Warning: session_write_close(): open(/tmp/sess_edf10f9c3614f29685aeb8d9df6bc227, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/patiliyo/public_html/wp-content/themes/boombox/includes/rate-and-vote-restrictions/vote/class-boombox-vote-restriction.php on line 196

Warning: session_write_close(): Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in /home/patiliyo/public_html/wp-content/themes/boombox/includes/rate-and-vote-restrictions/vote/class-boombox-vote-restriction.php on line 196
Kedilerde Kulak İltihabı Belirtileri ve Bakım Yapmanın Yolları

Kedilerde Kulak İltihabı Belirtileri ve Bakım Yapmanın Yolları


Kedilerde kulak iltihabı, Kedilerde  kulağın iç ve orta bölümlerinde iltihaplanmalar görülmektedir. Bunun başlıca nedenleri bakteri veya mantarlardır. Mikroorganizmaların yol açtığı enfeksiyonlar neticesinde oluşan iltihapların, zamanında teşhis edilmesi son derece önemlidir. Çünkü tedavisi zamanında yapılmadığında kalıcı hasarlara neden olan tahribatlar görülmektedir.

En önemlisi sağırlık olan bu rahatsızlıkların kedilerde görülmemesi için mutlaka veteriner kontrolünde tutulması gerekmektedir. Dış kulakta meydana gelen ve sonrasında orta kulağa geçerek, ağız boşluğundaki enfeksiyonların da etkisiyle zararlı hale dönüşebilen bu iltihapların belirtilerini bilmek ve nasıl tedavi edileceği konusunda bilinçlenmek gerekmektedir.

Kedilerde Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde Kulak İltihabı

Kedilerin kulak bölgesinde ağrı varsa ve bunu size vücut diliyle anlatmaya çalışıyorsa, bazı zamanlarda kulak akıntısı ve beraberinde pis koku geliyorsa, kulak bölgesini kaşıma hissine kapılıyorsa ve başını kulağa doğru eğri bir biçimde tutuyorsa, bu durumda kulak iltihabının belirtilerini yaşıyor olabilir. Aynı zamanda başını sürekli olarak sallaması da yine kedilerde kulak iltihabı belirtileri arasında bulunmaktadır. Sizler de kedilerde buna benzer belirtileri görüyorsanız, hemen uzman bir veterinere götürmeli ve bu sürede geç kalmamalısınız. Aksi halde ciddi boyutlarda ve kalıcı olan hasarlar görülebilir.

Kedilerde Kulak İltihabı Nelere Neden Olur?

Kedilerde Kulak İltihabı

Farkına varmadığınızda ve ilerlediğinde kedilerde kulak iltihabı, yüz sinirlerini tahrip eder. Bunun neticesinde felçler ortaya çıkabilir ve çiğneme güçlüğü yaşayabilir. Aynı zamanda göz kapağının sarktığını görebilirsiniz ve denge bozukluğu yaşamaya başlayabilir. Kendi etrafında dönmesi veya aşağı doğru kafasını sallaması da bu sonuçlar arasında yer alacaktır. Ciddi hasarlara yol açan kedilerde kulak iltihabının hemen tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kedilerde Kulak İltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

Kedilerde Kulak İltihabı

Yukarıdaki belirtileri yaşamaya başladığında kedileri veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir. Kulağını otoskop yardımıyla muayene ederek, gerek gördüğünde de baş röntgenini çekecektir. Böylelikle teşhislerin daha kolay yapılması sağlanacaktır ve buna göre bir tedavi yöntemi belirlenecektir. Hastalığın şiddeti, etkenleri ve ilerleme durumuna göre hemen müdahale edecektir.

Kedilerde Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde Kulak İltihabı

Veteriner hekimlerin kontrolünde verilecek olan bazı ilaçlarla kedilerde kulak iltihabı tedavi edilebilmektedir. Kronik hale gelmesi gibi durumlarda ise cerrahi müdahaleleri uygulayacaktır. Bunun kararını kişilerin kendisi vermemelidir.

Aynı zamanda alerjik etkenlerin yerleşmemesi ve kulak uyuzu gibi problemlerin yaşanmaması için de kontrollerinin ve temizliklerinin düzenli olarak yapılmasına özen gösterilmektedir. Ağız içi enfeksiyonlara, dış kulak iltihaplarına ve orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlara karşı uzman isimlerin görüşleri çerçevesinde adımlar atılmalıdır. Bu da kedilerin daha sağlıklı olmasına etken edeceği gibi, kulaklarıyla ilgili problemlerinden de bir an önce kurtulmalarını sağlayacaktır.