Bacakları ve Kuyruğu Kesilip Ormana Atılan Yavru Köpek Melek Oldu

Bacakları ve Kuyruğu Kesilip Ormana Atılan Yavru Köpek Melek Oldu

DHA’da yer alan habere göre, geçtiğimiz gün Sapanca Yüzevler Mahallesi’nde ormanlık alandaki köpekleri beslemeye gidenler, bir köpeğin yerde kıvrandığını gördü. Yavru köpeğin bacakları ve kuyruğunun kesildiğini gören hayvanseverler, şok yaşadı.

Tedavisi için İstanbul’a gönderildi

Köpek, Sapanca’da veteriner hekim Onur Çakmak’a götürüldü. Onur Çakmak köpeğe müdahalede bulundu. Köpeğin bacakları bandaja alınarak tedavisi için İstanbul’da bulunan hayvan hastanesine gönderildi.

Protez takılması için ameliyata alındı.

Hayvan hastanesinde yavru köpeğin tedavisini veteriner Berktuğ Çiftçi üstlendi. Yavru köpeğe yapılan işkencenin insan tarafından yapıldığını söyleyen Çiftçi, köpeğe yapılanları görünce şok olduklarını aktardı:

“Biz de şok olduk ilk anda ama daha sonra elimizden geleni yaptık. Ameliyat için hayvanın röntgenleri çekildi. Hayvanın tam olarak probleminin ne olduğu tespit edildi. Nerelerde nasıl kesiklerin oluştuğu, kemiklerin ne kadar zarar gördüğü tespit edildi. Bizim yapacağımız ameliyat hayvanın ileride protez olabilecek şekilde uzuvlarını koruyacak şekilde bir operasyon gerçekleştirmek amacımız. Tabii ki de hayvanın bu operasyonu kaldırabilmesi de önemli”

Ancak hastane yetkilileri sosyal medyadan yaptıkları açıklamada yavru köpeğin ameliyatı kaldıramayarak hayatını kaybettiğini açıkladı.

‘Bizim için önemli olan hayvanın hayatta kalabilmesi’

Çiftçi, köpek hayatını kaybetmeden önce yapılacak olan tedaviyi şu şekilde anlatmıştı:

“Hayvanın muayenelerini yaptıktan sonra ayaklarının bandajları alındı ve ağrı kesici antibiyotiklerle, serumlarla desteklendi. Daha sonra hayvan yemek yemeye başladı. Bu iyi bir gelişmedir hayvan için. Bugün için de açıkta kalan yaraların tekrar revize edilerek ameliyata alarak onu ilerde rahat yaşayabileceği protez takıp, gezebileceği şekilde ayarlamaya çalışacağız. 15 günlük kritik bir sürecimiz var. Hayvanın durumu şu an kritik. İlk önce bizim için önemli olan hayvanın hayatta kalabilmesi. Daha sonra uzuvlarıyla alakalı düşüncelerimizi hayvana uygulayacağız daha rahat bir hayat yaşayabilmesi için çabalayacağız.”

“Bunu yapan insan olamaz”

Vahşete hayvan severler de oldukça tepkiliydi. Yaşadıkları şoku üzerlerinden uzun süre atamayan hayvan severlerden biri, “Bunu yapan insan olamaz. Allah belasını versin, katiller. Bir an önce bu tür suçlar için ağır cezalar verilmesi konusunda çalışma hızlandırılmalı. Lanet olsun. İnsanlık dışı bu olayı yapan insan görünümlü mahlukatlara” ifadelerini kullandı.

Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Yasin Yılmaz da, vahşeti yapanların bir an önce yakalanmasını istedi.

Pinterest'de Paylaş