Köpeklerde Mide Rahatsızlığı


Her canlıda olduğu gibi köpeklerde de bazı durumlarda hastalıklar yaşanabilir ve bunlardan en yaygını ise beslenme düzensizliklerinden ve çeşitli nedenlerden dolayı yaşanan mide rahatsızlıklarıdır. Bu rahatsızlıkların nedenlerini, belirtilerini ve tedavisi için neler yapılması gerektiğini sizinle paylaşmak istiyoruz.

Köpeklerde mide rahatsızlığı neden görülür?

Köpeklerinizin son dönemlerde daha sık kustuğunu veya ishal olduğunu görüyorsanız, bu durumda bazı şeylerin yolunda gitmediğini anlayabilirsiniz. Midenin bozulmasına neden olan rahatsızlıkların nedenlerini incelemeniz gerekecektir.

En büyük olasılık ise besinleri tüketme yönünden görülmektedir. Çünkü açıkta bıraktığınız her yiyeceği seçici olmadan tüketebilen can dostlarınızın, sakıncalı bir yiyecek türüyle karşılaşması halinde ise midesinde sorun yaşayabileceği görülecektir. Çünkü iltihaplanmasına neden olacaktır ve bununla birlikte görülecek başka faktörler de yer alacaktır.

Diyet yapması, virüslere maruz kalması, bakterilerin çoğalması, alerjik durumlarla karşılaşması veya parazitleri yaşaması da bunlar arasında yer alacaktır.

Sıcak havalarda sindirim sistemini bozan çürümüş ya da bozuk olan yiyecekleri tüketmeleri, mantarların ve bakterilerin hızla çoğalmasına neden olarak, yine köpeklerde mide rahatsızlığının görülmesine zemin hazırlamaktadır. Havaların ısınmasıyla birlikte daha çok görülen bu şikayetlerde veteriner doktorlara muayene ettirmeniz gerekmektedir.

Köpeğimi ne zaman veterinere götürmeliyim?

Birkaç kez kustuğunda veya ishal problemini yaşadığında bunu takip etmeniz gerekir. Çünkü ne kadar devam edeceği önemlidir. Bu sınırda kalıyorsa, kendi kendisini iyileştirmesi durumu gözlenebilir. Ancak kritik sürenin 24 saat olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu sürenin sonunda halen devam etmesi halinde veterinere götürmeniz gerekmektedir. Ayrıca karın şişliğinde ya da halsiz kalması durumlarında da yine ihmal etmemelisiniz. Hele ki ishal olduğunda kan da beraberinde görülüyorsa, vakit kaybetmeden hemen bir veterineri aramanız gerektiğine işaret olacaktır.

Köpeklerde mide rahatsızlığı nasıl anlaşılır?

Bu durumu anlayabilmek için tuvalet alışkanlıklarını takip etmeniz gerekir. Çünkü dışkısında herhangi bir sorunu görmemeniz halinde böyle bir riski aklınıza getirmezsiniz. Ancak dışkısının sıkı olması veya ishal şeklinde olmasıyla birlikte kusmanın görülmesi de mide rahatsızlığını işaret edecektir. Bunların dışında midesinden gelecek olan guruldamalar ve çeşitli sesler de yine bu durumu işaret edebilecektir. Sizler de böyle bir durumu görmüşseniz mutlaka uzman bir hekimin kontrol etmesini sağlamalısınız.

Mide rahatsızlığı olan köpekler nasıl beslenmelidir?

Köpeklerinizde mide rahatsızlığı teşhisini koyduktan sonra veterinerlerinizin önereceği beslenme düzenleri de olacaktır. Az az su tüketmesi sağlanacaktır ve bazen şeker veya tuz eklenmesi de gerçekleştirilebilecektir. Besinlerde ise düşük yağlı olmasına ve kolay sindirilebilir olmasına özen gösterilecektir.