Köpeklerde Mantar Hastalığı İle İlgili Öğrenmeniz Gereken 9 Bilgi


Köpeklerde mantar hastalığı: Can dostlarınız olan sevimli köpeklerinizin yaşayabileceği rahatsızlıklar arasında mantar hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalıkla ilgili öğrenmeniz gereken bazı detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Köpeklerde Mantar Hastalığı nedir?

En sık karşılaşılan cilt problemlerinden birisidir. Birçok türü bulunmaktadır ve kıl köklerine yerleşerek ortaya çıkmaktadırlar. Aynı zamanda bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla birleşerek de görülmektedirler. Folluculitis adı verilen kıl kökü iltihaplanması da yine mantarın etkisiyle gerçekleşir.

2. Köpeklerde Mantar Hastalığı belirtileri nelerdir?

Can dostlarınızın kulak kısımlarında, kafalarının belirli kısımlarında veya kuyruk ve bacaklarındaki alanlarda tüy dökülmeleri meydana geliyorsa, bu mantar olabileceğini işaret eder. Bu tüy dökülmesi ve mantar erken tedavi edilmediğinde daha geniş yüzeyler tüysüz kalacaktır. Aynı zamanda kızarıklık ve kaşıntı da bunu takip edecektir.

3. Köpeklerde Mantar Hastalığı bulaşıcı mıdır?

Mantar hastalığı köpeklerde bulaşıcı bir hastalıktır ve bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir. Değerli hayvanlarınız arasında bulaşabileceği gibi, aynı zamanda insanlar arasında da bulaşmaktadır. Sahibini de olumsuz etkileyebilecek olan bu hastalığa karşı erken tedavi yaptırmak gerekmektedir. Aksi halde kronik hale gelebilir ve bu da tedavisinin daha güç olacağını gösterir.

4. Köpeklerde Mantar Hastalığı nasıl bulaşmaktadır?

Mantar hastalığı olan köpeklerle teması haline bulaşabilir. Bununla birlikte ortak havlu kullanımının ve fırçaların kullanımında dikkatsizlik yapılmasının neticesinde bulaşabilmektedir.

5. Köpeğimde Mantar Hastalığı olabileceğinden şüpheleniyorum. Veterinere götürmeli miyim?

Yukarıdaki belirtileri net ve belirgin bir şekilde görüyorsanız, hiç vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz. Aynı zamanda sahipleri olarak sizler de risk altında olacağınızdan, bu konuda hızlı bir şekilde çözüm üretilmesini sağlamalısınız.

6. Köpeklerde Mantar Hastalığı önlenebilir mi?

Hijyenik ortamlarda ve kendisine özel eşyaları kullandırarak önleyebilirsiniz. Mantar şüphesi olan köpeğinizi uzaklaştırmak da bir çözüm olacaktır.

7. Köpeklerde Mantar Hastalığı nasıl teşhis edilir?

Köpeklerde mantar hastalığının belirtilerini gördüğünüz andan itibaren uzman bir doktora götürmelisiniz. Teşhis için gerekli muayeneleri tamamladıktan sonra ve birtakım testlerin ardından kesin sonucu belirtecektir.

8. Köpeklerimi Mantar hastalığından nasıl koruyabilirim?

Köpekciklerinizi bu hastalıktan korumak için hastalıklı durumlarda veya öncesinde eşyalarını sık sık temizlemelisiniz. Fırçalarını ayrı tutmalı ve havlularıyla da birbirlerinin kurulanmalarına izin vermemelisiniz.  Bunun yanında beslenmesini düzenli yaptırmalısınız. Bağışıklık sisteminin zayıflamasının önüne geçmelisiniz.

9. Köpeklerde Mantar Hastalığı tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Veterinere muayene ettirmeli ve böylece yapacağı tedavi yöntemlerini uygulamalısınız. Bununla birlikte size önerecek olduğu beslenmeye de uymasına özen göstermelisiniz. Sahibi olarak size bulaştığından şüpheleniyorsanız, bu konuda uzman olan polikliniğe gidebilir ve mantara karşı kullanılan ilaçları doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.