Kedilerin Kum Kabı Dışına Çiş Yapmasının 8 Nedeni


Kedilerin kum kabı dışına çiş yapmasının birçok nedeni vardır. Kediniz kum kabı dışına çiş yapmasındaki başlıca nedenler; Evinizde kum kabının olmasına rağmen kedicikleriniz halen çişini dışına yapıyorsa, bunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Sıradan bir durum gibi algılamamalı ve mutlaka nedenlerini uzman kişilerin fikirleri çerçevesinde öğrenmelisiniz.  Bizler de bu yazımızda sizlere kedilerin kum kabı dışına çiş yapmasının 8 nedeni ile ilgili bazı önemli bilgileri aktaracağız.

1. Hastalanması

Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde aklınıza ilk olarak hastalanmış olma ihtimali gelmelidir. Bunun da yanıtını sizlere en iyi veteriner doktorlar verecektir. Bu nedenle kedilerinizin hastalanıp hastalanmadıklarını mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. İşte bunun yanıtını aldıktan sonra, herhangi bir hastalığının bulunmamasına rağmen, halen kum kabının dışına çiş yapmasının nedenlerini merak ediyorsanız, diğer maddelerimizi inceleyebilirsiniz.

2. Kumunun pislenmesi

Titiz canlılar olan kediciklerinizin kumunun pislenmesi neticesinde, kum kabı dışına çiş yapabilecekleri görülmektedir. Sizler sahipleri olarak her ne kadar kakalarını almanızın bunun için yeterli olacağını düşünseniz de, daha önce yaptıkları çişlerden de rahatsız olabilmektedirler. Bunun çözümü ise daha sık aralıklarla ve haftada en az iki kez bu kumu değiştirmeniz gerektiğine yöneliktir.

3. Kumu sevmemesi

Dış görünüşünden bakıldığında, kediler için de fark etmez gibi duran kumlarını sevmemeleri neticesinde dışına çiş yapmaktadırlar. Bu nedenle öncelikle kediciğinizin seçmesini ve bunu net bir şekilde göstermesini sağlamalısınız. İki ayrı kapta koyacağını farklı kumlardan hangisini tercih edeceklerini görmeniz gerekmektedir. Kokulu olan kumlara karşı hassas davranabilirler ve reddedebilirler. Bunun yanında kristal kedi kumunun da daha yaygın kullanılması gerektiğine değinmekteyiz.

4. Kum kabının yerini sevmemesi

Sakin yerlerde tuvaletlerini yapmalarını sağlayacağınız kedilerinizin kum kabını gürültülü yerlere koyduğunuzda, bunu reddedecektir. Çünkü kendini oldukça rahatsız hissederek, daha sakin yerleri seçmeye başlayacaktır.

5. Kutusunun yanlış seçilmesi

Küçük veya kapalı kum kaplarının seçilmesi halinde kediciklerinizin, bu alana çiş yapmayı reddedeceği görülebilecektir. Çiş yaptıktan sonra duyacakları amonyak kokusu kapalı kum kaplarında daha fazla olacaktır.

6. Stresli olması

Farklı davranış bozukluklarına neden olan durumlardan birisi de kediciklerinizin stres altında olmalarıdır. Farklı bir ortama taşınmanızdan dolayı veya eve yeni bir hayvanın gelmesiyle birlikte strese girebilmektedirler ve bunun da çişlerini düzensiz ve yerinde olmayan bir alana yaptıkları görülmektedir.

7. Psikolojik durumlar

Mahremiyet duygusundan kaynaklanan ve bir başka hayvanın izlemesi ile bu durumda psikolojik sorunları yaşamakta olan kedilerin çişini farklı ortamlarda yapmak isteyecekleri görülür.

8. Temizlik malzemeleri

Evinizi temizlerken kullandığınız temizlik malzemelerine dikkat etmediğinizde, idrar kokusunu andırmakta olan çamaşır suyu gibi malzemeler nedeniyle, kediciklerinizin her alana çiş yapmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle beyaz sabunu, sirkeyi veya arap sabununu tercih etmeniz çok daha faydalı olacaktır.