Öğrenelim: İnsanlardan Köpeklere Bit Geçer Mı?


Evcil hayvan besleyenlerin endişe ettikleri hususlardan birisi bit gibi parazitlerin bulaşıp bulaşmayacağına yöneliktir. Bu konuda sizlere de gerekli açıklamaları yaparak, bu sorunuzun yanıtına ulaşmanızı sağlayacağız. Böylelikle gözünüzde büyüttüğünüz bitlerin, insanlardan köpeklere bit geçip geçmeyeceği hususunda gerekli bilgilere ulaşabileceksiniz.

İnsanlardan köpeklere bit nasıl bulaşır?

Daha önce çevrenizde buna benzer duyumlar almış olabilirsiniz. İnsanların köpeklerden bit bulaştığına dair söylemlerine şahit oluyorsanız, kesinlikle kulak asmamanız gerekmektedir. Çünkü bu gerçeği yansıtmayan ve asılsız bir bilgi olacaktır. Bilinçsiz bir şekilde, doğrudan bit diyerek büyük bir hataya neden olunacağını da görebilirsiniz. Bunun nedenini merak edenler için, insanlardan köpeklere veya köpeklerden insanlara neden bit bulaşmayacağına yönelik olarak gerekli detaylara yer vermek istiyoruz.

Köpeklerin derisinde bitlerin yaşaması imkansızdır. Pire, haşereler veya kenelerle karıştırılarak, bu şekilde söylemlerde bulunulduğu düşünülmektedir. Çünkü dış parazitlerden olan pireler ya da keneler ve diğer haşereler yaşayabilirken, bitin yaşaması ise imkansızdır.

Diğer zararlı parazitlere karşı köpeklerinizi nasıl korumanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Bu konuda veteriner hekim aracılığıyla gerekli bilgileri alabilir ve fiziksel muayenesini yaptırabilirsiniz.

Dış parazitlerin zararları nelerdir?

Pire veya kene gibi dış parazitler köpeklerinizde olması halinde, sıçrama özellikleri nedeniyle insanlara veya diğer hayvanlara bulaşabilmektedir. Bu durum yaşandığında ise ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Kan paraziti gibi önemli parazit hastalıklarına neden olan bu durum karşısında tedbir almanız gerekmektedir. En yaygını ise bakımlarının aksatılmadan yapılması gerektiğine yöneliktir.

Düzenli tüy bakımı nasıl yapılır?

Uygun bir fırça seçimi nasıl yapılır veya tarama yöntemleri nasıl olmalıdır gibi soruların yanıtlarını öğrendikten sonra, köpeklerinizin tüylerini düzenli olarak fırçalamanız sayesinde bu sorunları oldukça azaltabilirsiniz. Belirli aralıklarla tekrar etmeniz gereken ve bazı ırklarda her gün ya da haftanın bir günü yapmanız gereken bu tarama işlemleri sayesinde dış parazitlerin barınmasını engelleyecek adımları hemen atabilirsiniz.

Fırça seçimi nasıl yapılır?

Köpekçiklerinizi parazitlerden ve diğer zararlardan korumak için tüylerini fırçalamanız gerektiğinde, uygun seçimler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda derisinin kalınlığından, tüy yapısına ve uzunluğuna göre çeşitli faktörleri baz alarak seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fırçalama esnasında nazik olmalı ve fırçanın da yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca aralıkları seyrek olan tarakları seçebilir ya da özel taraklara başvurarak, keçe haline gelmiş olan tüylerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. İğneli, kıllı, kirpi veya kaygan fırçalar arasından tercih yapabilir ve astarlı ya da pire tarağı adı verilen çeşitlerine de göz atabilirsiniz. Böylece tüm rahatsızlıklarından kurtulmasında etkili sonuçları elde edebilirsiniz.