Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi


Erkek kedilerde kızgınlık dönemi kedinin türüne, yapısına, yaşama alanına ve içinde bulunduğu insanlara göre değişkenlik gösterir.

Her canlı gibi kedilerinde belirli dönemlerde kızgınlık dönemleri olur. Kızgınlık dönemi;cinsel olarak olgunluğa erişme, ergenliğe giriş dönemi olarak adlandırılır. Ergenliğe adım atan kedilerde çiftleşme isteği en üst seviye de olur. Bu dönemde kedileriniz de farklı belirtiler ve işaretler görebilirsiniz.

Kızgınlık dönemi en erken 4 aylıkken en geç ise 1 yaşındayken oluşur. Bu sürelerde oluşan kızgınlık dönemi yine kedi türlerine göre farklı sürelerde devam eder. Bazı kedi türlerinde 4 gün boyunca süren kızgınlık dönemi bazı kedi türlerinde ise 7 gün boyunca devam etmektedir. Yıl içinde tekrar eden kızgınlık dönemleri en az 4 defa meydana gelir. Kimi kedi türlerinde ise bu rakam 6 olmaktadır. Kızgınlık döneminin tekrar etmesi kısırlaştırma işlemi yapılmadığında ömürleri boyunca devam eder.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi nasıl anlaşılır?

Kızgınlık dönemine giren kediler farklı davranış ve tavırlar ile bunu belli ederler  Kedilerin kızgınlık dönemlerinden en fazla gösterdikleri belirtiler şu şekildedir:

1) Kızgınlık döneminde kedilerde en fazla görülen davranış yerde yuvarlanmadır. Kediler bu dönemde sürekli yerde yuvarlanıp sırtlarının üzerinde dönerler.

2) Kediler kızgınlık dönemlerinde sürekli olarak yüksek sesli olacak şekilde bağırırlar. Mart kedisi tabiri ise mart ayının kediler için kızgınlık dönemi olmasında ve bu dönemde sürekli acı acı bağırırlar. Tabir buradan gelmektedir.

3) Bu dönemde kediler kuyruklarını ve popolarını dik tutup havada gezdirirler. Bu dönem boyunca bu davranışı göstermelerinin nedeni dişi kediler için koku salgılamaktır.

4) Kızgınlık dönemine giren tüm kedi türlerinde ortak olan davranış sahiplerinden sevgi dilenmeleridir. sürekli olarak sahiplerinin üzerine çıkıp sevgiye ihtiyaçları olduğunu gösterirler.

5) Kızgınlık dönemine giren kedilerin tamamında aşırı asabiyet ve sinir hali görülür.Sinirli bir ruh haline sahip olan kediler sürekli sert  bakışlar ile sahiplerine ve etraflarına bakarlar.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi için tedaviler

Kızgınlık döneminde kedilere uygulanabilecek iki türlü tedavi vardır. Bu tedavilerden biri geçici tedavi yöntemi olan hormon tedavisi bir diğeri ise kalıcı çözüm olan kısırlaştırmadır. Geçici tedavi olan hormon tedavisi uygulandığında kedilerin hormonal düzenlerinde dengesizlik ve bozulmalar meydana gelebilir. Bu nedenle hormon tedavisi tercih edilmemelidir. Hormon tedavisi aynı zamanda geçici olan ve bir diğer kızgınlık dönemine kadar etkili lan bir tedavi yöntemi olması nedeni ile de tercih edilmemelidir. Küçük dostlarımızın sağlığını kendi elimiz ile bozmak ve onlara zarar vermek yerine ya kalıcı tedavi yöntemini uygulamalıyız yada  hormon tedavisinden uzak durmalıyız.

Kalıcı tedavi yöntemi olan kısırlaştırma erkek kedilerin ve aynı zamanda dişi kedilerin cerrahi bir operasyon ile  üreme fonksiyonlarının sonlandırılmasıdır. Cerrahi bir operasyon olan ameliyat ile erkek kedi testislerinin  alınması işlemine kısırlaştırma denir.

Kısırlaştırma kalıcı bir tedavi yöntemi olduğu için kızgınlık dönemlerinde görülen belirtiler tekrar görülmez ve kediniz rahat bir dönem geçirir. Ayrıca kedinizin sağlığında olumsuz etkiler oluşturmayan bir tedavi yöntemi olan kısırlaştırma ile kedinizin sağlığını da korumuş olursunuz. Bu işlemler erkek kedilerde lokal aneztesi ile dıştan müdahale şeklinde yapılır.

Tek kesik hattı kullanılarak yapılan ve bir kesikten iki testisin çıkarılması işlemlerine dayanan bu işlem sonrası kısa süre de kediniz eski sağlığına kavuşur. Kolay bir ameliyat olmasına karşın kediniz 7 ile 12 gün içerisinde sağlığına kavuşacak, düzenli pansuman ve bakım ile bu süre daha da kısalacaktır. Bu dönemde kediniz için yakalık verilmesi ve kullanılması hareketi azaltmak açısından çok doğru bir tedavi olacaktır.