Kedilerde Kusmanın Sebepleri ve Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önemli Bilgi


Kediler sıcakkanlı bakışları ve oyun sever halleri ile hayatınızı değiştirecek harika canlılardan biridir. Ufak bir kedi sahiplendiğinizde ya da kedilerin arasına girdiğinizde onların size karşı olan davranışlarını gördüğünüzde hayvan sevgisi ile dolup taşabilirsiniz. İnsanlar hasta oldukları gibi kedilerde zaman zaman çeşitli rahatsızlıklar geçirebilirler. İnsan vücudunda kusmak nasıl ki önemli hastalıkların belirtisi ise kedilerde de durum aynıdır. Bu nedenle kedilerin kusmasına dikkat etmek gerekir.

Kediler Neden Kusar?

Kedilerde kusma iki farklı duruma bağlı olarak gelişmektedir. Kedilerin kusmasının birinci nedeni sürekli olarak tüylerini yalamış olmalarından kaynaklanır. Sürekli tüylerini yutan kediler midelerinde biriktirdikleri tüyleri atmak istediklerinde kusarak bunu yaparlar. Kedilerin kusmasının ikinci nedeni ise vücutlarındaki çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak gelişmektedir. Birinci kusmada kedinizin kustuğu şeye bakarak zaten önemli bir durum olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak diğer türlü kusmalarda kedinizin tavır ve davranışları değişeceği için bir sorun olduğunu anlamanız daha kolay olacaktır.

Kediniz Kusuyorsa Bunlara Dikkat

1. Kedinize Verdiğiniz Yemeklere Dikkat Edin

Kediler tükettikleri besinleri direkt olarak vücutlarına alırlar. Bununla birlikte yedikleri besinlerin uzun süre beklemiş olması ya da bakteri içermesine bağlı olarak kedilerde mide rahatsızlıkları meydana gelebilir. Kedilerin kusmasını önlemek için temiz, bekletilmemiş ve çiğ olmayan besinler tercih etmelisiniz. Eğer kedi maması kullanıyorsanız son kullanma tarihlerine bakmayı unutmamalısınız.

2. Aralıklı Kusmalar Tehlikeli

Kediniz bir gün içerisinde kusmuş ve ertesi gün yine kusmuşsa ya da aralıklı olarak kusmaya devam ediyorsa bu büyük bir tehlikenin habercisi olabilir. Kedinizin iç rahatsızlıkları olduğunu anlatan bu durum hemen veterinere başvurmanız gerektiğini anlatır. Evde tedavi etmek istediğinizde bu durumu çözemeyebilir ve veterinere gitmekte gecikirseniz kedinizin ölümü ile sonuçlanan bir durum yaşayabilirsiniz.

3. Yeşil Kusuntularda Veterinere Başvurun

Genellikle parazitlerin ve zehirlenmelerin göstergesi olarak bilinen yeşil kusuntular yemeklerden etkilenen kedilerde de görülebilir. Hemen bir veterinerden yardım almalısınız.

4. Kan Kusan Kedinizin Rahatsızlığı Büyüktür

Kan kusmak insanlarda olduğu gibi kedilerde de büyük sorunların göstergesi olacaktır. Bu nedenle kedilerin kan kusmasında mutlaka ve mutlaka bir veterinere gitmeniz gerekir. Pankreas, mide ve bağırsak ülserleri, zehirlenmeler, tümörler ve iç kanamalar nedeniyle kedilerde kan kusma durumu görülebilir.

5. İltihaplanmalarda Kusma Normaldir

Kedilerde iltihapların artmasına bağlı olarak kusmalar görülebilir. Bu durum her ne kadar normal gibi görülse de hemen müdahale edilmesi gereken bir durum olmayabilir. Yani kan kusması kadar ciddi olmayan bu durum müdahale edilmesi gereken konulardan olsa da düzenli bakım ve tedavi ile bu kusma ortadan kaldırılabilir.

6. Kusma Enfeksiyon Göstergesi Olabilir

Enfeksiyon kapan kedilerde kusma genellikle görülen bir durumdur. Bunun için düzenli olarak veteriner kontrolünde olmak gerekecektir. Ayrıca kabızlık ve ya yabancı cisimler yutmuş olmak da kusmaya neden olan durumlardandır.

7. Zehirlenen Kedilerde Kusmaya Dikkat

Tükettiği besinlerden ve ya bilmediği şeyleri yiyen kedilerde sıkça karşılaşılan durumlardan biri olan kusma normal bir durumdur. Kediniz eğer zehirlenmişse oldukça halsiz ve baygın bir halde durabilir. Kedinizdeki bu ani değişimi fark etmemeniz mümkün olmadığından dolayı kusma gördüğünüzde veterinere başvurmalısınız.