Kedilerle Yaşamanın 9 Önemli Faydası

Kedilerle Yaşamanın 9 Önemli Faydası


Kedilerle yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu söylersek, aslında hiç de abartmış olmayız.
İnsanlık tarihi kadar eski olan bu birlikteliğin, karşılıklı çıkar ilişkilerine dayalı olduğu bile söylenebilir.Ancak kedi sahipleri ile kedilerin arasında yaşanan sevgi bağı ise hiçbir şey ile ölçülemeyecek kadar güçlüdür.
Sanıyoruz ki, kedilerle yaşamanın 9 önemli faydası hakkında vereceğimiz bilgilerden sonra,
kedi beslemeyenler bile kedi beslemeyi ciddi şekilde düşüneceklerdirÇağımızın gittikçe artan sorunlarından birisi, stres ve anksiyete bozukluğudur.
Yapılan araştırmalar sonucu görülmüştür ki kedi besleyen kişilerde bu rahatsızlıklar, beslemeyenlere oranla yüzde 40 daha azdır.
Kediyi sadece okşamak bile, kimyasal olarak mutluluk hormonları salgılamamızı sağlayabilmektedir.Genel olarak tüm hastalıklarda ise kedi besleyenlerin yüzde 30 oranında daha az sağlık sorunu yaşadığı görülmektedir.
Kedi mırlamasının pek çok hastalık üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
Kedi besleyen kişilerin, beslemeyen kişilere oranla, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğu bilinmektedir.Hayatın her alanında sosyal ve faal olmak, karşımızdaki kişilerle kolaylıkla iletişim kurabilmek önemlidir.
Kedi besleyen kişilerin, daha sosyal olduğu ve kuvvetli ilişkiler kurabildiği görülmektedir.
Kedi beslemenin özellikle yaşlılarda ve dawn sendromlu kişilerde, kendini güvende hissetme duygusu uyandırdığı ve hemen herkesin,
kedili ortamlarda daha rahat ve huzurlu hissettiği gözlemlenmiştir.Kedi beslenen evde büyüyen çocukların, özellikle sorumluluk ve paylaşım duygularının geliştiği ve daha pratik zekalı oldukları bilinmektedir.
Ayrıca bu çocuklar sosyal açıdan ve kendini ifade edebilme açısından da, daha güçlü olmaktadır.
Kediler vektör canlılardır, yani bize zarar verebilecek mikroplardan korunmamızı sağlarlar.Mesela veba taşıyan bir fareyi öldürdüğünde, o hastalığın yayılmasını engellerler ve kendileri bu hastalığı taşımazlar.
Kediler bulundukları ortamdaki negatif enerjiyi nötrleyerek pozitife çevirirler.
Bu yüzden kedi besleyenler de daha pozitif ve olumlu kişilerdir.
 
Pinterest'de Paylaş