadımlık yiyecekler vererek çok yemek yemesini önleyebilirsiniz. Ayrıca kedinize belirli periyotlarda  yemek saatleri koyarak bu saatlere alışmasını sağlayabilir, acıktığında kedinize belirli süreler yemek vermeyerek insülün direnci oluşmasını önleyebilirsiniz.

Pinterest'de Paylaş