İnanalım mı: Kedi ve Köpekleri Sokağa Terk Edenlere Ceza, Pet-Shop’lara Yaptırımlar

İnanalım mı: Kedi ve Köpekleri Sokağa Terk Edenlere Ceza, Pet-Shop’lara Yaptırımlar

Haber Türk’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın tekrar Meclis gündemine sunacağı tasarıyla pet shop’larda kedi ve köpek satışına yasak geliyor. Bu hayvanları almak isteyenler artık kataloglardan seçim yapacak. Pet shop’lardan aldıkları kedi ve köpekleri sokağa terk edenlere ise para cezası verilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Kedi Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” taslağı hazırladı. Buna göre, evde bakılan kedi ve köpeğe pasaport verilecek ve çip takılacak. Bu hayvanlar 15 gün içerisinde veri tabanına kaydedilecek. Mikroçiplerin seri numaraları, hayvan sahiplerinin ad ve soyadları ile adresleri yer alacak. Evde bakımını yaptığı kedi ve köpeği sokağa atarak kaderine terk edenlere para cezası uygulanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, daha önce TBMM Çevre Komisyonu’ndan geçen ancak kadük olan ‘Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı yeniden TBMM gündemine getirmeye hazırlanıyor. Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, pet shop’ta balık ve bazı kuş türleri dışında hayvan bulundurulması yasaklanıyor.

Ama ne yazık ki kedi ve köpekler “ısı ve ışık dengesi olan üretim yerlerinde kalacak”. Bu hayvanları almak isteyen kişiler, pet shop’lardaki kataloglardan seçim yapacak.

Yani anladığımız kadarıyla cins hayvanlar üretim çiftliklerinde kalacak. Pet-shop’lardan yine kataloglara bakıp satın alınabilecekler.

Peki ya siz bu düzenleme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarınızı hemen aşağıya yapabilirsiniz.

Pinterest'de Paylaş