Dünyada En Çok Bilinen ve Beslenen Kedi Türleri Hangileridir


Kedi türleri dünyada en çok beslenen ve bilinen kedi cinsleri, bakımı, ırkları ve özellikleri… Evcil kediler, tüylü ve tüysüz kediler. Dünyada en çok bilinen ve beslenen kedi türlerinin fotoğraflarını, özelliklerini ve bakımını bu içeriğimizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kediler insanların en eski dostlarından bir tanesidir. Hayvanlar aleminde kediler her zaman önemli bir yere sahiptir. Günümüzdeki evcil kedilerin kökeni aslında Hindistan ve Mısır a dayanmaktadır. Köpekler korunma ihtiyacı yüzünden evcilleştirilirken kediler daha çok keyfi bir evcilleştirmeye maruz kalmıştır.

Antik mısırda bu hayvanlar kutsal olarak görülüyordu. Bu durumların dışında kedilerin çok iyi avcılar oldukları unutulmamalıdır. Her türlü böcek ve kemirgene karşı rahatlıkla avlanabilirler. Evinizdeki kediniz siz farkında olmadan birçok haşeratı öldürür. Bu durum akrep ve yılan gibi zararlı hayvanlar içinde geçerlidir. Evin savunması tamamıyla minnoş kedilere aittir.

Abyssinian – Habeş Kedisi

Oldukça ilgi gören bir kedi türüdür. Sadece güzelliğiyle değil aynı zamanda zekâsıyla da ön plana çıkar. Altın sarısı göz ve tüy renklerine sahiptir. Oldukça hızlı eğitilebilir ve çok sadıktır.

American Bobtail

Kuyruklarıyla birçok kedi severlerin ilgisini cezbeder. Ponpon şeklinde olan kuyruğu ve kısa bacaklarıyla oldukça tatlı bir kedi türüdür. Vücut boyutlarına göre oldukça hareketli bir dost olur insanlar için.

American Curl

Birçok kişi bu kedi türünün tüylerine bayılır ve sırf bu yüzden bu kedileri beslemeyi tercih eder. Bu tür kediler oldukça sosyaldir ve oyun oynamaya bayılırlar. Kedilere ayıracak bol zamanı olan sahipler için idealdirler.

Bombay

Sadece siyah renge sahip olan bu kedi türü dışardan bakıldığında sakin ve içe kapanık görülebilir ama oyunu ve sahiplenmeyi çok severler. Tüyleri için diğer kedilerden farklı olarak daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar.

 

Burmese

Diğer kedi türlerinden en büyük farkı sesindedir. Genellikle farklı sesler çıkartarak ilginç oyunlar yapmaya bayılırlar. Oldukça pratik bir zekaya sahip olduğu içinde her ortama rahatlıkla adapte olabilirler.

Chartreux

Oldukça oyuncu bir kedi türüdür. Tüylerinin rengi insanların ilgisini çeker diğer kedilerden farklı olarak düzenli et yemeye ihtiyaç duyarlar.