Öğrenelim: Kedi ile Köpek Arkadaş Olabilir Mi?


Toplum içerisinde kullanılan kedi ve köpek gibi kavga etmek tabiri, insanların akıllarına bazı olumsuz durumları getirmektedir. Aynı evde veya aynı ortamlara girip çıktıklarında, kedilerin ve köpeklerin birbirleriyle arkadaş olup olmayacaklarını merak ediyorsanız, bu konuda tüm bildiklerinizi unutacaksınız. Çünkü sizlere aktaracağımız bilgilerden yola çıkarak, daha iyi kararları alabileceksiniz. Kedi ile köpek arkadaş olabilir mi, sorusunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

1. Kedi köpek anlaşmazlıklarında tetikleyici unsur insanlar!

İnsanların kedi veya köpeklerin arasını kızıştırmak için bazı komutları vermesi, anlaşmazlıkları tetiklemektedir. Köpeklerin veya kedilerin herhangi bir şeyi yakalamaları gerektiğinde kullanılan komutları, birbirlerine de karşı da uygulayabilecekleri görülmektedir. İşte bu da arkadaşlıklarına gölge düşürmektedir. Bu nedenle insanların bu tür davranışları göstermemesi neticesinde çok daha iyi anlaşabileceklerdir.

2. Kedilerin ve köpeklerin vücut dili birbirine ters düşüyor!

Aslında anlaşmazlık denilen şeyin kesinlikle vücut dili ile alakalı olduğunu düşünebiliriz. Üstelik bilimsel olarak da kanıtlanmış olan sonuçlardan yola çıkarak, kedilerin vücut dilinin, köpeklerle ters düşmesinden dolayı anlaşmazlıkların çıktığına değinebiliriz. Bu da, kedilerde sinirliliği gösteren davranışların, köpeklerde ise tam tersini ifade ettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle de bazı uygun şartların sağlanması gerekir ve böylece kedi ve köpeklerin anlaşmazlığı da sona erebilir. Bunun için birbirlerinin vücut dilinden anlamalarını kolaylaştıracak yakınlıkları kurabilirsiniz.

3. Sahiplerinin anlaşmalarında katkısı büyük!

Sahiplerinin rahat olması halinde, kedi ve köpekler aynı ortamda olsalar dahi her şeyin yolunda gittiğini düşünebilirler. Yargılamadan ve koşulsuz bir şekilde hem birbirlerini, hem de bizleri sevebilen can dostlarımızla ne kadar iyi geçinirsek, aralarındaki anlaşmazlıklarda o kadar kısa sürede çözülebilir.

4. Ödüllendirmekten çekinmeyin!

Kedi ve köpeklerinizi güzel davranışlarında ödüllendirmeniz, hatalı davranışlarında ise hayır komutunu öğretmeniz sayesinde çok daha iyi sonuçları alabilirsiniz. İyi bir arkadaş olmalarında da bu ödüllerin etkisini görebilirsiniz.

5. Cezayı aklınızdan dahi geçirmeyin!

Bazı hayvan sahiplerinin kedi ve köpeklerde tasvip edilmeyecek bir biçimde cezalandırmayı tercih ettikleri görülür. Bu son derece hatalı bir davranıştır ve ters tepki göstermelerine neden olur. Bu nedenle de zararlı adımları atmaktan uzak durmaları gerekmektedir.

6. Sabırlı ve anlayışlı davranmak tek çare!

Eğer kedilerinizin ve köpeklerinizin iyi anlaşmasını istiyorsanız, bu durumda sabırlı ve anlayışlı davranmanız gerekmektedir. Böylece tüm hatalarını düzelttiğinizde, sizden alacakları hoşgörüyü, birbirlerine karşıda sergilemesini bekleyebilirsiniz. Ancak ne kadar zaman alacak gibi dursa da, sizler yine de sabrınızı yok etmemelisiniz. Çünkü bir süre sonra karşılığını alabileceğinize değinebiliriz.