Warning: session_write_close(): open(/tmp/sess_08777c2f02b0706bb32ed299f6a4bde1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/patiliyo/public_html/wp-content/themes/boombox/includes/rate-and-vote-restrictions/vote/class-boombox-vote-restriction.php on line 196

Warning: session_write_close(): Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in /home/patiliyo/public_html/wp-content/themes/boombox/includes/rate-and-vote-restrictions/vote/class-boombox-vote-restriction.php on line 196
Hayvansever İnsanlardan Öğrenebileceğimiz 11 Muhteşem Hayat Dersi - Patiliyo

Hayvansever İnsanlardan Öğrenebileceğimiz 11 Muhteşem Hayat Dersi


Geride bıraktığınız hayatınıza ne kadar güveniyorsunuz, yeterince tecrübe elde ettiğinizi düşünüyor musunuz, ya da!  “Başına daha ne gelebilir ki” diyenlerden misiniz? Konuyu bir de hayvan severlerden elde edilen bilgiler ile tekrar düşünsek nasıl olur?

İlk maddede güven konusu var ancak mecazi.

Kimseye anlatılamayan iç dünyanızı evcil hayvanlarınızla doyasıya konuşup ferahlayabilirsiniz.

İkinci maddede yine güven duygusu var ancak mecazi değil!

Özellikle köpek sahiplerinin kişisel güvenlik konusunda en büyük desteği, karşılıksız olarak aldıkları en yakın dostları köpekleridir.

Kıskanç ve rekabetçi çevrenizde anlayışsız olarak mı tanımlanıyorsunuz? 

Ortalığı yıkıp, döken ve bezen kirleten evcil dostlarınıza olan tavırlarınızı onlar bilmiyorlar.

Bir aslana ya da file ne kadar şefkat gösterilebilir, hatta bir fareye?

Hayvansever olarak şefkat ayrımsız nitelikler ile her türden canlıya karşı olan bir duygudur. Bazı insanlar kendi yakınlarına bile tahammül edemiyorken, hayvanseverlerden alınacak en büyük hayat dersi, şefkat duygusudur.

Bilgi birikimi ve tecrübe bakımından hayvanlar ile ilgili sorunlarda, inanın national geographic bile yetersiz kalır.

Dürüstlük, doğruluk ve benzer insani tavırları evlerinde gönülden bağlı oldukları dostlarına da sergileyen hayvan sever insanlar, muhteşem hayat dersleri bakımından en doğru öğretmenlerdir.

“Dikkat Kaplan Çıkabilir!!!” 

“Dikkat Kaplan Çıkabilir!!!” Naziklikleri, yumuşak ve iyi huyları ile tüm insanlara örnek olan hayvan severler, bir canlıya; insan olsun hayvan olsun hatta sokaktakiler ve yabani yaşama dâhil olsun hiç fark etmez, zarar geldiğini gördüğünde tüm vahşiliğini korkmadan sergileyen bir kaplana dönüşürler, dönüşmelidirler.

İnsana olan saygıyı kaybetmeden, hayvan sevgisini adeta bir din âlimi gibi her detayıyla etkili şekilde anlatabilecek kimselerdir. Bu gibi bilgilerden her zaman faydalanmak ve çocukların hayvanlar ile ilişkilerini pekiştirmek adına, mutlaka hayvanseverlerin bilgilerinden faydalanılmalıdır.

Neden hayvansever kişilere dönüştüler, doğuştan mı? 

Her şeylerini hayvanlarıyla paylaşmayı seçen bu insanların verebileceği bir diğer hayat dersi ise karşılık beklemeksizin paylaşımcılıktır.

Aslında bir miktar genetik takviye olduğu kesin, Ancak, hayatlarının başlarında, hayvanları anlayan ve hayvan dostluğunun ne kadar muhteşem bir duygu olduğunu bilen kişiler sayesinde, bu gün muhteşem hayvaseverler haline gelmişlerdir.

Hayvanların doğalarında kendi kendilerine yeten bir dengeye sahip olmalarına rağmen, evcil dostluklar ile insanlarla yakın ilişkiler içerisine girmiş her türün, bundan sonraki yaşamlarında insana olan muhtaçlığı, ciddi bir konudur.

Muhtaca, karşılıksız yardımın verdiği gönül rahatlığı hayvanlar içine geçerlidir ve hayvansever kişiler, bu konuyu çok iyi bilir.