Kedim Neden Beni Isırmaya ve Tırmalamaya Çalışıyor?


Kedim beni sürekli ısırıyor ve tırmalıyor dediğinizi duyar gibiyiz. Kedilerin neden ısırmaya çalıştığını ve size nasıl yakın olması hakkında bilgileri bu içeriğimizde öğrenebilirsiniz.

Kediler her zaman sevimli halleri ile çevrenizde gezinen dostlardan olsalar bile zaman içerisinde sinirlenebilir ya da size o sevecenliğini unutturacak davranışlar sergileyebilirler. Kedinizde oluşan bu davranış değişikliğini fark etmeye başladığınızda yaptığı her davranışı incelemeniz gerekir. Kediler ufaklıklarından itibaren tırnaklarını ve dişlerini geliştirmek isterler. Bunun içinde doğal olarak sizi ısırmaya ve kaşınan dişlerini törpülemeye çalışabilirler. Kediniz ısırıyorsa ve ufaksa ilk olarak bu durumdan şüphelenebilirsiniz.

Kedilerde Isırmanın Nedenleri Nelerdir?

Kedinizin Psikolojik Sorunları Olabilir

Kediler çoğu zaman stres altında olduklarında ısırmaya eğilim gösterirler. Sinirli olduklarında da kolaylıkla sizi ısırabilirler. Eğer böyle bir sorun görüyorsanız ve ya kedinizi sürekli sıkıştırarak onu rahat bırakmıyorsanız hali ile sizi ısırmaya yönelecektir. Ayrıca kediler bazı kişileri sevmeyebilir ve ya o kişinin bazı davranışlarını engellemek adına da sinirli bir ruh hali ile ısırma yolunu seçebilir.

Biraz Oyun Biraz İlgi

Kediler sahiplerinden ilgi görmediklerinde de ufak ufak ısırıklar bırakabilirler. Bu minik ısırıklar canınızı acıtmıyor olabilir. Ancak kediniz ilgi istediği için sizi ısırıyor olacaktır. Onunla arada oyun oynamaya çalışmalısınız. En azından onu okşayabilir ya da ufak bir oyuncak bulup onu eğlendirmeye başlayabilirsiniz.

Çiftleşme İsteği Isırmaya Neden Olabilir

Kedilerde ısırma nedenleri biri de çiftleşme isteğinden kaynaklanabilir. Eğer kediniz sizi ısırmaya başlamışsa ve miyavlama da buna eşlik ediyorsa bu kur yapıyor demektir. Kedinizin bir çifte ihtiyacının olması nedeniyle size bu durumu bildirmek adına ısırabilir.

Sınırı Aştığınızın Göstergesi Olabilir

Kedinizle oyun oynadığınız bir anda aniden elinize yapışmışsa bu durum yeter artık dur anlamına gelir. Kedinizle oyun oynarken birden bire onun sınırlarını aşmış olabilirsiniz. Vücudu bitkin bir hale geldiğinde size yorulduğunu haber verecektir.

Kediniz Bunları Yapıyorsa Dikkat

Kediniz sürekli olarak elinizi takip ediyorsa,

Minik hırıltılar çıkarıyorsa,

Kulaklarını dikmişse,

Göz bebekleri büyümüşse,

Tırnaklarını çıkarmışsa sizi ısıracak demektir. Oyun oynuyorsanız bu durumu kesin ya da kedinizi rahat bırakın.

Kedilerin Isırması Nasıl Engellenir?

Kedinizin ısırmasını istemiyorsanız ona karşı sert davranma yolunu seçmeyin. Çünkü ister yavru olsun ister yetişkin olsun kedilerin ısırmasının ardından şiddet göstermeniz kedinizi sizden uzaklaştırıp sizden korkmasına neden olacaktır.

Kediniz sizi ısırdığında canınızın acıdığını çeşitli seslerle hissettirin. ‘’Hayır’’, ‘’ah’’, ‘’bu şekilde davranmamalısın’’ şeklindeki uyarılardan sonra kedinizin yanından kalkıp gidebilirsiniz. Bu durum onun sizi anlamasını sağlayacaktır.

Oyun oynarken kedinizde aniden sizi ısıracağının belirtilerini görürseniz hemen sevmeyi bırakın ve oyunu uzatma yolunu seçmeyin.

Kediniz yavru ise ona ısırmama eğitimi verebilirsiniz. Yavru kedilerin ısırmaması için ona dişlerini kaşıyacağı bir oyuncak alabilirsiniz.