Köpeklerde 10 Hastalık Belirtisi


Köpekler de insanlar gibi bir vücut yapısına sahip olduğu için hastalandıklarında benzer tepkiler ve belirtiler verir.  Köpeklerde hastalık belirtisi veya hastalık belirtilerinden birinin görülmesi halinde mutlaka veterinere götürmeli ve köpeğinizin sağlığını korumalısınız. Köpeklerde görülen hastalık belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

#1 İştah Kaybı 

Köpeklerde en sık görülen hastalık belirtisi iştah kaybıdır. İştah kaybı ile birlikte  yemek yemede azalmalar  görülecek ve buna bağlı olarak köpeğiniz hızlı bir şekilde kilo kaybedecektir.

#2 Aşırı Yorgunluk

Hastalık belirtisi olarak aşırı yorgunluk durumu en sık görülen belirtilerden biridir. İştah kaybı ile birlikte enerjisi düşen köpeğinizin sürekli yorgun, uyuşmuş bir vücut haline sahip olması köpeğinizin hasta olduğunu gösterir.

#3 Öksürük Hali

Köpeğiniz sürekli olarak öksürüp aksırıyorsa bu köpeğinizin hasta olduğunu gösteren bir belirtidir.  Öksürük oluşması solunum borusunun tıkanmasının veya akciğer, kalp hastalıklarının en belirgin belirtisidir.

#4 Ateşlenme

Köpek vücudu da insan vücudu gibi  bakterilere karşı vücut ısısını yükselterek tepki verir. Bu durum köpeğinizin ateşi olmasına neden olur.Köpeklerde ateşlenme bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle ateşlenme durumunda veterinere gitmelisiniz.

#5 Soluk Alış Verişinde Zayıflık:

Hastalanan köpeğiniz çok sık nefes alış verişi yapar ve bu durum hızlı bir şekilde yorulmasına neden olur. Hızlı nefes alış verişi yapmak isteyen köpeğiniz bir süre sonra  nefes alış verişi zayıflayacaktır.

 

#6 İdrar Yapmada Zorlanma

Köpeğinizin idrar yollarında enfeksiyon oluşması ile birlikte köpeğinizin idrara çıkma sıklığı azalacak, ve idrar yapmakta zorlanacaktır.

#7 Kusmuk

Hastalanan köpeğiniz iştah azalması ile birlikte kusabilir, ve kusma sayısı gün içinde 3 ile 7 arasında değişebilir.  Kusma köpeğinizin hasta olduğunun belirgin işaretlerinden biridir.

#8 Huzursuzluk

Hastalanan köpeğiniz her zamanki neşesini kaybedebilir,huzursuzluk gösterebilir ve sürekli hoşnut olmayan bir ruh haline sahip olabilir.

#9 Kanlı İshal

Köpeğinizin hasta olması durumunda kanlı ishal gibi kanlı dışkı çıkardığını görebilirsiniz. Bu durumda hızlı bir şekilde veterinere giderek köpeğinizi kontrol ettirmeniz şarttır.

#10 Gözlerde Kızarma

Köpeğinizin hasta olmasına bağlı olarak ateşinin yükselmesi ve gözlerinde kızarıklık durumu meydana gelebilir. Gözlerde oluşan kızarıklık köpeğinizin hasta olduğunun belirtilerinden biridir.