Köpeklerde Horlama Nedenleri ve Tedavisi


Birçok köpek ırkında, özellikle de kısa burunlu ve basıl yüzlü ırklarda köpek horlaması olabilir. Bu tür horlamanın ana nedeni, burunlarının anatomik yapısı ile ilgilidir. Ancak genel olarak horlama bir rahatsızlığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Aşağıda köpeklerin horlamasına neden olan birkaç durum açıklanmıştır:

Brakiosefalik sendrom

Daha çok kafatası geniş, burnu kısa ve suratı basık olan köpeklerde karşılaşılır. Burun kısa olunca köpek burundan rahat nefes alamaz. Uyurken daha çok ağzından nefes alır ve bu durum horlamaya neden olur. Bu sendromu taşıyan köpeklerde horlama olasılığı çok yüksektir. Ancak mutlaka horlama olacak değildir.

Stenotik burun delikleri

Daha çok köpek yavrularında rastlanır. Burun delikleri çok küçük ve dardır, henüz burun kıkırdakları yumuşaktır. Yavru köpekler bu durumda nefes alırken burun delikleri çöker ve hava yolunu tıkar. Bu da horlamasına neden olur. Veterinere danışıldığı takdirde burun deliklerini genişletmek için ameliyat önerebilir.

Yumuşak damak

Bazı köpeklerde damağın arkasındaki yumuşak bölge uzamış durumdadır. Bu uzunlamasına yumuşak damak köpeklerde horlamaya neden olabilir. Normal durumda köpek yutkunma yaparken damaktaki yumuşak doku hafifçe kapanır. Ancak bu damak dokusu uzunlamasına olunca, kapanma fazla olur ve horlama ile sonuçlanır. Veteriner bu konuda, yumuşak damağı kısaltan bir ameliyat önerebilir.

Gırtlaktaki yapışkan salgı torbaları

Köpeklerin gırtlağında bulunan salgı torbaları büyüdükçe dışa döner ve köpeğin hava yolunu daraltır. Bu ise nefes almayı zorlaştırır ve horlamaya neden olur. Bu rahatsızlık da ameliyat ile giderilebilir.

Soğuk algınlığı

Aynı insanlar gibi köpekler de başlarını üşütmekten veya bir alerjiden dolayı nefes yolları tıkanabilir ve horlayabilir. Üstelik köpekler soğuk algınlığı, alerjiler ve tıkanıklığa karşı bağışık olmadıkları için bu yüzden horlama durumu köpeklerde daha sık olur.

Yaş ve kilo

Bazı yaşlı ve fazla kilolu köpeklerde de horlama görülebilir. Bunun altında yatan tek neden köpeğin uyurken, yaşlılıktan veya fazla kilolar yüzünden nefes almakta güçlük çekmesidir. Fazla kilolu köpeklere daha fazla egzersiz yaptırarak ve beslenmesine dikkat ederek kilo vermesini sağlamak gerekiyor. Bu fazla kilolar horlama dışında başka hastalıklara da yol açabilir.

Kısaca horlama köpeklerin anatomik yapıları gereği olabileceği gibi, bazen ciddi bir sağlık probleminin habercisi de olabilir. Bu nedenle köpek eğer horluyorsa mutlaka bir veterinere götürülmeli ve nedenleri araştırılmalıdır. Neticede köpeğin sağlıklı olmasını ilgilendiren bir konu olduğu için, belki de ameliyat gerekebilir.

 

Bir format seçin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri