Sfenks Kedisi: Özellik ve Bakımları Hakkında 14 Bilgi

Sfenks Kedisi: Özellik ve Bakımları Hakkında 14 Bilgi

Sfenks tüyleri olmayan ve 1960’lı yılların sonlarında tesadüfen ortaya çıkmış bir kedi cinsidir. Aslında genetik bir sorun olan tüysüzlük, bu cinsin özelliği olmuştur ve çoğalması için özel çiftleştirmeler yapılmıştır. Kanada kökenli olan sfenksler o kadar çok rağbet görmüştür ki Dünya’nın her yerinden talep görerek, sahiplenilmeye başlanmıştır. Sfenkslerin kendine has özellikleri ve bakıma ihtiyaçları olduğundan, onlar hakkında bilgi sahibi olarak sahiplenmek önemlidir.
Sfenks kedileri tüylü olmamalarına rağmen, en az tüylü kediler kadar bakıma ihtiyaç duyarlar.Haftada bir defa mutlaka yıkanması ve her gün derisinin uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmesi gerekmektedir. Sfenkslerin temizliği ve bakımı yapılmazsa, bulundukları ortamda yağlı lekelere sebep olabilir ve cilt problemleri yaşayabilirler.
Sfenksler cana yakın, ilgiden hoşlanan ve nazik bir kedi türüdür.Bu sebeple sfenkslere terapi kedisi denilmektedir.
Çok sosyal ve enerjik olan bu kedi türü, yalnızlıktan nefret eder.
Eğer yanlarında başka bir kedi ya da arkadaş olabilecek başka bir evcil hayvan yoksa yalnız kaldıklarında depresyona girme riskleri çok fazladır.Sfenkslerin tüyleri olamadığı için vücut ısıları tüylü kedilere oranla daha yüksekmiş gibi hissedilebilir ancak bu bir yanılmadır.
Hatta tüyleri olmadığı için soğuk ortamlara karşı daha duyarlı olduklarından, üşümemeleri için kıyafet giydirilmelidir.
Bu cins kedilerde diş ve dişeti rahatsızlıkları sıkça görüldüğünden düzenli ağız ve diş bakımı yapılmalıdır.
Sfenksler sosyal oldukları kadar zeki kedilerdir, buda onların devamlı öğrenme ve merak etme güdülerini tetikler. Bu sebeple evde girmedikleri yer ve açamadıkları kapı muhtemelen kalmayacaktır.Bu kedi cinsinin yavruları doğduklarında buruş buruş bir görüntüye sahiptir.
Bu buruşuk görüntüleri büyüdükçe azalacaktır ancak tamamen yok olmaz.
Bazı sfenks kedilerinin kuyruk uçlarında ve sırtlarında tüyler bulunur.
Bu tüylü kısımların yumuşak uçlu bir tarakla taranması gereklidir.Sfenkslerin tüyleri olmadığı için derileri kolaylıkla zarar görebilir.
İstenmeyen bu durumun oluşmaması için onlara zarar verebilecek aksesuar ve eşyalardan uzak tutulmaları önemlidir.
Bu kedi cinsi güneşe karşı da çok duyarlıdır.
Eğer güneşe direkt maruz kalabileceği bir ortamda bulunacaksa yüksek faktörlü güneşten koruma kremleri kullanılmalıdır.Kaslı vücutları ve sağlam kemik yapısı ile genelde sağlıklı bir kedi ırkıdır sfenksler.
Ancak sık görülen deri hastalıkları ve nadiren de olsa kalp rahatsızlıklarına karşı, temkinli olmak gereklidir.
Sfenkslerde buruşuk olan deri kısımlarında kat yerleri daha ince ve hassastır.
Bu sebeple banyo sonrası özellikle bu bölgelerin kurutulması ve nemlendirici sürülmesi önemlidir.Beslenme konusunda seçici olmayan sfenkslerin, ağır proteinli mamalarla beslenmesi tavsiye edilmez.
Bu konuda veteriner hekim tavsiyesi doğrultusunda mama seçilmesi tercih edilmelidir.
Genellikle renk pigmentleri az olan bu kedi ırkında, iki hatta üç renkli olanlarına da rastlamak mümkündür, ancak genellikle tek renk olurlar.
Pinterest'de Paylaş


1 Yorum


  • Patiliyo
    Muhammet ESER

    yorum yapınız.

    8.05.2020 22:23:29 Reply