Bengal Cinsi Kediler Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey


Bengal cinsi kediler iri cüsseli kedilerdir. Bunların ataları Asya leopar kedisidir. Bu kedi türünün nesli tükenmeye başlayınca, başka türden kedilerle çiftleştirilmeye başlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak 1963 yılında Asya leopar kedisi, Abyssinian (Habeş) cinsi kediler ve American Shorthair cinsi kediler ile çiftleştirilmiştir. 20 yıllık çabaların sonunda bu türe özgü renk ve desen özellikleri ile Asya leopar kedisi yeniden ortaya çıkmıştır ve bu türe Bengal cinsi kedi denmiştir. Kendine özgü benekli derisi ile Bengal cinsi kediler, atalarının vahşi karakterinden uzak evcil bir kedi türüdür.

Yapılan çalışmalar Amerika’da gerçekleştiği için anavatanı olarak Amerika gösterilen Bengal cinsi kedilerin fiziksel özellikleri ve bakımları ile ilgili bilinmesi gereken 14 şey aşağıda açıklanmıştır:

1. Bengal cinsi kediler son derece oyuncudur ve suyu çok fazla severler. Bu özellikleri Asya leopar kedisinin karakteristik özellikleridir. Hareketli oldukları için bazen gürültücü olabilirler.

Bengal Kedisi
2. Bu kediler atalarının aksine sakindir ve kararlı bir karaktere sahiptir. Bu uysal kediler oldukça dışa dönüktür. İnsanlarla kolayca uyum sağlarlar. Ayrıca çocuklarla ve başka hayvanlarla kolay kaynaşırlar.

Bengal Kedisi
3. Bengal cinsi kedilerin davranışları bazen köpeklere benzer. Sahibini sevecenlikle karşılar ve evin içinde onu yakından takip eder.

Bengal Kedisi
4. Göz alıcı ve büyüleyici bir güzellikleri vardır. Vücut yapısı olarak kafaları vücuduna göre biraz küçük ve uzun şekillidir. Kafası hafiften üçgeni andırır.

Bengal Kedisi
5. Birbirinden ayrı duran büyük, badem gözleri bulunur.

Bengal Kedisi
6. Kulakları kısadır, uçları yuvarlaktır ve kafası ile birleştiği nokta geniştir. Geniş bir burnu vardır.

Bengal Kedisi
7. Bengal cinsi kedilerin kasları gelişmiştir. Bedeni oldukça dikkat çekicidir. İri ve kalın kemikli olan bu kedilerin bacakları da kalın ve kaslıdır. Arka bacakları öndekilerden daha uzundur. Patileri de iri ve yuvarlaktır.

Bengal Kedisi
8. Kuyruğu kalındır ancak çok uzun değildir, uca doğru incelir.

Bengal Kedisi
9. Tüyleri çok uzun değildir. Kalın ama yumuşak tüyleri vardır.

Bengal Kedisi
10. Bu kediler fazla bakım gerektirmiyor.Sadece yüylerinin hergün taranması yeterlidir. Hafta bir kere fırçalanması, ölü tüylerin alınması için yararlıdır.

Bengal Kedisi
11. Suyu seven nadir kedi türlerinden biridir. Haftada bir banyo yaptırmak gerekir.

Bengal Kedisi
12. Ağız sağlığı bakımından dişlerinin düzenli fırçalanması yararlıdır.


13. Ayrıca onbeş günde bir tırnakları kesilmelidir.

Bengal Kedisi
14. Evde uzun süre yalnız bırakılacaksa, yalnız kalmaması için evde iki tane Bengal cinsi kedinin olması tavsiye edilmektedir.

Bengal Kedisi