Sadece Hayvan Sevgisiyle Büyümüş Çocukların Öğrendiği 14 Hayat Tecrübesi

Sadece Hayvan Sevgisiyle Büyümüş Çocukların Öğrendiği 14 Hayat Tecrübesi

Evcil hayvan sahibi olan pek çok ailenin deneyimlediği en olumlu tecrübelerden birisi de, çocuklarının hayvan sevgisi ile büyüdüklerinde sahip olduğu kazanımlardır.  Bu durum karşısında hayvan sevgisi ile büyüyen çocukların, diğer çocuklara oranla daha şanslı olduklarını söyleyebilmek bile mümkündür. Onların hayvanlarla yaşamak sayesinde edindiği tecrübeler ise tüm hayatları boyunca hayata bakışlarını etkileyecektir.

Hayvan sevgisi ile büyümüş olan çocukların merhamet duygusu erken yaşlarda gelişmeye başlar ve ileriki yaşlarda çevresine duyarlı, merhametli bireyler olurlar.

Hayvan sevgisi ile büyüyen çocuklarda, sorumluluk bilinci de gelişir.

Sorumluluk bilinci gelişmiş çocuklar ise aile içinde ve sosyal çevrelerinde, üzerlerine düşen görevlerin farkına vararak yerine getirirler.

Hayvanlarla büyüyen çocuklar, hayatları boyunca daha soysal ve kendine güven duyguları yüksek bireyler olmaktadır.

Bu çocukların empati duyguları da diğer çocuklara göre daha çok gelişmektedir.

Bu sayede aile içi ilişkileri ile sosyal ilişkileri, daha sağlıklı ve güçlü olmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucu görülmüştür ki, hayvan sevgisi ile büyüyen çocuklarda hastalanma oranı ) daha düşüktür.

Hayvanlarla büyüyen çocukların dopamin ve serotonin gibi hormonları %5 oranında daha fazla salgıladıkları görülmüştür. Bu da bu çocukların daha mutlu bireyler olmalarını sağlamaktadır.

Doğaya karşı daha duyarlı bireylerin çoğu, hayvanlar ile büyümüş çocuklar arasından çıkmaktadır. Buda gösteriyor ki, hayvan sevgisi ile büyüyen çocuklarda, doğa sevgisi de gelişmektedir.

Hayvanlarla büyümüş olan çocuklar hastalık, doğum ve ölüm gibi süreçleri daha çok yaşadıkları için, bu olguları diğer çocuklara göre daha erken yaşlarda öğrenirler.

Hayvanların insanlar üzerinde sakinleştirici bir etkileri vardır ve görülmüştür ki, hayvanlarla büyüyen çocuklarda ani duygu patlamaları minimum düzeydedir.

Çocuklar arkadaşları gibi gördükleri hayvanlar ile daha aktif ve hareketlidir ve bu durum spora daha yatkın bireyler olmalarını sağlar.

Günümüzün en çok rastlanan rahatsızlıklarından biri olan alerjik hastalıklar, hayvanlarla büyümüş çocuklarda daha az görülmektedir.

Hırs, ego ve kıskançlık gibi duyguların, hem çocuklar üzerinde hem de çevrelerinde yarattığı olumsuz etkiler bilinmektedir. Bu duygular hayvanlarla büyümüş çocuklarda neredeyse hiç yoktur.

Hayvanlarla büyümüş çocukların, olaylar karşısında daha pratik zekalı ve çözüme odaklı oldukları görülmüştür.

Her şeyden önemlisi de hayvanlarla büyümüş olan çocuklar, karşılıksız sevginin ne demek olduğunu çok iyi bilirler ve kocaman bir yürekleri olur.

Pinterest'de Paylaş