Amerikan Bulldog Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey


Amerikan Bulldog cinsi köpeklerin ataları English Bulldog cinsi köpeklerdir. Köpek yetişitiricileri English Bulldog cinsi köpeklerden daha sert, iri ve gösterişli bir ırk elde etmek amacı ile bazı genetik değişlikler yapmışlar ve bu köpek türünü ortaya çıkarmışlardır.

Bugün gerçekten de Amerikan Bulldog cinsi köpekler, atalarından çok daha hızlı, sert ve iri yapılıdır.
Aşağıda Amerikan Bulldog cinsi köpeklerin fiziksel özellikleri ve bakımları ile ilgili bilinmesi gereken 14 önemli nokta açıklanmıştır:

1. Bu köpekler daha çok çiftliklerde sığır çobanlığı için kullanılmıştır. Ancak aynı zamanda çok iyi birer av köpeği olduğu da kanıtlanmıştır. Ayı ve yaban domuzu benzeri büyük hayvanların avlarında oldukça güvenilir ve ihtiyaç duyulan bu köpek olmuştur.
 
2. Bugün de koruyucu içgüdüleri yüksek olan bu köpekler koruma amaçlı kullanılıyor. Ayrıca trekking yapan gruplar, uzun yürüyüşlerde yanlarına bu köpekleri alıyorlar.
3. İnsanlarla çok iyi arkadaş olabilen Amerikan Bulldog cinsi köpeklerin, genelde sakin ve çekingen bir yapıları vardır. Başka köpeklere karşı da çok anlayışlıdır.
4. Çok gerekmediği sürece veya bir tehlike hissetmediği sürece saldırgan değillerdir. Özellikle çocuklarla çok iyi arkadaş olabilirler.
5. Koruma içgüdüsü o kadar yüksektir ki gerektiğinde vahşi hayvanlara bile kafa tutabilirler.
6. Amerikan Bulldog cinsi köpeklerin eğitilmeleri çok kolaydır. Oldukça itaatkar ve sevecendir. Sahibinin yanında yabancılara karşı bazen agresif olabilirler.

7. En dikkat çeken özellikleri, başının büyüklüğü ve güçlü çeneleridir. Vücutları oldukça kaslıdır. Erkekleri dişilere göre daha iridir. Bacakları da kaslı ve güçlüdür. Gerekirse 2 metre yüksekliğe sıçrayabililir. İri cüssesine rağmen oldukça çeviktir.

8. Dik ve sivri kulakları vardır. Göz çevresi özellikle farklı renklerdedir.

9. Ortalama olarak 10-15 yıl arası ömürleri vardır. Ağırlıkları erkeklerde en fazla 54 kg, dişilerde 45 kg’dır.

10. Bu köpeklerin tüyleri sert ve kısadır. Tüylerinin rengi genelde beyaz, kahverengi ve kırmızıdır, ayrıca kaplan desenlidir.

11. Bu köpeklerin bakımı çok kolaydır. Haftada bir kere tüylerinin fırçalanması yeterli olur.

12. Hareketli ve enerjik hayvanlar oldukları için düzenli egzersiz yaptırılması gerekir. Haftada birkaç kere bahçe dışında uzun yürüyüş ve koşu yapması sağlanmalıdır.

13. Aslında geniş bahçeli evlerde bakılması en uygunudur. Kapalı ev ortamında sıkıntı duyarlar. Eğer yeterli egzersizleri yaptırılırsa evde de bakılabilir.

14. Bu köpekler de yıkanmaya fazla ihtiyaç duymazlar.