Pug Köpek Cinsi Bakımı ve Özellikleri

Pug Köpek Cinsi Bakımı ve Özellikleri


Pug köpek cinsinin ilk yeri Çin olarak bilinmektedir. Öyle ki Çin’ de yaşayan her aile de Pug köpeği bulunmaktadır.
Hem evcil olması hem de yoğunluğundan ötürü Pug köpeklerinin cinsleri süs köpeği kategorisinde bulunmaktadır.Genel olarak üç faklı ismi bulunan Pug köpeğinin diğer isimleri Mopsve Carlin olmaktadır.Genel olarak bulunan renkleri de; gümüş ve kayısıya çalan kahverengi olarak bilinmektedir.
Aynı şekilde pati ve ayakları ile çehre kısmı da siyah şeklinde olmaktadır.

Pug köpek cinslerinin özellikleri:

1. Mutlu ve sevecen bir özelliğe sahip olmaktadır.2. Pug Köpek, sadık olmakla beraber sahiplenme özelliği de bulunmaktadır.3. Sevildiğini hissettiği anda sahibini öpmekten hiçbir zaman kaçınmamaktadır.4. Pug köpeği, oyun oynamayı çok sever fakat ceza verilmelere karşı hassas bir türe sahip olmaktadır.5. Hantal olarak bilinen Carlin köpekleri eğlenceye ve maceraya her zaman hazır bulunmaktadır.6. Pug köpek, hem kendi cinsinden olan hem de farklı cinslerde bulunan köpekler ile iyi geçinebilmektedir.7. Pug köpeği, yaşam süreleri olarak 12 ve 15 yıl arasında yaşayabilmektedir.8. Pug köpek, havlama konusunda hırçın olmamaktadır. Bu nedenle süs köpeği olarak bilinmekte ve apartmanlarda yaşamak için uygun bulunmaktadır.9. Tek zor yanı olarak bilinen tuvalet eğitimi konusunda biraz yavaş anlamaktadırlar.10. Yetenekli olarak bilindikleri doğrudur.11. Düzenli olarak günlük egzersizi konusunda aksatma olmaması önerilmektedir.12. Diğer köpekle oranla uyuma zamanları oldukça fazla olmaktadır.13. Dişi ve erkek köpeklerinin kilo özellikleri de aynı bulunmaktadır. Genellikle 6 – 8 kg arasında bulunmaktadır. Dikkat edilmez ise yemelerini asla kontrol edememektedirler.14. Boy olarak da aynı özelliklerde bulunan Pug köpekleri 25 – 28 cm ile büyümektedir.15. Şeklinde özellikleri bulunan Mops köpeği ile yaşamak hem keyifli olarak hem de bakımı kolay şekilde bulunmaktadır.

Pug Köpek Cinsi Bakımı
Pug köpek cinslerinin bakımı oldukça kolaydır. Kısa tüylerini olması bakımı açısından bir avantajdır. Bu köpek cinsinin kirlenmesi halinde oldukça çabuk bir şekilde yıkanabilir ve kısa sürede kurutulabilir.
Pug köpek cinsleri besleme konusunda çok dikkatli ve titiz davranılması gerekmektedir. Yapıları gereği düzensiz beslenme sonucu çok hızlı kilo alabilirler. Pugların fazla büyümemesi birçok kişi tarafından tercih sebebidir. Bu cins köpekler kısa bacaklarından dolay iyi yüzücü değildir. Sevimli ve yaramaz bu köpekler her türlü oyun için ideal bir köpektir. Farklı farklı yeteneklerini sergileyerek insanları hayretler içerisinde bırakabilirler.
Sevimli ve arkadaş olarak bilinen Pug cinsi köpeklerin günlük ihtiyaçları olarak en önemli unsur yukarıda da belirtildiği gibi tuvalet alışkanlığı olmaktadır. 
Pinterest'de Paylaş