Kedili Ortamda Çalışmayı Kolaylaştıracak 8 Miyavsal Püf Noktası


Kedili bir evde home office mi çalışıyorsunuz? Yahut çalıştığınız ofiste bir kedi dostunuz mu var? Kediler insana verdikleri huzur, tatlı mırıltılarıyla stresinizi çekip atmaları ile şüphesiz harika çalışma arkadaşları! Fakat aynı zamanda; ilgi bekleyen mizaçları, mouse ve klavyeniz üzerinde fütursuzca yatabilmeleri ile de az da olsa bazen çalışmanızı zorlaştırdıkları da olabiliyor.

Kedi dostunuzun siz çalışırken daha az talepkar olmasını sağlamak aslında oldukça kolay. Aşağıdaki 8 püf noktasına özen göstererek kedili ortamda çalışmayı çocuk oyuncağı haline getirebilirsiniz.

Buyursunlar efendim:

1. Çalışma öncesi rutini geliştirin.

Çalışmaya başlamadan önce bir rutin geliştirmek kedinizin daha az talepkar olmasına yardımcı olabilir. Özellikle şayet evden çalışıyorsanız, kedinizin çalışma günleri ve tatil günleri arasındaki farkı ayırt edebilmesi için spesifik rutinler oldukça faydalı olacaktır. Çalışma öncesinde yapılan sarılma ve okşama seansları kedinizin sakinleşmesini, oyun seansları ise kedinizin enerji harcayıp yorulmasını sağlayacaktır. Böylelikle kedi dostunuz çalışmanız esnasında sizi daha rahat bırakacaktır.

2. Kedinizin dikkatini dağıtın.
kedili-ortamda-calismak-patiliyo-1

Kedinizin dikkatini klavyenizden ve mouse’ınızdan uzaklaştırmak için masanızın üstünde ve masa çevrenizde onun dikkatini çekecek başka şeyler bulundurmak da önem taşımakta. Örneğin; masanızın üzerine koyabileceğiniz zararsız çiçekler kedinizin koklama ve koparma isteğini harekete geçirecektir. Bunun yanında masanızı şayet pencerenin hemen karşısına koyarsanız, kediniz sizinle ilgileneceğine tüm dikkatini masanın üzerinden seyredeceği manzaraya verecektir. Masanın hemen yanına yerleştirilen bir tırmalama duvarı da kedinizin sizin yerine, ona odaklanmasına yardımcı olacaktır.

3. Ona klavyenizden daha rahat bir uyuma noktası tesis edin.

kedili-ortamda-calismak-patiliyo-2

Kediniz için klavyenizin üstü oldukça rahat bir uyuklama ve uzanma alanı olabilir. Şayet ona daha rahat bir uyku yeri tesis ederseniz, kediniz klavyenin üstü yerine burada yatmaya başlayacaktır. Bu rahat bir minder, içi battaniye ile örtülü rahat bir kutu olabilir. Deneye deneye kedinizin en çok hangi seçenekten hoşlanacağını bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; yaptığınız yeni yatağın çalışma masanıza yakın bir yerde konumlanmasıdır. Yatağı hemen masanızın ayak ucuna yahut yanına koyarsanız kediniz klavyenizin üstüne yatmadan da size yakın olabileceğini anlayacaktır.

4. Onunla oynayıp onu seveceğiniz “kedi molaları” verin.

kedili-ortamda-calismak-patiliyo-3

İster evde ister ofiste çalışın; yemek molası, sigara molası, kahve molası ve tuvalet molası veriyorsunuz, öyle değil mi? O halde bu molalara neden kedi molalarını da eklemeyesiniz? Bir süre çalıştıktan sonra kedi dostunuzun yanına giderek onu sevebilir ve bir süre onunla oynayabilirsiniz. Bu kedi molaları hem patili dostunuzun mutlu olup rahatlamasına, yorulup uyuma isteği duymasına yardımcı olacak hem de sizi mutlu edip gününüzü çok daha güzel bir hale getirecektir.

5. Onu oyalayacak bir oyun arkadaşı getirin.

Bengal Cats fighting - boxing, on white Background. XXXL Picture.

Kedi dostunuzun sizi çalışırken rahatsız etmesini önlemenin bir diğer yolu da yanına yeni bir oyun arkadaşı getirmek. Böylelikle iki patili dostunuz birbirine eşlik edecek, birbirleriyle oyunlar oynayacak ve en önemlisi de birbirlerini gün boyu oyalayacaklardır.

6. Onu cezbetmeyecek atıştırmalıklar yiyin.

kedili-ortamda-calismak-patiliyo-5

Siz de çalışırken bir şeyler atıştırmaktan kendini alamayanlardan mısınız? O halde bu madde sizin için önem taşıyor. Şayet çalışırken atıştırdığınız şeyler gerek kokusu gerekse de tadı ile kedi dostunuzu cezbedecek şeyler olursa, sevimli patiniz sizi asla rahat bırakmayacaktır. Kedinizin bu tacizlerinden kutulmanın ve işinizin bölünmesini önlemenin yolu, çalışırken kedinizin ilgisini çekmeyecek yiyecekleri tercih etmenizdir.

7. Zarar vermeden onu rahatsız edin.

kedili-ortamda-calismak-patiliyo-6

Madem o sizi elinizin üstüne yahut klavyenize yatarak rahatsız ediyor, o halde siz de onu rahatsız edin! Kediniz tam elinizin üstünde yatarken klavyeyi oldukça hızlı vuruşlarla kullanmak, yahut mouse ile onu yavş yavaş dürtmek onun rahatını bozacaktır. Bunun yanında tam kediniz sizin çalışmanızı bloke etmeye niyetlendiğinde tarak yahut tırnak makası gibi hoşlanmadığı şeyleri çıkarabilir ve onun hemen masanızdan tüymesini sağlayabilirsiniz.

8. Ondan daha inatçı olun.

kedili-ortamda-calismak-patiliyo-7

Eğer o tüm itirazlarınıza rağmen 1000 defa klavyenizin üstüne yatıyorsa, siz daha inatçı olun ve 1001 defa onu yattığı yerden kaldırın. Bu inat yarışı önceleri çok kolay olmayacaktır fakat zamanla sizin kararlılığınızı fark eden kedinizin masanız üstünde yatmaktan vazgeçmesine yardımcı olacaktır.