Cevaplıyoruz: Kediniz Ona Sarılmanızdan Hoşlanıyor mu?

Cevaplıyoruz: Kediniz Ona Sarılmanızdan Hoşlanıyor mu?

Elbette! Pek çok kedinin dokunmaya ve sarılmaya karşı büyük bir sempatisi vardır. Hatta kimileri gelip dizlerinizin üzerinde uyurken, ensesi ile de sürtünmeyi ve yakınlık kurmayı sever. Ve elbette, sarılmaya bayılırlar. Özellikle insanlara yakınlıkları ile bilinen Burmese, Ragdoll ve LaPerm kedileri sarılmaya olan yatkınlıkları ile tanınırlar.

Kedinizin size sarılmak istediğini nasıl anlarsınız?

kediler-sarilmaktan-hoslanir-mi-patiliyo-1

Öncelikle eğer kediniz size sarılmak istiyorsa, sizin ona doğru hareket ettiğinizi görünce farklı bir yöne koşmaya başlamayacaktır! Eğer kediniz yorgunsa, size pek pas vermiyorsa, hareketlerinde yavaşlıklar göze çarpıyorsa veya buna benzer durumlar varsa kediniz o anda yalnız kalmak istiyordur.

Öte yandan, eğer kediniz size kolayca kendini bırakmışsa ve yüksek sesle miyavlıyorsa, muhtemelen sarılmanızdan hoşlanmış ve bu ilgi onu mest etmiştir.

Kedinize sarılmanın en iyi yolu nedir?

kediler-sarilmaktan-hoslanir-mi-patiliyo-2

İlk olarak, kesinlikle ona sinsice yaklaşıp sürpriz yapmaya kalkışmayın. Eğer kedinizin uykusunu bölmüşseniz, yemek yerken araya girmişseniz veya şekerleme yaparken onu rahatsız etmişseniz, kedinizin o anda size sarılmasını bekleyemezsiniz. Bu nedenle ilk hareketler kesinlikle doğal ve yumuşak olmalıdır. Kediniz, sizin ona yaklaştığınızı ve sarılmaya geldiğinizi hareketlerinizden hissetmelidir. Ancak bu şekilde sağlıklı bir temas kurmanız mümkün.

Diğer yandan, kedinize karşı mutlaka daima kibar olmanız gerekir. Bazı kediler ne kadar sert görünse de tüm kedilerin nazik ve kibar hareketlere ihtiyacı vardır. Onu kesinlikle sert bir şekilde kavramamalı, canını acıtacak şekilde sıkmamalı ve tüm kaba hareketlerden uzak durmalısınız. Hatta kedinizin size doğrudan ulaşmasını, yani kendiliğinden gelmesini sağlarsanız çok daha olumlu bir havayı elde etmiş olursunuz.
Bazı kediler, sahipleri ile aralarındaki ilişkiyi kendileri yönetmek ister. Bunu kavrayabilmek için siz de kedinizi inceleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kedinizin yanına oturmak ya da yatmak ve ardından da beklemek… Eğer onun canı isterse, zaten size dokunmaya ve sırnaşmaya başlayacaktır. Bu yöntem, doğrudan kucağa alınmak istemeyen kediler için sürekli uygulanan bir durumdur.

Sarılma duygusunun elbette ki psikolojik bir yönü de var. Eğer kedinize sarıldığınız anlarda, yumuşak bir ses tonu ile de konuşursanız, kediniz sarılmanın ne kadar güzel ve hoş bir olay olduğunu anlayacaktır.

Ve son olarak, kedinizin ne zaman gitmesine izin vermeniz gerektiğini bilmeniz önemli. Kısa sarılmalar ve dokunuşlar çoğu zaman daha naiftir. Kediniz kendini çekmeye başladığı anda ya da ses tonunu değiştirerek miyavladığında, anlayın ki sarılma vakti bitmiştir. Bu noktada daha rahat bir zamanda şansınızı yeniden denemeniz en ideal olanıdır.

Pinterest'de Paylaş