Kedilerde Koku Alma Duyusu


Kedilerde koku alma duyusu çok önemlidir. Kediler yaşamın farkında olan ve hatta bunu en iyi değerlendiren ruha sahip olan canlarımızdır. Duyularında ilk başta koku almaya yer verebiliriz.

Yaşamlarının ilk iki haftasında gözleri kapalı olan yavrular, yalnızca koku duyuları sayesinde annelerinin memelerini şaşırmadan bulur. Kedinin koku alma hücreleri bir hayli uzmanlaşmıştır.

Yine de, avın yerini tespit etmede koku alma değil, görme ve işitme organlan birinci rolü oynar. Koku alma duyusu diğer kedilerin yerini belirlemede ve alan savaşlarında öne çıkar. Kedilerin sert damaklarının üstünde Jacobson aygıtı olarak adlandırılan bir koku aygıtı bulunur.

Kedilerimiz ağzının tadını bilir yiyecek ayrımıyla meşhur canlarımızın bu duyusunun bilimsel açıklaması da bulunuyor. Çünkü insanda var olan dokuz bin tat tomurcuğu kedilerde 473 civarındadır. Bu bağlamda köpeklerden ayrılırlar. Gözleri kılıç kadar keskin yumurcaklarımız kedilerin çevresel görüşleri olağanüstüdür, bize fark atarlar.

Gözbebekleri genişledikçe daha panoromik bakarlar her şeye. Ama bazen de miyop olabilirler ve çene altı bir kör nokta sayıldığından burnunun dibindeki şeyi göremeyebilirler. Ah o kulaklar… Kedilerin işitme duyusu da çok keskindir. İnsan kulağında yalnız 6 kas bulunmasına karşın, kedi kulağında 30’a yakın kas bulunur. Bu yüzden kulaklarını çok hızlı bir biçimde sesin geldiği yöne döndürebilirler.

Kedinin kulakları, saniyede 25.000’e kadar ulaşan sesüstü frekanslara duyarlıdır. Bir samimi dokunma hali çevresini araştırırken patisini ve bıyığını anten gibi kullanan canlarımız bu şekilde dar alanları bile hesaplarlar. Bazılarının ön bacaklarının arkasında da tüyler vardır.

Vibrissae dediğimiz burun kıllarıyla hafif karanlıkta iz sürmede başarılı olurlar. Bir de bıyıksız canlarımız da var ama onlar da yine atik ve tedbirlidir. Son olarak kendi yumurcağımla samimi bir dokunuşumuzu size sunup mutlu günler diliyoruz.

Kedilerin iletişim kurmadaki en belirgin yöntemleri kokulardır. Eğer yabancı bir kedinin size yaklaşmasını istiyorsanız onun önce sizi koklamasına ve kokunuza alışmasına izin verin. Elinizi ona doğru uzatın ve ilk adımı onun atmasını bekleyin. Şayet tatlı pati sizin kokunuzu severse hemen yanınızda bitecek ve bol sevgi gösterili anlara da start verilmiş olacaktır. Unutmayın; kediler koklayarak bir diğerini tanımaya çalışıyor ve dominant olan kedi bu tanışma faslının ilk nefesi çekeni oluyor. Batının en hızlı silah çekeni değil; ilk nefesi alan kazansın!