Bombay Cinsi Kedilerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey


Bombay cinsi kedilerin ilk ortaya çıkmaları 1970’li yıllarda olmuştur. Bu kediler 1976 yılında bir ırk olarak kabul edilmiş ve kayıt altında alınmıştır. Bombay cinsi kediler aslında melez bir ırktır. American Shorthair cinsi kediler ile Siyam kedilerinin atası olarak kabul edilen Burmese (Burma) cinsi kedilerin karışımıdır. Çekici parlak tüyleri nedeniyle Melanistik Afrika leoparına benzetilerek bu adla da anılmıştır. Bu kedi cinsini başka ırklardan ayıran temel özellik gözlerinin parlaklığıdır.

Aşağıda Bombay cinsi kedilerin fiziksel özellikleri ve bakımları ile ilgili bilinmesi gereken 14 şey açıklanmıştır:

1. Bombay cinsi kediler, genelde içine kapanık bir duruş sergilerler ve sessizdirler. Buna rağmen evdeki kişilere karşı ilgi gösterir ama sevgisini pek belli etmezler. Sahibine karşı arkadaşça yaklaşırlar ve genelde duygusal yapıdadır.

Bombay Kedi
2. Sakin huylu oldukları için evlerde kolayca bakılabilirler. Başka hayvanlarla birlikte olmaktan rahatsızlık duymazlar.

Bombay Kedi
3. Bombay cinsi kediler oyuncudurlar, özellikle de yakalama oyununda çok iyidirler.

Bombay Kedi
4. Eğitildikleri zaman tasma ile dışarıda dolaştırılabilir.

Bombay Kedi
5. Vücut yapısı olarak bu kedilerin kafaları yassı, gözleri ve ağzı yuvarlaktır. Burunları keskin hatlara sahiptir ancak bu kediler siyah renkli oldukları için pek dikkat çekmez.

Bombay Kedi
6. Kasları gelişmiştir ama vücutça bunu belli etmezler. Vücutları normal boylardadır.

Bombay Kedi
7. Kuyrukları düz, patileri yuvarlak ve bacakları normal görünümlüdür, ancak son derece orantılı ve kusursuz bir görünümleri vardır.


8. Tüyleri kısa ve parlaktır. Bir sateni andıran bu tüylerin renkleri siyahtan kök rengine doğru değişen renk aralığındadır.


9. Bu kediler ortalama 15-19 yıl arası yaşarlar.


10. Bombay cinsi kedilerin safkanları veya karma ırkları, genlerinden gelen bazı hastalıkları taşırlar. Genelde Burmese (Burma) cinsi kedilerde görülen genetik hastalıklara bu kedi cinsinde de rastlanır. Örneğin uyku bütünlüğünün bozulmasına neden rahatsızlık yeni doğmuş yavrularda görülür ve bu yavrulara ötenazi yapılır. Ancak ileri yaşlarda bu hastalık olmaz.


11. Bombay cinsi kediler, fazla bakım gerektirmez. Hafta bir kere tüylerinin fırçalanması yeterlidir.


12. Haftada bir kere bu kediler yıkanabilir. Suyu çok sevdikleri söylenemez ama banyo yapılması pek sorun yaratmaz.


13. Bombay cinsi kedilerin beslenmesine özen gösterilmelidir. Genelde fazla yemek yemeye meyillidirler. Bu ise onlarda sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açar.


14. Son bir nokta daha: genelde köpek sahibi olmak isteyen ama buna imkan bulamayan kişilere bir Bombay cinsi kediye sahip olmaları önerilir.

Bombay Kedi