American Shorthair Cinsi Kedilerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey


American Shorthair cinsi kediler, Amerika kökenli olarak bilinse de aslında büyük bir olasılıkla Avrupa kökenli kedilerden türediği sanılmaktadır. Ancak ilk kayıtları Amerika’da 1904 yılında tutulmuştur. Domestik Shorthair (evcil kısa tüylü) veya British Shorthair (İngiliz kısa tüylü) kedi ırkının, American Shorthair cinsi kedilerin atası olduğu kabul edilmektedir.
Yirminci yüzyılın başlarında Amerikan Shorthair cinsi kediler, farelere ve haşerelere karşı mücadelede kullanılmıştır. Sonuçta bir işe yarayacağı için kedinin, güçlü ve sağlıklı bir yapısı olmasına özen gösterilmiş ve bu kediler tercih edilmiştir. American Shorthair cinsi kediler görevleri icabı her zaman dışarıda yaşamıştır. Tüylerinin fazla olması bu nedenle onu sıcak tutar.
Aslına bakılırsa köken olarak heybetli vücut yapıları, amaca uygundur. Evlerden fareleri ve haşereleri uzak tutmak konusunda üstlerine yoktur.

Aşağıda American Shorthair cinsi kedilerin özellikleri hakkında bilinmesi gerekli 12 şey açıklanmıştır:

1.American Shorthair cinsi kediler orta büyüklüktedir ama çok güçlü yapıları vardır. Kasları ve kemikleri oldukça sağlamdır. Vücutları ve başları dolgun ve yuvarlak hatlara sahiptir.

2.Gözleri mavi, yeşil, bakır, altın veya eladır.

American Shorthair Cinsi Kediler

3.American Shorthair cinsi kedilerin boyunları kaslıdır ve geniş bir göğsü vardır. Bacakları da kalın ve kuvvetlidir.

American Shorthair Cinsi Kediler

4.Bu kediler oldukça sevecendir ve ideal bir ev arkadaşıdır. Son derece uyumludur ve bütün kedi türlerinin göz bebeği olabilecek yetenektedir.

American Shorthair Cinsi Kediler

5.Oyunu çok sevmesine rağmen sahiplerinden fazla ilgi beklemezler. İsterlerse kendi başlarına da oynayabilirler. Ancak sahibi ile oynamak istiyorsa, oyuncağı alıp yanına gidebilir. Genelde bu kediler yalnız kalmaktan hoşlanır.

American Shorthair Cinsi Kediler

6.American Shorthair cinsi kediler hareketlidir ama güneşte şekerleme yapmak da çok hoşlarına gider.

American Shorthair Cinsi Kediler

7.Bu kedilerin tüyleri kalın ve yoğundur. Oldukça da serttir. Genelde kışın uzar. Bilhassa mevsim değişimlerinde tüylerini fırçalamak ve ölü tüyleri toplamak gerekir. Ama genelde fazla tüy dökmezler.

8.İri yapılı oldukları için beslenmesine dikkat etmek gerekiyor. Aşırı kilo almasının önüne geçilmeli ve kondüsyondan düşmesi engellenmelidir.

American Shorthair Cinsi Kediler

9.Egzersiz yaparak fit kalması gerekir. Bunun için hareketli olması sağlanmalıdır.

10.Bakımı çok kolaydır. Hemen hemen herşey yiyebilirler. Özellikle de kemirerek tüketeceği besinleri severler. Önemli olan ölçüyü kaçırmamaktır.

11.Çok zeki ve atılgan olan American Shorthair cinsi kedilerin, soğuğa dayanıklı olan tüylerini düzenli olarak fırçalamak ve taramak gerekir. Hatta mümkünse bunu hergün yapmak gerekir.

12.Çocuklarla ve diğer hayvanlarla geçinme konusunda çok başarılı değillerdir.