Kedilerde Dış Parazit Belirtileri ve Tedavisi


Kedilerde dış parazit kedi bakımı açısından önemli bir konudur. Sağlık bilimi açısından iki tür parazit bulunmaktadır: iç parazitler ve dış parazitler. Adından da anlaşılacağı gibi iç parazitler, daha ziyade vücudun içinde bulunan organlara yerleşen, burada beslenen, hayat bulan ve içinde bulunduğu canlının yaşamını kötü etkileyen parazit türleridir.

Kedilerde dış parazit, canlının vücuduna girmeden dış yüzeye, cilt üzerine veya tüyler arasına yerleşen, burada beslenen, yaşayan ve üzerinde bulunduğu canlının yaşamını kötü etkileyen parazit türleridir.

Dış parazitler içinde en fazla dikkat çekenler, bit pire ve kene gibi hayvanın teninde yaşayan organizmalardır. Bu parazitler, kedinin derisi ve tüyleri arasına yerleşirler ve kedinin kanı ile beslenirler. En fazla yerleştikleri bölgeler kedilerin ense ve bel çevreleridir.

Parazit türleri çok farklıdır ve her birinin kendine göre belirtileri bulunur. Ancak en azından bu parazitlerin ortak belirtileri bilinirse, parazitlere karşı daha hızlı ve etkili önlem alınabilir. Örneğin kedinin derisinde görülecek kızarıklıklar ve kaşıntılar önemli bulgulardır. Bu kaşıntıların ve kızarıklıkların arkasından tüylerin rengi matlaşmaya başlar ve derisinde renk değişimleri ortaya çıkar. Bazen kulak akarları ve alerji durumları da görülmeye başlanır.

kedilerde dış parazit, kedilerde parazit

Kulak akarları son derece bulaşıcıdır. Temas ile kolayca geçebilir. Halk arasında kulay uyuzu olarak bilinen kulak akarlarına da bir parazit neden olmaktadır. Genelde sokakta yaşayan kedilerde görülür. Tedavisi yapılabilir ve kısa zamanda kedi bundan kurtulabilir. Kedilerde baş ve boyunda rastlanan kaşıntıların en sık görülen nedeni budur. Kulaklarda fazla kaşıntı, başın sürekli sağa sola sallanması, tüylerde aşırı dökülme ve ciltte koyu renkli akıntılar görülürse hemen bir veterinere gitmek gerekir.

kedilerde dış parazit, kedilerde parazit

Bit pire ve kene gibi dış parazitler, çıplak gözle deri üzerinde görülebilir. Kedinin vücudunda bu parazitler uzun süre kalırsa başka organlarda yeni rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Örneğin uzun süre pire taşıyan kedilerde bağırsak parazitleri oluşabilir, veya yavru kedilerde kansızlık görülebilir.

kedilerde dış parazit, kedilerde parazit

Genelde her durumda kedinin bir veterinere götürülmesi gerekmektedir. Veterinerin vereceği damlalar veya pire tasmaları ile bu parazitlerden kısa sürede kurtulmak mümkündür. Damlalar genelde evdeki kediler için üç ayda bir, dışarı çıkan kediler içinde ayda bir defa uygulanmalıdır.

kedilerde dış parazit, kedilerde parazit

Bilhasa yaz aylarında dış parazitlere, sıcaklığın etkisi ile daha fazla rastlanmaktadır. Bu nedenle kedi sahiplerinin dikkatli davranmaları gerekmektedir. En önemlisi kediler dışarıda başıboş bırakılmamalıdır. Birçok kedi türü için parazitler mevsimseldir. Genelde sıcak havalarda sayıları yükselir. Bu yüzden kedilerin düzenli kontrollerinin yaptırılması, dış parazitlere karşı korunmanın temel kuralıdır.