Köpekler Çiğ Et Yer mi?


Köpeklerin beslenmesi konusunda tarışmalı konulardan biri de onların çiğ etip yiyip yemeyecekleri. Daha doğusu çiğ etin köpeklere bir zararının olup olmayacağı. Yoksa elbette köpekler eti sever. Çiğ verilse de yemem demezler.

Köpeklerin beslenmesi her zaman gündeme gelir, hatta zaman zaman diyet formülleri bile verilir. Yakın zamanda önerilen Barf diyeti de bunlardan biri. Barf diyeti, ağırlıklı olarak et ve kemik (yüzde 80 oranında) ve bir miktar meyve ve sebzelerden oluşan ve çiğ olarak köpeklere sunulan bir beslenme şeklidir. (BARF, biyolojik olarak uygun çiğ gıda anlamına gelen Biologically Appropriate Raw Food ifadesinin baş harflerinde oluşmuş bir kısaltmadır).

Çiğ gıdalar ile köpekleri besleme en doğru beslenme şekli olarak sunulsa da hala tartışmalıdır. Kısaca köpekler birer et obur oldukları için çiğ et yerler, ancak bu ne kadar sağlıklı olur?

Köpekler genetik olarak avcı hayvanlardır ve doğada çiğ et bulup yerler. Ama bugünün koşullarında köpekler avlanma yeteneklerini hemen hemen tümüyle kaybetmiştir ve tamamen insana bağımlı durumdadır.

Aşağıda çiğ etin köpeklere ne gibi zararlar verebileceği açıklanmıştır:

  • Çiğ et, köpeğin mide ve bağırsaklarında etkili olan birçok önemli parazitin vücuda geçme yoludur. Çeşitli hayvan etleri yanında çeşitli sakatat ürünleri, sosis ve salam buna dahildir. Çiğ et tüketen köpekler hastalığı sadece kendi vücutlarına almış olmazlar, sahiplerine de bulaştırabilirler. Köpeğin vücuduna giren parazitler, başta beyin olmak üzere, akciğer, karaciğer, kalp ve dolaşım sistemi, sindirim sistemi ve iskelet sistemi gibi birçok yaşamsal organlarda kist oluşturur ve köpeğin ölüme neden olur. Ayrıca özellikle yavru köpeklerde kansızlık yapar ve ölüme neden olabilir.
  • Çiğ ette parazitler dışında çeşitli bakteriler de olabilir. Bunlar da aynı şekilde köpeğin sağlıklı olmasını engeller.
  • Çiğ etin içinde bulunan kemikler ise farklı bir nedenle zaarlıdır. Köpeklere çok sevdikleri düşünülerek tavuk kemikleri veya diğer kemik atıkları verilir. Köpeklerin diş ve çeneleri çok güçlü olduğu için bu kemikleri ağızlarında kırabilirler. Ancak kırılan kemikler çok sivri ve keskin birer madde haline dönüşür ve bunlar köpeğin iç organlarına saplanarak yaranlamalarına, hatta ölümlerine neden olur.

Özellikle tavuk kemikleri yüzünden köpeklerde ağız ve yutak yaralanmaları, yemek borusu iltihapları, karaciğer, mide ve bağırsaklarda iltihaplar, kanamalar ve tıkanmalar meydana gelir. İç kanama bir ölüm nedenidir.

Kesin olarak köpeklere çiğ et ve kemik türünde gıda maddeleri verilmemelidir. İnsanlar nasıl dengeli beslenerek sağlıklı oluyorlarsa köpeklerin de aynı şekilde sağlıklı beslenmeleri gerekir. Ancak köpekleri tamamen etten mahrup bırakmak da düşünülemez. Onlara sadece kemiksiz ve pişmiş etler verilmelidir. O da her zaman değil