Öğrenelim: En Çok Kedi Hangi Ülkede Besleniyor?


Dünyada 33 farklı ırktan ürüyen 500 milyon civarında evcilleştirilmiş kedi bulunmaktadır. Yani dünyada kedi nüfusu yaklaşık olarak bu rakam civarındadır.

Ortalama bir kedi yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 civarında yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100’ün üzerinde yavruya sahip olabilir. World Atlas‘ta yayınlanan bir istatistikte dünyada kedilerin evcil hayvan olarak besleyen ülkeler ve ülkelerin toplam kedi nüfusları karşılaştırıldı.

Ülkelerin toplam kedi nüfusu ve kedileri evcil hayvan olarak beslendiği hane sayısının karşılaştırılmasıyla ulaşılan sonuçlar şu şekilde.

10. Japonya

dunyada-kedi-nufusu-turkiye-kedi-nufusu-patiliyo-1
Yalnızca kedilerin yaşadığı bir adanın da olduğu Japonya’da yaklaşık 7.25 milyon kedinin yaşadığı tahmin ediliyor. 1000 kişiye düşen kedi sayısı ise 57.

9. Ukrayna

turkiyede kedi nufusu dunyada kedi nufusu turkiyede kac tane kedi vardir
Ukrayna hem evde kedilerin beslendiği hem de sokakların bolca kedi ile dolu olduğu bir ülke. 7.5 milyon olduğu tahmin edilen ülke genelindeki kedi nüfusunda her bin kişiden 169’u kedi besliyor.

8. Almanya

turkiyede kedi nufusu dunyada kedi nufusu turkiyede kac tane kedi vardir
7.5 milyonluk bir kedi nüfusuna ev sahipliği yapan Almanya’nın sokak kedilerinde de son dönemde bir artış gözlemlenmiş. Ülkedeki her 1000 kişiden 95’i kedi sahibi.

7. Birleşik Krallık

turkiyede kedi nufusu dunyada kedi nufusu turkiyede kac tane kedi vardir
7.5 milyon kedinin yaşadığı Birleşik Krallık’ta her 1000 kişiden 120 tanesi evini kedilerle paylaşıyor.

6. İtalya

turkiyede kedi nufusu dunyada kedi nufusu turkiyede kac tane kedi vardir
İtalya’nın kedi nüfusunun 9.5 milyon olduğu tahmin ediliyor. 1000 kişiden 156’sının kedisi var.

5. Fransa

dunyadan kediler yabanci kedi ulke yurt disi
Fransa’nın kedi nüfusunun İtalya ile aynı olduğu düşünülüyor; ülkede 9.5 milyon kedi yaşıyor. Fransa’da yaşayan her 1000 kişiden 143’ü evlerinde besliyor.

4. Brezilya

dunyada-kedi-nufusu-turkiye-kedi-nufusu-patiliyo-6
Brezilya’nın kedi nüfusu 12.5 milyon ancak kayıtlı kedilerin sayısı belirlenemediği için, ülkedeki nüfusun ne kadarının evlerinde kedi beslediği bilinmiyor.

3. Rusya

dunyada-kedi-nufusu-turkiye-kedi-nufusu-patiliyo-7
12.5 milyon kedinin yaşadığı Rusya’da her 1000 kişiden 87’sinin evinde kedi var.

2. Çin

dunyadan kediler yabanci kedi ulke yurt disi
53 milyon kedinin yaşadığı Çin’de sokak kedilerindeki artışın endişelendirici boyutta olduğu aktarılıyor. Ülkede her bin kişiden 39 tanesi kedi besliyor.

1. Amerika

dunyada-kedi-nufusu-turkiye-kedi-nufusu-patiliyo-9

76.5 milyon kedi nüfusu olan Amerika’da, her 1000 kişiden 237’si kedi besliyor. Neredeyse her dört evden birinde kedi olan Amerika, World Atlas araştırmasında dünyanın en kedili ülkesi olarak birinci sırada bulunuyor.

Türkiye bonusu: Ülkemizde ise 2 milyon civarı kedi yaşadığı tahmin ediliyor.