Evde Beslenebilecek En Tatlı 21 Küçük Köpek Cinsi


Küçük köpek cinslerini bu içeriğimizde sizler için derledik. Birçok faktöre bağlı olarak, evinizde küçük köpekleri beslemek isteyebilirsiniz. Ailenize daha uygun olacağından, çocuklarınız açısından veya evinizin büyüklüğünü göz önünde bulundurduğunuzda, sizin için en ideal olan küçük köpek türleri hakkında önerilere ihtiyaç duyuyorsanız, işte sizlere bu konuda yardımcı olacağız. Dünyada pek çok köpek türü var! Bu yazımızda sizler için en küçük ve en tatlı türleri listesini derledik. Dilerseniz şimdi bu türleri beraber inceleyelim.

1. Malta Köpeği türü ( Maltese )

Küçük köpek cinsi arasında yer alan Malta köpekleri, tüy dökmedikleri için alerjisi olan kişilerin besleyebileceği bir ırktır. Çok fazla ilgi görürlerse, bazı davranış bozuklukları görülmektedir.

2. Boston Terrier Türü

Tüy dökmeyen türlerden birisidir ve iyi bir bağ kurabilmeniz halinde sadık yapılara sahiptirler.

3. Pomeranya Türü

Gürültülü ırklardan birisi olarak karşımıza çıkacaktır ve çok fazla tüy dökmektedirler.

4. Dachshund

En koruyucu ırklardan birisidir ve bağlılıkları da en iyi seviyelerdedir. Çok uzun yürüyüşler yapabileceğiniz bir ırktır.

5. Pug Köpeği Türü

Suratlarının kırışık görünümü bu ırkı bir hayli tatlı bir hale getirmektedir. İnatçı yapıları bulunmaktadır ve hırıltıları ile uyumanızı engelleyebilirler.

6. Chihuahua Türü

Evde küçük çocuğu olanlar için uygun değildir, çünkü ısırma huyları bulunmaktadır. Dikkat çekmek için hareketlerde bulunurlar.

7. Shih Tzu Köpek Türü

Küçük köpek cinsi Shih Tuzu, kalın derileri bulunmaktadır ve bunun matlaşmasını önlemek amacıyla düzenli olarak tımarlamanız gerekir. Sevecen ve asil bir ruhları bulunmaktadır ve nazik davranışları ile dikkat çekerler.

8. Pekinez Türü

Sevecenliği en iyi olan ırklardan birisidir ve kendi istediklerini yapmayı da çok severler. Korumacı yaklaşmakta olup, çocuklarla da iyi anlaşmaktadırlar. Tüy dökmezler ve ev içerisinde yetiştirmek için eğitmeniz gerekebilir.

9. Miniatür Schnauzer Türü

Koku bırakmayan ve tüy dökmeyen, küçük köpek türlerinden tercih etmek isteyenler için ideal ırklardan birisidir. Sakin, meraklı ve cesur yapılarıyla dikkatleri çekmeyi başarmaktadırlar.

10. Miniatür Poodle Türü

Yabancı kişilere karşı utangaç davranırlar ve diğer canlılarla iyi anlaşmaktadırlar. Atletik bir vücutları vardır ve sahiplerine karşı ise sadık ve hassas davranış sergilemektedirler.

11. Bulldog türü

Zamanının büyük bir kısmında uyuyan ve çok fazla oyun oynamayan türlerdir. Anlaşmama ihtimaliniz olmayan bir ırktır ve fiziksel aktivite ihtiyaçları ise mümkün olduğunda azdır.

12. Havanese Türü

Uzun tüyleri ve minik vücudunun olması sizi de kendisine hayran bırakacaktır. En iyi arkadaşlarınızdan birisi haline gelebilir ve bu bağı rahatlıkla kurabilirsiniz.

13. Cavalier Kral Charles Spaniel Türü

Çok fazla egzersiz yapmaya ihtiyaç duymazlar ve sahipleri ile arasındaki bağların sıkı olmasını isterler. Ev için uygun olan türlerden birisidir. Size ayak uydurabilecek bir yapısı bulunmaktadır.

14. Welsh Corgis

Britanya’nın Güneybatısından dünyaya yayılan ve on derece küçük ve tatlı olan bir köpek türüdür. Oldukça sevecen ve akıllıdırlar.

15. Chow Chow

Bu köpek türünün diğer ismi Çin Aslanıdır. Son derece yumuşak tüyleri bulunmaktadır. Ömürleri yaklaşık olarak 9 ile 15 yıl arası sürmektedir. Mor renkli dilleri bulunmaktadır. Tüy renkleri değişkenlik gösterebilmektedir.

16. Shar Peis

Derisi oldukça sarkık olan ve yaşlıymış gibi görünebilen bir köpek türüdür Ortalama ömrü 9 ile 11 yıl arasıdır. Genel olarak gri ya da küllü bir görünümü bulunmaktadır. Bu türün köpekleri orta boylu olmaktadırlar.

17. Yorkshire Terrier

En tatlı köpek türlerinden bir tanesi olarak bilinen ve aynı zamanda çok sayıda çeşidi olan bu tür, oldukça enerjik ve cesur olması ile bilinmektedir. Suratı küçük bir bebeği andırır ve bu özelliği ile de diğer köpeklerden ayrılır. Beraber olduğu ailesine çok bağlıdırlar ve bundan dolayı da duygusal özellikleri vardır. Yaşam süreleri diğer köpeklere göre biraz daha fazladır. Ortalama olarak 13 ile 15 yıl arası yaşarlar.

18. Fransız Buldog

Orta boyludurlar. Çocuklar ile son derece iyi anlaşan ve oyun oynamayı seven bir yapıları vardır. Son derece aktiftirler. Dış görüntüleri çok sportif olmasa da hareket etmeyi ve enerjik olmayı severler. Dış dünyaya karşı son derece ilgili ve meraklı olmaları ile bilinirler. Ortalama 10 ile 12 yıl arasında yaşarlar.

19. Dalmaçyalı

Son derece sosyal olan bu köpek türü neredeyse herkesle anlaşır ve bulunduğu ortamlarda yabancılık çekmez. Oldukça güçlü hafızaları sayesinde bir şeyler öğrenmeleri son derece kolaydır. Sosyal bir cins olduklarından dolayı yalnız olmaktan ve yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Sahipleri ile vakit geçirmeyi çok severler. Oldukça iradeli bir köpek cinsi olarak bilinirler. Ömürleri 11 ile 13 yıl arasıdır.

20. Mastiff Dog

Uzun kulakları ve uzun bacakları bulunan fakat ufak tefek olan olukça tatlı bir köpek cinsi olarak bilinmektedir. Kemirgen hayvanları avlamaktan büyük zevk duyan bu köpek türü, beslenmelerini de bu şekilde tamamlayabilecek niteliktedir. Buna rağmen evcil hayvan olmaya en meyilli köpek cinslerinden biri olduğu söylenebilir.

21. Minyatür Schnauzer

Oldukça dost canlısı, samimi, enerjik ve oyuncu bir köpek türüdür. Ortalama ömür süresi 12 ile 15 yıl arası olarak bilinir.  İtaat etmeyi seven ve komutları hızlı bir şekilde öğrenebilen zeki bir köpektir.