Öğrenelim: Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi


Evde köpek beseleniyorsa, tüylerden şikayet etmemek gerekir. Bütün köpekler az veya çok tüy dökecek demektir. Her ne kadar bazı köpek cinsleri ırkının özellikleri gereği fazla tüy dökmeseler de eninde sonunda halılar üzerinde veya çevrede uçuşan tüyler mutlaka olur. Ama alınacak bir takım önlemlerle bu uçuşan tüyleri azaltmak mümkündür.

Ama diğer taraftan köpeğin fazla tüy dökmesi, bir sağlık problemi habercisi de olabilir. Bu yüzden böyle bir durum gözlendiğinde köpek sahiplerinin yapması gereken ilk iş bir veteriner kontrolü yaptırmaktır.

Köpeklerde mevise bağlı tüy dökülmesi, anatomileri gereğince, eski ve yıpranmış tüylerini bırakırlar ve yeni ve sağlıklı tüyler edinirler. Bu değişimin belli bir takvimi yoktur. Köpekler yıl boyunca tüy dökebilirler. Ama mevsim değişimlerinde, hava koşullarına bağlı olarak tüy dökme olayı biraz daha fazla olur.

Köpeğin cinsine ve ırk özelliklerine bağlı olarak mevsimsel tüy değişimi, genelde yılda bir kere veya iki kere olur. Örneğin çift mantolu olarak tanımlanan köpeklerde, ilkbahar ve sonbahar geçişlerinde tüy dökümü daha fazla olur. Bazı köpek cinsleri de genetik olarak daha fazla tüy döker. Örneğin Alman Kurdu, Labrador Retriever, Husky ve Akita türü köpekler böyledir.

Eğer köpek normalden fazla tüy döküyorsa ilk bakılması gereken noktalar beslenme durumu, bakımındaki eksiklikler ve herhangi bir sağlık problemi olmalıdır. Hatta köpeğin stres yaşaması da bir tüy dökme nedenidir. Aşırı tüy dökmenin önüne geçmek için yapılması gereken, önce bunun nedenini araştırmaktır.

Veterinerlere göre köpeklerde tüy dökmenin başlıca nedenleri şunlar olabilir:
  • Pire, bit ve kene gibi parazitler
  •  Mantar veya bakteri enfeksiyonları
  • Yiyecek veya solunuma yönelik alerjiler
  • Böbrek, karaciğer ve tiroid hastalıkları
  • Hamilelik ve süt verme
  • Bazı ilaçlar
  • Kanser
  • Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları
  • Kimyasal deterjanlar, vernik, parlatıcı ve boyalar gibi cildi tahriş eden maddelerle temas

Eğer köpeğin cildinde kızarık, şişkinlik ve kaşıntı durumu varsa, açık yara görülüyorsa, ciltte belli yerlerde tüy kalmamışsa, tüyler taranırken çok kolay bir şekilde kopuyorsa ve köpek sürekli yalanıyor ve yüzünü ovuşturuyorsa, mutlaka bir veterinere gitmek gerekmektedir.

Ama bunlar dışında köpeklerde tüy dökümünü önlemenin birinci kuralı sık aralıklarla taramaktır. Tarama işlemi, köpeğin fiziksel sağlığını korumak ve tüylerinin daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlamak bakımından önemlidir.

Köpeğin cinsine bağlı olarak ayda bir veya iki kere yıkamak da tüy dökümünü önler. Ancak köpeği çok sık yıkamak da cildi bozabilir ve fazla tüy dökülmesine neden olabilir.

Üçüncü yöntem, köpeğin beslenmesine dikkat etmektir. Köpeğin cinsine, yaşına ve aktivitelerine uygun bir beslenme şekli düzenlenmelidir. Örneğin çiğ gıdalar ile beslenen köpeklerin tüyleri daha az dökülür.

Bu arada köpeklere giydirilen kıyafetler de tüy dökmeyi hızlandıran bir etki yapabilir.

Sonuç olarak köpeğin fazla tüy dökmesi durumunda önce bunun nedenleri araştırılmalı ve olumsuz koşulların giderilmesi gerekmektedir. Eğer köpeğin sağlığından şüphe ediliyorsa vakit geçirmeden bir veterinere götürülmelidir.