Öğrenelim: Kedilerde Şişmanlık


Aynı evi paylaştığınız sevimli kediciklerinizin şişmanlık problemi yaşaması canınızı sıkabilir. Bunda hem sahibi olarak sizin ihmalliğiniz bulunabilir ve beslenme düzensizliklerinden dolayı kaynaklanması muhtemeldir. Hem de bazı rahatsızlıklar neticesinde ve alışkanlıklarından ötürü bu durumlar yaşabilir. Kedilerde şişmanlığın nasıl olduğunu, nasıl belli olduğunu ve neler yapmak gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kedilerde Şişmanlık Nasıl Oluşur?

Kediciklerinizin derisinin altında ya da iç organlarının etrafında yağ birikmeleri sonucu oluşmakta olan kedilerde şişmanlık rahatsızlığının pek çok nedeni ve zararı bulunmaktadır.

Kedilerde Şişmanlık nedenleri nelerdir?

Kedilerinizin çeşitli faktörlere bağlı olarak şişmanladığı görülebilir. Bunlar arasında en yaygınları;

  • Vücudun gerekenden fazla kalori alması
  • Vücudun gerekenden daha az kalori alarak fiziksel gereksinimlerini yerine getireremesi
  • Bilinçsiz bir şekilde ve aşırı beslenmesi
  • Hormonsal bozuklukları
  • Yaşlılık veya kısırlaştırılmadan dolayı daha az enerjiye ihtiyaç duyması
  • Metabolizmasının daha yavaş çalışması şeklindedir.

Kedilerde Şişmanlık hangi durumlarda daha sık görülür?

Genellikle 2 ve 8 yaş arası kedilerin, kısırlaştırılmış olması durumlarında daha sık görülebildiğini söylemek mümkündür.

Kedilerde şişmanlık nasıl anlaşılır?

Her gün kedinizin kilosunu klasik bir yöntemi kullanmak suretiyle, tartı kullanarak ölçtüğünüzde takibini yapabilirsiniz. Ancak bunun yanı sıra optimal kilosunu öğrenmeniz de gerekmektedir. bu aşamada ırkına özel olan kilo skalalarını takip etmeniz gerekmektedir. Alternatif optimal kilo belirleme yöntemini kullanarak sağlıklı sonuçlara ulaşmanız gerekir.

İlk olarak son kaburganın bulunduğu yerin 5 cm önünden başlayarak, göğüs çevresini ölçmeniz gerekir. Sonrasında ise diz kapağından başlayarak aşil tendonu sonuna doğru ölçmeniz gerekir. Bu işlemleri yaptıktan sonra skala üzerinde değerleri belirtebilir ve hangi risk grubunda olduğunu görebilirsiniz.

Kedilerde Şişmanlık nelere neden olur?

Eğer bu test neticesinde kedilerde şişmanlık tehlikesi varsa, bu durumda çeşitli hastalıklar da beraberinde gelebilir. Bu gruba dahil edilebilecek bazı sorunlar;

  • Kalp sağlığının bozulması ve damar hastalıkları
  • Solunum sisteminde yavaşlamalar ve uyku apnesi hastalığı
  • Şeker hastalığının komplikasyonları
  • Kas ve iskeletlerinde çeşitli hastalıklardır.

Kedilerde Şişmanlık için ne yapılmalıdır?

Tehlikenin sezilmesi halinde ilk olarak uzman bir veteriner desteğini almak ve mamasını daha sağlıklı seçmek gerekmektedir. Bazen beslenmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek olan obezite probleminde bilinçsiz mama tüketmemesini sağlamalısınız. Çünkü daha az hareket eden kedilerin, hatalı mama tüketmesi neticesinde obezite hastası olduğu görülebilmektedir.

Tedavi seçenekleri arasında da mama ve egzersiz düzenlemesiyle kilo verilmesinin sağlanması bulunmaktadır. Ancak bunun mümkün olmaması halinde ve kilo vermemesi durumunda ise operatif yöntemle tedavi tercih edilebilecektir.