Köpek Maması Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 13 Şey

Köpek Maması Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 13 Şey

Bizim için aile fertleri kadar değerli olan köpeklerimizin doktor kontrolleri, yaşam alanları ve eğitimleri kadar, yedikleri mamaların da onlara uygun olup olmaması, önemlidir. Köpek maması alırken, mamanın belirli standartlarda üretildiğinden ve köpeğimiz için yeterli olup olmadığından emin olmamız için dikkat etmemiz gereken hususlar olacaktır. Zaten köpeğimizin genel sağlık durumu da, bize bu konu hakkında ipucu verecektir. Yanlış mama seçimi köpeğimizin sağlık durumunu kötü yönde etkilemektedir. Peki, köpeğimiz için mama alırken nelere dikkat etmeliyiz.
Köpeğimizin yaşı ve ırkı mama seçiminde en önemli kriter olacaktır.
Ayrıca kısırlaştırılmış olup olmaması da mama seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır. Mama seçimlerimizde yine önemli kriterlerden biri, protein miktarının köpeğimiz için uygun olup olmamasıdır.
Az proteinli mamalar kadar, çok proteinli mamaların da zarar verdiğini bilmeliyiz. İleride dostumuzun böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları yaşamaması için bu gereklidir.
Köpeklerimiz için en uygun mamalar, kuru mamalardır.
Bu hem sindirim sistemi için hem de diş sağlığı için en uygun seçim olacaktır. Arada bir vereceğimiz konserve mamalar ise ödül niteliğinde olabilir. Bazı köpek mamalarında lezzet zenginliği için kamış pekmezi, mısır şurubu ve mısır guliteni gibi gıda maddeleri kullanılmaktadır. Bu maddeler köpeğimiz için çok zararlıdır ve asla bu maddeleri içeren mamalar kullanılmamalıdır.
Son yıllarda sıkça karşılaştığımız problemlerden biri ise köpek mamalarında soya ürünleri kullanılmasıdır. Soya ürünleri alerjen olabilir ve köpek sağlığı için önerilmemektedir.
Yağ oranı da, yine köpek maması alırken dikkat etmemiz gereken özellikler arasındadır.
Eğer köpeğimiz vaktini daha çok evde geçiriyor ve çok hareketli değilse, yağ oranı düşük mamalar tercih edilmelidir. GDO, insan sağlığı için olduğu kadar hayvan sağlığı için de bir tehdit unsurudur. Ve alacağımız mamalarda, kesinlikle GDO bulunmadığından emin olmalıyız.
Köpek mamalarındaki vitaminler ve minerallerde yeterli oranlarda bulunmalıdır. Bu oranların ne olması gerektiği hakkında bilgilenerek mama almamız, daha uygun olacaktır. Köpek mamalarında profesyonel marka seçimleri her zaman daha güvenilir olacaktır.
Bazı köpeklerde alerji problemleri olabilir.
Bu durumda tavuklu mamalardan uzak durmak gereklidir ve köpeğimizin veteriner hekiminden öneri alarak, seçim yapmamız doğru olacaktır.
İçerik açısından uygun mamanın seçimi yapıldıktan sonra, birkaç alternatif daha bulunmalı ve köpeğimizin en sevdiği ile beslemeye devam edilmelidir.
Tazelik, bir mamadaki en önemli unsurlardan biridir ve mama alırken mutlaka üretim tarihi kontrol edilmelidir.
Alacağımız her mamanın mutlaka sağlıklı koşullarda satılması ve ambalajının sağlam olması, yine dikkat etmemiz gereken durumlardan biridir.

Pinterest'de Paylaş