Köpekleri Kene ve Pireden Korumanın Yolları


Köpekleri kene ve pireden korumanın bazı yollarını bu içeriğimizde sizler için derledik.

Köpeklerde görülen pire ve kene gibi parazitler onları kaşındırmanın yanında çeşitli alerjik reaksiyonlara, iltihap oluşumuna ve sonu ölüme kadar varabilen birçok sağlık problemine neden olabilmektedir. Genellikle sokak köpeklerine ya da sürekli olarak bahçede duran köpeklere musallat olan bu canlılar bazen süs köpeklerinin diğer köpeklerle teması sonucunda da bulaşabilmektedir.

Köpeklere Kene Nasıl Bulaşır ve Temizlenmesi

Keneler köpeklerin kanıyla beslenir ve bu sırada bazı zararlı maddelerinde vücuda girmesine neden olur. Bu maddeler zamanla birikerek o bölgede iltihap oluşumuna neden olur. Ayrıca keneden köpeğe geçen bazı mikroorganizmalar kene felci hastalığına yakalanma ihtimalini arttırmaktadır. Özellikle sıcak aylarda daha sık görülen kene saldırıları nedeniyle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde düzenli olarak köpeklerin kene kontrolleri yaptırılmalıdır.

köpek kene

Kene Nasıl Bulaşır?

Keneler tüylerin az olduğu yerlere, deri kıvrımlarına, kulak arkasına ve boyun bölgesine yerleşerek köpeklerin kanını emmektedirler. Ayrıca sağlıksız beslenmiş ve zayıf köpekler kenelerin en çok bulaştığı canlılar arasındadır. Dişi kene canlı vücuduna yapıştığında belirli bir süre kan emerek şişer ve yeterli doygunluğa ulaştıktan sonra yumurtalarını bırakarak deriden düşer. Köpeklerin vücut sıcaklığı kene yumurtalarının gelişimi için ideal olduğundan dolayı yavru keneler hızlı bir şekilde büyüyerek tüm vücuda yayılır. Bunun yanında kenelerin bulunduğu köpekler diğerleriyle temas ettiğinde de keneler sağlıklı köpeğe bulaşabilir.

 

Kenelerin Temizlenmesi

Uzun tüyler kenelerin saklanması için en ideal alanlar olduğu için köpeklerin tüylerinin olabildiğince kısa kesilmesi gerekir. Eğer köpeğinizde kene varsa bunu hiç vakit kaybetmeden dikkatli bir şekilde almanız gerekir. Kenelerin vücuttan güvenilir bir şekilde atılması için özel kene temizleyicilerini ya da kene tasmalarını kullanabilirsiniz. Bunun dışında keneyi çıkarmak için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem sıvıyağa batırılmış pamuğu kenenin üzerinde birkaç dakika beklettikten sonra keneyi cımbızla tutup deriden kopuncaya kadar saat yönünde çevirmektir. Keneyi alırken kesinlikle çok fazla sıkmamalı ve herhangi bir parçasını koparmadan çıkarmalısınız. Ayrıca kene önleyici şampuanlarla köpeği yıkamak da etkili sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

kopek kene tedavisi

Bu tür uygulamalar işe yarayabilse de kenelerin temizlenmesi için en güvenilir yöntem veterinerden yardım almaktır. Bazı durumlarda kene çıkarılsa bile vücuda virüs bırakmışsa köpeğin kene felci olma ihtimali vardır. Eğer aşağıdaki gibi belirtiler varsa kene felci ihtimaline karşın kesinlikle hiç vakit kaybedilmeden veterinere gidilmelidir.

  • Köpeğin sesinin değişik çıkması
  • Halsizlik
  • Kusma
  • Ağızdan salya akması
  • Hırıltılı nefes
  • Sürekli uyku isteği

Köpeklere Pire Nasıl Bulaşır ve Temizlenmesi

Sürekli olarak kaşınan köpeklerde pire olma ihtimali yüksektir. Pirelerin temizlenme süreci kenelere oranla daha kolay bir işlem olsa da tedaviye hiç vakit kaybetmeden başlamak köpeğin herhangi bir sağlık problemi yaşamaması adına önemlidir. Pireler vücuda bulaştığında deride alerji, kızarıklık, oluşturur ve sayıları çoksa da parazit hastalıkları ya da kansızlık gibi bazı sağlık problemlerine neden olabilirler.

Pire Nasıl Bulaşır?

Pire vücuda geldiğinde hızlı bir şekilde kan emer ve yumurtalarını deriye yapıştırır. Deri üzerinde uygun sıcaklıkta gelişimlerini tamamlayan pireler kan emerek beslenir ve sayıca artmaya başlar. Pireli köpeklerle temas halinde olan sağlıklı köpeklere ve insanlara da pireler geçebilmektedir.

köpek kene tedavisi

Pirelerin Temizlenmesi

Köpeklerin düzenli olarak dış parazit kontrollerinin yaptırılması pirelerin çoğalmasını engellemektedir. Pireleri yok etmek amacıyla dış parazit damlaları, ilaçlı banyo solüsyonları ve pire öldürücü spreyler kullanılabilir. Ayrıca köpeğinizi temizlediğiniz gibi onun yattığı ve vakit geçirdiği diğer alanları da larva ve pirelere karşı dezenfekte etmeniz gerekmektedir. Eğer pireler sayıca fazlaysa bu durumda kesinlikle veterinerden yardım almak daha doğru bir karar olacaktır.