Kedinizin Tüm Gece Ayakta Olmasını Önlemenin 6 Miyavsal Yolu


Kediniz aynı gece vardiyasında çalışan bir ev arkadaşı gibi davranıyor, gündüzleri kalkmayıp geceleri de bir türlü uyumak bilmiyorsa bu sizin hayatınızı da oldukça zorlaştıracaktır.Kediniz büyük ihtimalle gece oyun oynamak isteyecek, evde koşturacak yahut sizi kafasıyla dürtüp sizden uzun okşanma seansları talep edecektir.

Gece uykusuna hasret kalmamak ve kedinizin tüm gece ayakta olmasını önlemek için bazı önlemler almanız yeterli.

Aşağıdaki 6 önlem sayesinde kedinizin gündüzleri daha az uyumasını, böylelikle gece saatlerinde daha sakin olmasını sağlayabilirsiniz:

1. Ona pencerenin yanında, rahat bir yer verin.

kedim-geceleri-uyumuyor-patiliyo-1

Pencerenin iç pervazına yerleştirebileceğiniz bir kedi yatağı yahut kedi rafı sayesinde minik dostunuzun gün boyu dışarıyı ve manzarayı izlemesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle kediniz mahallede olanları, apartmanlara girip çıkanları, uçan kuşları, koşturan kedi ve köpekleri görecek, dışarıdaki hayatın temposuna kendini kaptıracaktır. Tüm bunların sonucunda da gün boyunca daha az uyuyacak ve daha çok ayakta kalarak yorulacaktır.

2. Pencerenin önüne, onun görebileceği bir yere kuş yemliği koyun.

kedim-geceleri-uyumuyor-patiliyo-2

Kedilerin avcılık içgüdülerini bilmeyen yoktur. Kedinizin uçan yahut balkona konan bir kuşu gördüğünde ona nasıl odaklandığını, pür dikkat kesilip nasıl garip sesler çıkardığını hatırlayın… Kuşlar kedileri harekete geçiren ve onların sürekli tetikte olmasını sağlayan canlılar olduğundan, pencerenin dış cephesine bir kuş yemliği yapmayı düşünebilirsiniz. Böylelikle kediniz gün boyu yem yiyen kuşları pencerenin diğer tarafından izleyecek ve tüm gün kendini oyalayacak bir şeye kavuşmuş olacaktır.

Tabii ki burada oldukça önemli olan bir detay var! Yemliği kedinizin ulaşamayacağı bir yere asmalı, pencerenizi ya hiç açmamalı (ki bu da oldukça zor bir durum) ya da pencerenizi kedinizin kuşlara saldırmasını ve kuşlara atılırken aşağı düşmesini önleyecek biçimde tamamen tellerle çevirmelisiniz.

3. Eve ona hem dost hem de oyun arkadaşı olabilecek bir başka kedi getirin.

kedim-geceleri-uyumuyor-patiliyo-3

Kedinizin gün boyu daha çok enerji harcamasını sağlamak için yapabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri de tabii ki onun için eve bir dost getirmek. Birbirlerine anlaşmaları biraz zaman istese de bir kere alıştılar mı kedilerinizin birbirleriyle oyunlar oynadığını, gün içinde birbirlerinin peşinden koşturup fazla enerjilerini attıklarını göreceksiniz. Böylelikle kedileriniz hem gündüzleri daha çok aktif olacak hem de gece uykusuna daha çok ihtiyaç duyacaklardır.

4. Oyun seanslarınızı uzatın.

kedim-geceleri-uyumuyor-patiliyo-4
Kedinizin geceleri daha az aktif olmasını sağlamak için onunla gün içinde daha çok oynamak oldukça yerinde bir karar olacaktır. Özellikle akşam saatlerinde onunla lazer yakalamaca ya da fare yakalamaca gibi bol enerji tüketeceği oyunlar oynamak patili dostunuzun yorulmasına ve geceyi daha sakin geçirmesine katkı sağlayacaktır.

5. Beslenme düzenini değiştirmeyi deneyin.

kedim-geceleri-uyumuyor-patiliyo-5

Kedinizin geceleri daha çok uyumak istemesini sağlamak için onun yeme düzeninde iki küçük değişiklik yapabilirsiniz. Yatma saatine yaklaşırken ona günün en dolu ve en sağlam öğününü verebilirsiniz. Böylelikle minik dostunuza rehavet çökecek ve uyuma isteği artacaktır. Bunun dışında; şayet iş saatleriniz uygunsa, kedinizin sabah öğününü olduğundan daha geç bir saatte vermeye başlayabilirsiniz. Bu sayede akşam öğünü de daha geç bir saate kayacak ve minik dostunuz da acıktığı için sizi sabah 4’te uyandırmayacaktır.

6. Ona asla teslim olmayın.

kedim-geceleri-uyumuyor-patiliyo-6

Kedinizin gece ayakta olmasını önlemenin bir diğer yolu da onun gece tacizlerine asla teslim olmamak. Eğer her sizi uyandırmak istediğinde kedinize teslim olur ve kalkarsanız, bu davranışlarınız onu yüreklendirecek ve gece tacizlerini tekrar tekrar gerçekleştirmesine yol açacaktır. Kapınızı kapamayı deneyebilir, kulağınıza kulak tıkacı koyarak onun kapınızı açma çabalarını duymamazlıktan gelebilirsiniz.

Bu 6 kolay adım sayesinde kedinizin gece aktifliğini azaltabilir; bu sayede de gece uykunuza yeniden kavuşabilir, günlerinizi yorgun ve uykusuz geçirme derdinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Bir format seçin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri