Cevaplıyoruz: “Kedi Depresyonu” Nedir?


Kediler çok duyarlı canlılardır ve tıpkı bizlerde olduğu gibi onlarda da kaygı bozuklukları ve depresyon gibi bazı psikolojik rahatsızlıklar görülebilir. Kedi depresyonu çok ilginçtir. Anormal yeme davranışları, tuvalet alışkanlığında değişiklikler, aşırı yalanma sonucu oluşabilecek doku problemleri, aşırı tüy dökümü, sosyal çekingenliğin kaybolması ve saldırganlık, aşırı duyarlılık, çok fazla ilgi ve sevgi bekleyişi ya da tam tersine insanlardan uzaklaşma ve saklanma gibi davranışlar, bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Uygun yaklaşımlar ile bu rahatsızlıkların tedavisi mümkündür.

Depresyonda Olan Kediye Nasıl Davranılmalıdır?

Kedinizde gözlemlediğiniz davranış değişiklikleri karşısında, bunlara sebep olabilecek durumları gözden geçirmeniz ve onun yeni şartlara uyum sağlayabilmesi için çabalamanız gerekir. Her kedi birbirinden farklı karekterlere sahiptir. Bazı kediler, sahibinin seslere daha çok tepki verdiğini fark ederek sesli iletişime geçmeye çabalar, bazıları ise beden dili ile tepki verir. Kedinizin depresyon belirtilerinden birini veya birkaçını gösterdiğini farkederseniz, onunla bol bol oyun oynayabilir, çevresindeki hareketli oyuncakları arttırabilir ve onu sıklıkla şaşırtarak yaşam enerjisini geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. Onu rahatlatacak bir masaj yapabilir ya da yemek yerken onunla konuşabilirsiniz. Yani diyebiliriz ki; ancak kedinizi daha iyi tanıyarak ve farklı iletişim yöntemleri geliştirerek onun bu süreci atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.


Peki ya Kediler İçin Depresyon İlacı Var mı?

Tüm çabalarınıza rağmen eğer kedinizin davranışlarında düzelme yok ise, süreci çok uzatmadan konusunda uzman bir veteriner ile görüşmek en doğru yaklaşım olacaktır. Kedilerde de, depresyon tedavisinde ilaç kullanımı ile olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

 

İçerik Kaynağı: VeterinerTürkiye.com