Kedilerde Ağız Sağlığı ve Diş Bakımı


Kedilerde ağız sağlığı ve diş sağlığı’nın korunması çeşitli enfeksiyon hastalıklarının oluşmasını engellemek açısından oldukça önemli bir konudur. Ayrıca dişler besinlerin öğütülmesine ve koparılmasına yardımcı olduğu için sağlıksız dişler onun beslenme düzenini de bozacaktır. Ağız içerisinde zamanla plaklar oluşur ve gerekli temizlik yapılmazsa bakteriler üreyerek diş ve diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kedilerin dişleri her gün düzenli olarak uygun içerikli diş macunu ve diş fırçası kullanılarak fırçalanmalıdır. Ayrıca 6 ayda bir veteriner hekime gidilerek kedinin ağız içi ve dişleri kontrol ettirilmelidir. Kedilerin sağlıklı bir ağız yapısına sahip olduğu beyaz dişler ve pembe renge yakın bir tonda olan diş etinden anlaşılmaktadır.

Kedilerin Ağız Sağlığı Nasıl Bozulur?                                  

Kedilerin ağız sağlığını bozarak diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına neden olan etkenlerin başında gingivits bakterisi gelmektedir.

Gingivits Bakterisi

Kedilerde en yaygın görülen bakteri türlerinden birisi olan gingivits kedilerin ağız içine yerleşerek diş eti hastalıklarına neden olur. Eğer kedinin dişleri düzenli olarak fırçalanmazsa diş üzerinde plak birikimi oluşur ve bu zaman geçtikçe katılaşarak tartar dene bir yapıya dönüşür. Diş minesi üzerindeki tartarlar temizlenmediği zaman da gingivits adlı bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşur. Gingivits bakterisi diş etlerinde şişlik, kızarma ve kanama gibi bazı belirtiler ortaya çıkarır. Tedavi süreci geciktirildiğinde de ağızda salya oluşumuna neden olmaktadır.

Bunun dışında ağız sağlığının bozulmasına neden olan faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması
  • Yanlış diş fırçası ve diş macunu seçimi
  • Kedinin kirli oyuncakları ısırması
  • Çürük dişlerin tedavi edilmemesi
  • Yanlış mama seçimi nedeniyle ağız içindeki pH değerinin bozulması
  • Kedinin kirli su içmesi
  • Ağız içinde kırık dişlerin bulunması

Kedilerin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kedilerin ağız ve diş sağlığının korunması için dişlerinin fırçalanması gerekir. Ancak kediler sevilmekten hoşlansa da ağız, pati ve kuyruk bölümlerine dokunulmasını istemezler. Bu nedenle diş fırçalamak özellikle büyük kediler için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu işlem için özel olarak üretilmiş diş fırçaları işinizi büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Ayrıca diş macunu alırken de kediler için uygun olan macunları tercih etmelisiniz. Bunun yanında kedinizi her gün aynı saatte beslediğiniz gibi diş fırçalama zamanını da hep aynı saate denk getirin. Evde birden çok kediniz varsa birbirlerine hastalık bulaştırmamaları için hepsine ayrı diş fırçaları alın.

Kedinizin sağlıklı bir ağza sahip olması için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da ağız kokusu, tartar, kırılmış dişler, diş eti kanaması ve iltihabı gibi sağlık problemleri oluştuğunda hiç vakit kaybetmeden kedinizi veterinere götürmeniz gerektiğidir. Ayrıca düzenli olarak kontrollerinin yapılması hassas diş etlerine sahip kedilerin ileride ağız enfeksiyonlarına yakalanma ihtimalini de azaltmaktadır.

Kedilerin Dişleri Nasıl Fırçalanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedinizin dişlerini fırçalamaya başlamadan önce ağız içindeki bütün dişlere ulaşabilecek ve fırça kılları diş minesine zarar vermeyecek özellikte olan kedi diş fırçalarından almalısınız. Eğer normal diş fırçalarını kullanırsanız bunlar kedilerin arkada bulunan dişlerini düzgün bir şekilde temizlemeyecektir. Ayrıca normal diş macunlarını kesinlikle kullanmamalısınız. Bunlar sindirim sistemi problemlerine yol açacağı için macunu seçiminde veterinerinizin önerisini dikkate almalısınız. Kedinizin dişlerini ilk kez fırçalayacaksanız bunu sabırlı bir şekilde adım adım gerçekleştirin ve onun strese girmesini önleyin. Dişlerini fırçalarken öncelikle diş macununun tadına alışmasını sağlayın. Bu aşamadan sonra da yavaş yavaş alıştırarak önce ön dişlerini sonra da ağzındaki bütün dişleri fırçalayın.