American Curl Cinsi Kedilerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey


Kedi ırkları arasında en duyarlı kulağa sahip olan kediler American Curl cinsi kedilerdir. Geriye doğru kıvrılmış duran kulakları dik ve uzundur ve ağzı ile orantılandığı zaman oldukça geniştir. Kulaklarının bu şekli doğal genetik mutasyon ile ortaya çıkmıştır. Kafaları normal büyüklüktedir, ancak iki kulak arasındaki mesafe çok fazla olmadığı için sanki kafası uzunmuş gibi görünür.

1. American Curl cinsi kedilerin en belirgin özellikleri asil bir duruşu olmalarıdır. Sezgileri son derece güçlüdür. Çevresini sürekli olarak meraklı bakışlarla gözler. Gözleri iridir. Genelde krem, siyah, mavi ve leylak rengi uzun tüyleri olan American Curl cinsi kedilerin kuyrukları esnek ve sivridir. Ortalama yaşam ömürleri 14-15 yıl kadardır.

2. American Curl cinsi kedilerin anavatanı Amerika’dır ve en genç kedi türüdür denebilir. 1983 yılında kedi tutkunları bu türü özel olarak yetiştirmeye başlamıştır. 1986 yılında ise Kedi Meraklıları Derneği tarafından kayıtları tutulmaya başlanmıştır. Bu kedi türünün hiç duyulmamışlıktan safkanlığa geçişi altı yıl içinde olmuştur.

3. Bu türün ilginç bir de hikayesi var. California’da yaşayan bir çiftin Shulamit ırkı kedileri yavrulamış ve yavrulardan bir kısmı kıvırcık tüylü ve kıvrık kulaklı olurken, bir kısmı kıvrık kulaklı ve düz, uzun tüylü doğmuş. Çift bu ikinci tür üzerinde genetik çalışmalar yapmışlar ve American Curl adını verdikleri bu ırkı safkan hale getirmişlerdir.

4. American Curl cinsi kediler, doğdukları tarihten itibaren iki yıl içinde ergenleşirler. Taze et yemekten hoşlanırlar ancak hazır mamalar ve kutu konserve ile de beslenebilirler. Ağırlıkları ortalama 3-5 kg arasında değişir.

5. American Curl cinsi kedilerin belirgin fiziksel özellikleri, irice bir cevizi andıran gözleri, kare şekilli burnu ve küçük ağız yapısıdır. Bu özellikleri ile oldukça çekici ve alımlıdır. Alt çenesi oldukça güçlüdür.

6. Kaslar çok güçlü olmasa da sürekli hareketli oluşu yüzünden sağlamdır. Tüylerine dokunulduğu zaman ipeksi bir his uyandırır. Vücut derisi biraz sarkık görünmesine rağmen buruşuk değildir.

7. Kibar bir kedi olarak tanınır. Arkadaş canlısıdır. İnsanlarla çok iyi geçinir. Çok fazla konuşkan değildir. Acıktığı zaman, veya ilgi beklediği zaman bunu sessizce belli eder. Yaşlandıkları zaman bile hareketleri azalmaz. Yine evde oradan oraya zıplayabilirler.

8. American Curl cinsi kediler, iki farklı kürk uzunluğuna sahiptir. Bu özellikte başka bir kedi ırkı yoktur. Sonuç olarak oyuncu kediler olan American Curl cinsi kediler, kulaklarının kıvrıklığı ile hemen dikkat çekerler.

9. Akıllı oldukları için eğitilmeleri mümkündür. İstenilen şeyleri getirmeyi öğrenebilirler. Ayrıca kapı kollarını açma becerisine de sahiptirler. Bakımları hiç de zor değildir. Tek yapılması gereken ipeksi yumuşak tüyleri, arada traş etmektedir.