Kedilerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi


Kedilerde şeker hastalığı çok görülen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Kedilerde görülen şeker hastalığı pankreasta bazı işlevsel bozukların olmasında dolayı vücutta yeterli düzeyde insülin üretilememesi sonucunda meydana gelmektedir. Şekerin hücre içerisine girerek burada glikojen formunda depolanabilmesini sağlayan insülin hormonu görevini yapamadığında vücut besinlerden gelen şekeri kullanamadığı için kan şekeri hızlı bir şekilde yükselir. Kedilerin kanında bulunan ortalama şeker düzeyi yaklaşık olarak 63 ile 132 mg/dl değerleri arasında değişmektedir.

Şeker hastalığı oluşmaya başladığında çok fazla zarar vermese de ilerleyen dönemlerde gözde katarakt oluşumuna, böbreklerin işlevinin bozulmasına ve retinopatiler rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kedilerde şeker hastalığı

Şeker Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Kedilerde görülen şeker hastalığı tip 1, tip 2 ve tip 3 şeklinde 3 farklı sınıfta incelenmektedir. Bunlardan en yaygın görüleni tip 2 şeker hastalığıdır. İnsüline bağımlı olmayan diyabet şeklinde de nitelendirilen bu hastalıkta insülin tedavisi yapılarak iyileşme süreci hızlandırılabilmektedir. Genellikle obez kedilerde tip 2 şeker hastalığı bulunur. Tip 1 türü ise küçük boyutlu kedilerde görülür ve insülin hormonunun salgılanmasındaki yetersizlikten kaynaklanan bir hastalıktır.

Kedilerde görülen şeker hastalığı türlerinin sonuncusu ise gizli şeker olarak da adlandırılan tip 3 şeker hastalığıdır. Fark edilir derecede belirtiler göstermeyen bu hastalığın oluşmasındaki temel nedenler akut pankreatitis hastalığı ve çeşitli pankreas tümörleridir. Hangi tip şeker hastalığı olursa olsun erken müdahale edilmediğinde daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle kedinin hiç vakit kaybedilmeden veterinere götürülerek muayene ettirilmesi gerekir.

Kedilerde şeker hastalığı

Kediler Şeker Hastalığı Neden Olur?

Şeker hastalığının oluşmasını tetikleyen birçok etken vardır. Bunu belirleyebilmek için gerekli kan testlerinin yapılması gerekmektedir. Ancak genel olarak kedilerde şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Pankreasın işlevinin bozulması
 • Kedinin aşırı kilolu olması ve dengesiz beslenme alışkanlığı
 • Stres
 • Kedinin ailesinden birisinde şeker hastalığının olması

Şeker Hastalığının Belirtileri

Şeker hastalığı her kedinin bünyesine bağlı olarak farklı belirtiler ortaya çıkarsa da genel olarak gözlemlenen bulgular şu şekildedir;

 • Sürekli olarak su içme isteği
 • Sık sık idrar yapma ve idrarda yoğunluk
 • Aşırı yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyku isteği
 • Şeker hastalığı vücudun bağışıklık sistemini zayıflatacağı için vücudun çeşitli bölümlerinde enfeksiyonlar görülebilir.
 • Ağız kuruluğu
 • Aşırı derecede acıkma
 • Görme bozuklukları
 • Böbreklerin işlevinin bozulması

Kedinizde yukarıda bahsedilen belirtilerden bir ya da birkaç tanesinin bulunuyorsa kesinlikle bir veterinere muayene ettirmenizde fayda vardır.

Kedilerde şeker hastalığı

Kedilerde Şeker Hastalığı Tedavisi

Kedinizi veterinere götürdüğünüzde hem sizin söylemiş olduğunuz belirtiler hem de veterinerin yüzeysel olarak incelemesi sonucunda kedide şeker hastalığının olduğu konusunda bir şüpheye düşülürse bu durumda çeşitli kan testleri uygulanmaktadır. Yapılan testler sonucunda hastalığın varlığı kesin olarak tespit edilebilir. Ayrıca gerekli görülen durumlarda kan tahlillerinin yanında açlık ve tokluk sırasındaki şeker oranı da ölçülerek hastalığın teşhis aşaması tamamlanır.

Kedilerde şeker hastalığı

Kedide şeker hastalığının varlığı kesin olarak tespit edildikten sonra uygulanacak tedavi yöntemleri onun sağlık durumu, bünyesinin yatkınlığı ve şeker hastalığının hangi tipinin bulunduğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreçte şeker hastası olan kedinin sahibi veteriner ile sürekli olarak iletişimde bulunmalı ve hekim tarafından önerilen diyet programına uymalıdır. Ayrıca diyet programının yanında insülin enjeksiyonlarının yapılması ve veterinerin önereceği bazı ilaçların düzenli olarak kullanılması şeker hastalığında büyük ölçüde iyileşme sağlamaktadır.

Kendi sağlığımıza önem gösterdiğimiz gibi kedimizin de can taşıdığını unutmamalıyız. Bu doğrultuda onun sağlığını korumak amacıyla idrar ve kan testlerini düzenli olarak yaptırarak gerekli olan aşılarını eksiksiz bir şekilde yaptırmayı ihmal etmemeliyiz.