İlk Defa Köpek Sahipleneceklerin Mutlaka Bilmesi Gereken 7 Önemli Bilgi

İlk Defa Köpek Sahipleneceklerin Mutlaka Bilmesi Gereken 7 Önemli Bilgi

Köpek sahibi olmak büyük bir sorumluluk taşıyor ve eğer böyle bir karara vardıysanız bize de sizi bu uzun, zorlu yolculuğu göze alma cesareti gösterdiğiniz için tebrik etmek düşüyor. Ne yazık ki köpekler evlere her zaman bu sorumlulukların bilinci dahilinde getirilmiyor.

İşin zor kısmı, köpek edinmeden önce ne kadar bilinçlenmiş olsanız da, köpeğiniz eve geldikten sonra, öğrendiklerinizi sorgulatacak davranışlarda bulunabiliyor.

Evinizin yeni üyesinin yeni ortamına daha çabuk adapte olmasını sağlamak, koyduğunuz kurallara uygun şekilde davranmasını mümkün kılmak aslında tamamen sizin elinizde.

Tüm bunları başarmak için bilmeniz gereken önemli bilgi bulunuyor.

1. Kafes Eğitiminin Önemi

ilk defa kopek sahibi olmak

Kafes eğitimi ne yazık ki ülkemizde çok yadırganan bir eğitim. Köpekleri kafeste gördüğümüz zaman onların çok üzgün olduğunu, cezalandırılmış hissine kapılacaklarını ve bulundukları ortamdan hoşnut olmadıklarını düşünürüz. Fakat uzmanlar bunun doğru olmadığını, köpeklerin kapalı alanları ve sadece kendilerine ait olan bölgeleri sevdiğini belirtiyor.

Bu eğitimin faydalarından en temel üç tanesi şu şekilde sıralanabilir:

  • Yavru köpeğinizin tuvalet eğitimine bir kafes yardımıyla başlarsanız, köpeğinizi eve getirdiğiniz ilk andan itibaren çok rahat edersiniz. Bunun nedeni köpeklerin uyudukları yere tuvaletlerini yapmak istemiyor olmalarıdır. Bu yüzden siz onları tuvalet saatleri geldiğinde kafeslerinden çıkarana kadar tuvaletlerini tutacaklardır (Tabii bu süre köpeğinizin yaşı, büyük ya da küçük cins oluşu veya karakterine göre değişiklik gösterir).
  • Köpeğinizi eve getirken ve ileride veterinere götürürken sık sık bir taşıyıcıya ihtiyacınız olacaktır. Kafes eğitimi almamış köpeklerin çoğu taşıma çantasından, kutusundan korkabilir ve veterineri kötü bir deneyimle bağdaşlaştırarak size her defasında zorlu anlar yaşatabilir.
  • İster kısa ister uzun süreli olsun, seyahat ederken köpeğinizi kutusunda taşımanız gerekiyor. Bu süreci kafes eğitimi almış olan bir köpek çok daha kolay atlatabilir, hatta keyifli bir deneyim yaşayabilir.

2. Tuvalet Kazalarını Stressiz Atlatmak

Old dog being scolded beside it's urine on the floor
Yavru köpeğinizin tuvalet eğitimini ne kadar sıkı tutarsanız tutun, mutlaka kazalar yaşanacak ve evdeki halınız ya da parkeniz en iyi ihtimalle bir ya da iki defa kaza kurbanı olacaktır. Bu süre içerisinde onları strese sokmadan eğiterek, tuvaletlerini yapmaları gereken doğru yer neresiyse orayı göstermeniz gerekiyor.

İster tuvalet pedleri olsun, ister köpeğinizi bahçeye çıkarıyor olun, bu süreçte her zaman köpeğinize doğru adresi sabırla göstermek size düşüyor. Unutmamalısınız ki eğer kazalar yaşanıyorsa bunun nedeni, köpeğinizin size verdiği sinyalleri fark etmemiş olmanız veya tuvalet saatini kaçırmış olmanızdır.

3. İlk Birkaç Gecenin Zorluğu

ilk-defa-kopek-sahibi-olmak-patiliyo-3
Köpeğiniz ister yavru ister büyümüş olsun, onu eve getirdiğinizde mutlaka ilk birkaç gece yerini yadırgayacaktır. Biz insanlar bile değişikliğe hemen adapte olamıyorken, onların hemen alışmasını nasıl bekleriz?

Özellikle yavru köpekler mutlaka ince bir ağlama sesi çıkaracaktır. Hatta bazıları açıkça ağlayabilir. Sonuçta alıştıkları yer ya da annelerinin yanından yepyeni bir ortama getiriliyorlar. Bu birkaç gecede onlara yeterli şefkat göstermek çok önemli. Kafes eğitimi uygulayanlar, kafesin bulunduğu odadaki yatak ya da koltukta birkaç gece yatmayı düşünebilirler. Fakat zamanla onları sizsiz uyuyabilmeye de alıştırmak için yavaş yavaş bu hareketi sonlandırmanız gerekiyor.

4. Kurallar Koymak

ilk-defa-kopek-sahibi-olmak-patiliyo-4
Köpekler sınırlarını bilmek ister. Hatta bu yüzden eve geldikleri ilk günden itibaren, atacakları adımların birçoğunda tepkinizi ölçmek için sürekli dönüp size baktıklarını fark edeceksiniz. Eğer köpeğinizin koltuğunuzda ya da yatağınızda bulunmasını istemiyorsanız, onu ne olursa olsun koltuk ya da yatağınıza çıkarmamalısınız. Evinizde köpeğin girmemesi gereken odalar, geçmemesi gereken sınırlar olacaksa, bu sınırları ilk günden çizmelisiniz. Hiç kuralı olmayan bir köpek, ileride sahibine saygı duymayan bir köpeğe dönüşür ve sizi zor durumda bırakacak davranış problemleri edinebilir.

5. Egzersizin Önemi

ilk-defa-kopek-sahibi-olmak-patiliyo-5
Köpeğinizi eve getirmeden önce düşünüp tartmış olmanız gereken gerçeklerin en başında egzersiz geliyor. Bir köpek edinmeden önce kendi hayat tarzınızın eve getireceğiniz köpek cinsi ve karakteri ile uyumlu olup olmadığını iyi bilmelisiniz. Bazı köpekler ağır doğa sporlarına çok kolay bir şekilde eşlik edebilecekken, bazıları sadece beş – on dakikalık yürüyüşleri tercih edebilir. Eğer siz egzersiz yapmak istemiyorsanız, mutlaka top atma oyunları gibi farklı aktivitelerle köpeğinizin biriken enerjisini atmasına yardımcı olmalısınız. Zira gerekli egzersiz ihtiyacını tamamlamamış köpek, mutsuz bir köpek haline gelir ve evde büyük sorunlar çıkarabilir.

6. Isırma Sorunu

ilk-defa-kopek-sahibi-olmak-patiliyo-6
Köpekler henüz minicik bir yavruyken ısırma eğilimi göstermeye başlarlar. Özellikle 3 aylıktan 6-7 aylık oluncaya kadar diş çıkarma sebebiyle hissettikleri kaşıntı ve acıyı, eşyaları ve biz insanlar dahil buldukları her şeyi dişleyerek gidermeye çalışırlar. Yavru köpeklerin bir şeyleri ısırması normal bir süreçtir fakat bu süreci elimizden geldiği kadar minik dostumuza elimizi, ayak parmaklarımızı ısırmanın yanlış olduğunu göstererek ve ona ısırabileceği alternatifler sunarak geçirmemiz önem taşıyor. Zira bu alışkanlığını sürdürürse ileride canımızı acıtarak oyun oynayacak ya da iletişim kurmaya çalışacaktır.

Sürekli her şeyi ısırıp, parçalayan olgunlaşmış köpek ise bir davranış bozukluğu taşıyor demektir. Sebebi yeteri kadar egzersiz yapmaması, oyun oynamaması ya da başka nedenler olabilir ve mutlaka müdahale edilmesi gerekir.

7. Ve Eğitim Şart…

ilk-defa-kopek-sahibi-olmak-patiliyo-7
Eğitim, köpekler için çok büyük önem taşır. Gün içerisinde kısa kısa eğitimler uygulamak köpeğiniz için hatrı sayılır bir zihin egzersizi oluşturur ve enerji harcamalarına destek olur. Köpekler sahiplerini mutlu etmeyi, onların takdirini almayı çok severler. Ayrıca eğitilmiş bir köpek, sakin kalabilen ve idare edilmesi daha kolay olan köpektir.

Köpeğinizin neleri yapmasından hoşlanıp hoşlanmadığını bilmesi, ikiniz için de hayat kurtarıcı bir kolaylık olacaktır. İyi eğitilmiş köpekler, onlardan korkan insanların da kalbini daha kolay kazanacak ya da korkularını bir nebze de olsa hafifletecektir. Bir köpek ne kadar eğitimli olursa, zekası da o kadar gelişecek ve bu sayede davranış problemleri de önlenmiş olacaktır.

Pinterest'de Paylaş