Öğrenelim: Köpeklerde Yaşam Kalitesi


Bugüne kadar bilinen en uzun köpek yaşamı 29 yıldır. Ancak günümüz koşullarında köpeklerin ortalama yaşam sürelerinin uzadığı da bir gerçektir. Ancak köpekler için ne kadar uygun yaşam koşulları sağlanırsa sağlansın, yaşam kaliteleri ne kadar yüksek olursa olsun neticede köpeklerin yaşam süreleri ırkının özelliklerine bağlıdır. Araştırma sonuçlarına göre küçük ırklar daha uzun süre yaşamaktadır. Büyük ırkların yaşam süreleri ise kısadır.

Yine araştırma sonuçlarına göre kalıtsal özelliklerine rağmen köpekler iyi ve doğru besleniyorlarsa ve olası sağlık problemlerine zamanında ve doğru yöntemlerle müdahale ediliyorsa, bu durumda köpeklerin yaşam kalitesi artmakta ve daha uzun yaşamaktadır.

Köpeklerde Yaşam Kalitesi
Köpeklerin yaşam kalitesini etkileyen temel faktör doğru beslenme özellikleridir. Bu özellikler şöyle sıralanabilir:

  • Günümüzde yedi yaşını geçen köpekler için senior köpek mamaları bulunmaktadır.
  • Bu mamalar, hareketleri azalmış yaşlı köpekler için kalorisi daha düşük gıdalardan hazırlanmaktadır.
  • Bu gıdalarda sodyum ve potasyum miktarları düşüktür. Bu şekilde olası kalp ve böbrek hastalıklarının gelişmesi önlenmiş olmaktadır.
  • Ayrıca esansiyel yağ asitleri, mineral ve vitamin oranları arttırılmakta ve vücutta azalan emilimler dengelenmektedir.
  • Eğer köpeklere senior mamalar veriliyorsa, ayrıca başka esansiyel yağ asitleri, mineral ve vitamin takviyesine gerek yoktur.
  • Sadece atrit ve deri alerjisi olan yaşlı köpekler için linoleik asit içeren gıdalar faydalı olabilir.
  • Senior mamalarda lif kalitesi, yaşlanmış köpeklerin yaşlı sindirim sistemlerine uygun şekilde ayarlanmıştır.

Köpeklerin yaşlanması ile birlikte hastalık riskleri de doğal olarak artar. Bu bilinerek yaşlı köpeklerin yakından izlenmesi, hastalık belirtilerinin erken fark edilmesi ve tedavi imkanın elde edilmesi, köpeklerde yaşam kalitesini yükselten diğer faktörlerdir.
Bu arada her yaştan köpeğin beslenme alışkanlıklarının, egzersiz yeteneklerinin ve genel davranış durumlarından yakından izlenmesi ve bu noktalarda her türlü değişikliğin erken fark edilmesi ve önlem alınması da köpeklerin sağlıklı ve mutlu yaşamalarının bir garantisidir.

Köpeklerde Yaşam Kalitesi

Yaşlanmış köpekler için en büyük problemlerden bri de aşırı kilolu olmalarıdır. Bu şekilde şişmanlık, hem akciğer ve kalp hastalığı riskini arttırır, hem de eklemlerin üzerine binecek fazla ağırlık yüzünden atrite neden olur. Artrit, çok fazla ağrı yapan ve köpeklerin yaşam kalitesini düşüren bir eklem hastalıktır. Bu hastalık tedavi edilememektedir, sadece erken teşhis durumlarında hastalığın ilerlemesi durdurulabilmekte ve ağrılar azaltılabilmektedir. Köpeklerde yaşam kalitesi bakımından fazla kilolardan kaçınmak gerekir.

Köpeklerde Yaşam Kalitesi

Hormonal rahatsızlığı olan köpeklerde esansiyel yağ asidi katkıları önemlidir. Bu katkılar esnekliğini kaybeden, incelen ve matlaşan cildin korunması için gereklidir. Köpeklerin cildinin sarkmaması ve diriliğini koruması için gereklidir. Bu da neticede köpeğin yaşam kalitesini etkileyen bir faktördür.